Medimagazin logo

'Negatif performans' fazla ilaç yazan aile hekimlerini vuracak

Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz ilaç yazımını önlemek için ‘negatif performans’ uygulaması hazırlığı dikkatleri en çok reçete yazan doktorlara çevirdi. Sıralamada aile hekimleri zirveye oturdu. Aile hekimleri, bu yılın ilk altı ayında muayene ettikleri hastaların 72 milyon 315 binine reçete yazdı. Aile hekimlerini, ikinci basamak devlet hastanelerinde çalışan doktorlar izledi.
'Negatif performans' fazla ilaç yazan aile hekimlerini vuracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Doktorların baktığı hasta, yaptığı ameliyata göre maaşlarından çok kazandıkları performans sisteminde değişikliğe gidiliyor. Gereksiz ve çok ilaç yazan doktorun performansı düşürülecek. Böylece fazla ilaç yazan doktorun aldığı ücret de azalacak. Yeni dönemde maaşı en çok düşecek hekimlerin hangi sağlık kuruluşunda çalıştığı bilgilerine Cihan Haber Ajansı (Cihan) ulaştı.
   

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)’ndan alınan rakamlara göre; Türkiye’de en çok ilaç aile hekimleri tarafından yazılıyor. Bu yılın ilk 6 ayında SGK’ya fatura edilen 157 milyon 72 bin reçetenin, 72 milyon 315 binini birinci basamak sağlık sunucusu olarak bilinen aile hekimleri yazdı. Devlet hastanelerinde çalışan doktorlar da muayene ettikleri hastaların 41 milyon 634 binini reçeteyle eczaneye gönderdi. Aile hekimi, devlet hastanesi tedavilerinde iyileşemeyenlerin gittiği eğitim ve araştırma hastanelerindeki reçete sayısı ise 10 milyon 714 binde kaldı.

    ÖZEL HASTANELER DE REÇETE YAZIMI FAZLA
    Sigortalı hastaların özel hastanelere gitmesinin önünün açılmasının ardından buralarda yazılan reçete sayısı da hızla arttı. 2011 yılının ilk 6 ayında özel sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi olan hastalara 27 milyon 693 bin reçete verildi. Üniversite hastanelerindeki hekimlerin reçete sayısı diğer hastanelere göre çok düşük kaldı. Daha riskli hastaların gittiği üniversite hastanelerindeki doktorlar aynı dönemde 4 milyon 715 bin reçete yazmakla yetindi.

    162 MİLYON MUAYENE VE TEDAVİ
    Öte yandan sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engellerin kaldırılmasıyla hastaneye başvurularda ve reçete sayısında da patlama yaşandı. Geçen yıl kişi başına müracaat sayısı yıllık 7.3’e ulaştı. Bu yıl ise bu sayı 8’e çıktı. Tedavi ve reçete sayıları bu yılın ilk altı ayında geçen yılın ilk altı ayını geride bıraktı. Hastanelere başvuru ve yazılan reçete sayısında ortalama yüzde 15 artış oldu. Geçen yılın ilk altı ayında 137 milyon 968 bin muayene ve tedavi yapılırken, bu yıl aynı dönemde hastanelerdeki tedavi 161 milyon 969 bine çıktı. Geçen yıl vatandaşların tedavileri için 9.2 milyar lira ödeme yapan SGK, bu yılın ilk altı ayında 11 milyar lira ödedi.

'negatif
performans'
fazla
ilaç
yazan
aile
hekimlerini
vuracak
Yorum (11)
ey
Performansını düşünen, hastayı kaçırmak istemeyen aile hekimleri bu durumda zorlanacak.Çünkü hasta isteğinin yapıldığı hekime gider, ki artık böyle.
0
Cevapla
Dr. Ömer SÜMER
Sayın Medimagazin editörü; Lütfen Medimagazin gibi ciddi bir tıbbi dergiye haberleri seçerken azami dikkati gösterelim. Sürmanşete bir bakalım: "Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz ilaç yazımını önlemek için ‘negatif performans’ uygulaması hazırlığı dikkatleri en çok reçete yazan doktorlara çevirdi. Sıralamada aile hekimleri zirveye oturdu. Aile hekimleri, bu yılın ilk altı ayında muayene ettikleri hastaların 72 milyon 315 binine reçete yazdı. Aile hekimlerini, ikinci basamak devlet hastanelerinde çalışan doktorlar izledi." Ülkemizde Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin nerede ise tamamı 22 bin Aile Hekimleri tarafından verilmekte. Ülkemizde son 1 yılda verilen poliklinik hizmetinin %46'sı Aile Hekimleri tarafından verildi. Ayrıca sürmanşette aile hekimlerini ikinci basamakta çalışan doktorlar izlediğinden bahsediliyor. Bunda garip olan ne var ki? Yoksa 3. Basamak yani üniversite hastaneleri araştırma görevini bırakıp reçete tanzimi ile uğraşıp 2. sıraya mı otursa idi? Lütfen tutarsız haberleri sitenize taşıyıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışan kişiler nedeni ile tüm hekimlerin mıtivasyonuna zarar vermeyelim.
0
Cevapla
dr
Dr. Ömer SÜMER (Aile Hekimi) ARKADAŞ SEN KONUYA NE KADAR HAKİMSİN YA......AMA HAKLIMISIN DEĞİLMİSİN BUNLAR KASITLI HABERLER..GAZA GELME...
0
Cevapla
nalan
öncelikle fazla ilaç yazmak ne demek bunu anlayamadım!!yani bir hasta geldi soğuk algınlığı var, reçetesi düzenlendi diyelim, bir de dr. ek olarak al bu da benden olsun diye böbrek ilacı mı yazıyor????ilaçlar tanı karşılığında endikasyonu varsa yazılıyor zaten!!! lütfen herşeyi doktorlar üzerinden çözmekten vazgeçin!! bir hasta, sabah aile hekimine öğleden sonra devlet hast.ne, olmadı aynı gün içinde özel hastaneye gidebiliyorsa tabi ki sağlık masrafları artar.SİZ ÖNCE HALKINIZI BİLİNÇLENDİRİN.BİR İLACIN ETKİSİNİN BİR ÖLÇEKLE BAŞLAMAYACAĞINI ANLATIN.HASTANE HASTANE BOŞUNA DOLAŞMASININ ÖNÜNÜ KESİN VE HER SEFERİNDE HERŞEYİN BAŞI DOKTORMUŞ GİBİ DOKTORLARLA HALKI KARŞI KARŞIYA GETİRMEKTEN VAZGEÇİNNN!!!!
0
Cevapla
S.K
Dr.Nalan cok hakli.Isin ozu tam da bu
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir