Medimagazin logo

Müzik genç kanser hastalarını iyileştiriyor

ABD'li bilim adamları, erken yaşta kanser hastalığına yakalanan kişilerin müzikle uğraşmasının, hastalıkla mücadelede olumlu katkılarının olduğunu belirtiyor.
Müzik genç kanser hastalarını iyileştiriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BBC'nin haberine göre, müziğin kanser tedavisindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılan çalışmada, kök hücre tedavisi gören 11-24 yaş aralığındaki bir grup hasta, 3 haftalık süreçte müzik videoları hazırladı, şarkı sözleri yazdı ve hikayelerini bir araya getirerek kayıt yaptı. Çalışma süresince hastalar için neyin önemli ve hangi fikirlerin iletişimde ön plana çıkarılması gerektiğini tespit etmek için de müzik terapisti görevlendirildi.

RİSKLİ GRUPTA MÜZİK ÇABUK İYİLEŞME SAĞLADI

Araştırma sonunda, hücre tedavisi sürecinde olan ve hastalık riski yüksek olan grubun, müzik terapisi görmeyenlere göre, tedavi süreçlerinde çabuk iyileşme gösterdiği, aile ve arkadaşlar ile ilişkilerinin olumlu yönde arttığı fark edildi. Hastaların müzik çalışmaları, araştırma sonunda aileler ve arkadaşlarıyla paylaşıldı.

Hastalar, tedavilerinden 100 gün sonra bile aile ve arkadaşlarıyla iletişimlerinin çok daha iyi olduğunu belirtti. Araştırma, Cancer dergisinde yayınlandı.
 

müzik
genç
kanser
hastalarını
iyileştiriyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir