Medimagazin logo

Müezzinoğlu: Verilen 10 kilo diyabet riskini yüzde 56 önler

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Obeziteyi yüzde 10 azalttığımızda bireyde diyabet olma riski yüzde 56 azalır” dedi
Müezzinoğlu: Verilen 10 kilo diyabet riskini yüzde 56 önler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Burada bir konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, gündemlerinde hep diyabet konusunun olduğunu belirterek “Kötü alışkanlıklardan uzak durabilme kültürünü ve sivil toplum dinamikleriyle bunu besleyen bir algı yönetimini güçlü yapmamız lazım. Gündemimizde hep bu konular var. En temel sorun veya etken tütün ve tütün ürünleri, kötü alışkanlıklar, alkol kullanımı. Tütün, tütün ürünleriyle, alkol ve kötü alışkanlıklarla olan mücadelemizi dünya gündeminden çıkarmamalıyız. İkinci temel etken sağlıklı beslenme. Ailede bir bilinci oluşturamazsak, toplum olarak bunu sahiplenemezsek sağlıklı beslenme konusundaki zaafiyetler diyabetin de, kanserinde alt yapısını oluşturuyor. Üçüncüsü de hareketli yaşam. Hareketli yaşamı da her bireyin, her ailenin gündemine yerleştirmemiz lazım” dedi.

'GÜNDE YARIM SAATİNİZİ HAREKETE AYIRIN'

Günde yarım saat spor yapılması gerektiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu “24 saatin yarım saati, yani 50'de birini kendi sağlıklı yaşamı için harekete ayırmayan bir bireyin kendisine saygı duymadığını kabullendirmemiz, onu o kültürle yetiştirmemiz lazım. Günde yarım saatini harekete ayırmayan bir birey kendisine, sevdiklerine değer vermiyor demektir. Hayata, sağlıklı yaşama değer vermiyor demektir. Bunu da bulaşıcı bir hastalık değil, bulaşıcı bir sağlık konusu olarak topluma bulaştırmamız lazım. Kötü bir yaşam tarzı nasıl bulaşıcı olarak yayılıyorsa bizim de doğruları bulaşıcı bir şekilde topluma mal etmemiz lazım” diye konuştu.

KİLO VER RİSKİ AZALT

Kilonun yüzde 10 düşürülmesinin diyabet riskini yüzde 56 oranında azalttığına vurgu yapan Müezzinoğlu “Sağlıklı beslenmesi, aktif bir yaşamı olması, kötü alışkanlıklardan uzak durması ve obezite. Obeziteyi yüzde 10 azalttığımızda bireyde diyabet olma riski yüzde 56 azalır. Yani yüzde 10 kiloyu azaltmak yarıdan çok daha fazla diyabetle olan riskini azaltır. Gelecek yıllarda özellikle sağlıklı yaşam kültüründeki tütünle mücadelede yakaladığımız başarıyı artırarak devam etmek, kötü alışkanlıklardan çocuk ve gençlerimizi koruyabilmek, aileyi sağlıklı yaşam kültürü anlamında bilinçlendirebilmek, obeziteyi yüzde 10 gibi azaltabilme başarılarına imza atabilecek bir ülke olabilmeyi temelli ediyorum” şeklinde konuştu.

diyabet
sağlık bakanı
mehmet müezzinoğlu
Yorum (1)
Mücahit Altuntaş
Obezitede temel sorun HIZLI SİNDİRİLEN RAFİNE KARBONHİDRAT ! Birileri açıkladı.Bir doğal ürünü un haline getiriyorsanız rafine ediyorsunuz.Kepeğini ayırıyorsanız rafine ediyorsunuz , şeker gibi son derece sorunlu bir maddeyi istisnasız her yere koyuyorsanız , koyabiliyorsanız , bu konuda piyasacı yaklaşımla hiçbir önlem almıyorsanız ! , harcıalem hale dönüşmesine aval aval bakıyorsanız obezitede laf ile yol almak mümkün görünmüyor.Yürümekle de bu iş olmuyor.İkincil önemdedir. Önemli olan ne ve nasıl tüketiyorsunuz ! Doğal halini koruyor musunuz? Doğada olmadığı halde neden bu kadar şeker ve rafine ürün kullanıyorsunuz? Bunların cevabını samimi ve karşılıklı sorgulayarak verebiliyor muyuz? Son on yılda obezite arttı mı ? Son beş yılda arttı mı ? Sorun nerede ? Sorumlu nerede ? Dr.Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 23 Ekim 2015
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir