Medimagazin logo

Nakil ruhsatı aldılar ama organ bağışçısı bulunamıyor

Hacettepe Üniversitesi Organ Nakli Merkezi karaciğer nakli yapmaya hazır ancak organ bağışçısı bulunamıyor.
Nakil ruhsatı aldılar ama organ bağışçısı bulunamıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeterli nakil sayısına ulaşılamadığı için 3 yıl önce ruhsatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi Organ Nakli Merkezi, bu yetkinin yeniden alınmasının ardından organ bağışçılarını bekliyor.

Merkezin Karadeniz Nakil Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Doğrul, organ bekleyen 8-9 hastaları olduğunu, bağışın yetersizliğinden dolayı nakil yapamadıklarını bildirdi.

Doğrul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında yeterli bağışçı olmadığı için yeterli nakil sayısına ulaşılamadığından dolayı ruhsatlarının iptal edildiğini anımsattı.

Ruhsatın 2014 yılının Nisan ayında geri alındığını anlatan Doğrul, "En son 2010 yılının Ağustos ayında bir karaciğer nakli gerçekleştirmiştik. Ruhsatımızı geri aldıktan sonra 5 yıl aranın ardından 2015'in Mart ayında bir nakil yaptık" dedi.

Ülkede organ bağışçısının az olduğuna değinen Doğrul, "Türkiye'de yıllık 400 civarında karaciğer bağışı oluyor. Hacettepe olarak şu an nakil bekleyen 8-9 hastamız var ama zamanla bu sayılar artacaktır. Asıl sıkıntımız organ bağışı konusunda, bağış yapan kişi sayısı çok az olduğu için nakil yapamıyoruz" ifadesini kullandı.

"Beyin ölümü 'ölüm' demek"

Organ bağışı konusundaki sıkıntının, vatandaşların beyin ölümü konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığını anlatan Doğrul, şöyle konuştu:

"Vatandaşlar yakınlarının beyin ölümü gerçekleştiğinde organ bağışı konusunda bilgilendiriliyor ancak beyin ölümünün ne olduğu bilinmediği için 'kalbi atıyor' diye organ bağışına izin verilmiyor. Bu yüzden organ bağışı konusunda en büyük sorun vatandaşların beyin ölümünün ne demek olduğunu bilmemesinden kaynaklanıyor. 'Bir mucize yaşanır mı?' diye 3-5 gün cihaza bağlı olarak hastasını bekletiyor. Sonra kişinin organlarını bağışlasalar bile iş işten geçmiş oluyor çünkü çoğu zaman organlar işe yaramaz hale geliyor. Oysa beyin ölümü demek, 'ölüm' demek bunun ilkokuldan itibaren anlatılması gerekiyor."

hacettepe üniversitesi organ nakli merkezi
karaciğer nakli
rgan bağışı
beyin ölümü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir