Medimagazin logo

'Muayene süresi 9.5 dakikayı geçti ama yetmez'

TBMM'de dün Sağlık Bakanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşüldü...
Kaynak: VATAN
'Muayene süresi 9.5 dakikayı geçti ama yetmez'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA- TBMM Genel Kurulu’nda dün Sağlık Bakanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçmiş dönemde doktorların yüzde 90’ının muayenehane çalıştırdığını kaydeden Akdağ, “Muayenehane olmasın, tam gün çalışılsın, bunda hemfikir olalım, performansın nasıl olacağını tartışırız” dedi.

Katkı paylarının 10 liranın altında olduğunu vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti: “Performans sistemi getirilmeden önce bir hekimin muayene için hastaya ayırdığı zaman 4,5 dakika idi şimdi 9,5 dakika. Hem muayene edilen hasta sayısı 3 katına çıkmış hem zaman iki katına. Biliyoruz, bu zaman da yetmez. Ama bunu da artıracağız. 1999 yılında kişi başı cepten yapılan sağlık harcamaları, bütün sağlık harcamalarının yüzde 29’unu oluşturuyor. 2008 yılında yüzde 17’ye düşmüş durumda. 2011’de daha da azaldığını göreceğiz. Bebek ölümleri binde 43’ten binde 9’a, anne ölümleri yüz binde 70’ten yüz binde 14’e düşmüş. Siz kürsüde konuşurken cambazlık, illüzyon yapabilirsiniz ama rakamlar doğruyu söyler. Gerçekler yüzünüze çarpılır.”

Gerginlik maliyeti artırdı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’nin maliyetleri artırdığını ifade etti. Suriye ile yaşanan gerginlik nedeniyle TIR başına gidiş-gelişin bin 225 Amerikan dolarından 2 bin 663 Amerikan dolarına yükseldiğini kaydeden Yazıcı, yaş sebze ve meyvede ise bu rakama 500 dolar daha eklendiğini söyledi.
 

'muayene
süresi
9.5
dakikayı
geçti
ama
yetmez'
Yorum (5)
S.K
Yalan
0
Cevapla
ismail taşkın
9.5 dakikanın en az yarısı, bilgisayar proğramına yazılar yazmakla geçiyor.Gerçek muayeneye kalan zaman 5 dakika bile değil.Bakan Bey, milleti kandırdığını zannetmesin.Artan muayene süresi değil, hasta sayısı.Kaliteyi boşver, sayı önemli anlayışı.Siyasi şu kadar artırdık diye hava atıyor, doktor puanım arttı diye seviniyor.Burada olan hastaya oluyor ama vatandaş henüz bunun tam farkında değil.Zaten farkına vardığında sistem çöker.
0
Cevapla
ey
Muayenehane olgusu ,döner sermaye hastanelerde uygulanmaya başladığında bitmişti zaten.Esnaflık ayrı bir meziyet ve hastadan para almak ,hele hele klasik müşteri-esnaf ilişkisinde olduğu gibi ,işini en ucuza halletmeye çalışan ve el emeğini hiçe sayan insanlardan para almak zaten çok zordur.Bu eğitimi hiçbir tıbbiyeli almadığı gibi ağzı süt kokan hayatı tıp fakültesi ve evi, hastane ve evi arasında geçen doktorlardan bu meziyeti göstermeleri de beklenemez.Bir zamanlar insanlar hastalığının tanısını koydurmak-tedaviyi hakkıyla almak için muayenehanelere gidermiş.Şimdi öyle mi,her adım başı tanı tedavi merkezi-özel hastane,kim gider muayenehaneye sanki.Aklı başında kimse işini bu kadar uzatmaz.
0
Cevapla
uzm.dr
hastaya bakmaktan çok bilgisayara bakıyoruz tanı gir tetkik gir rapor aç.hastane programları çok kötü bilgisayarlar ikide bir donuyor tekrar aç kapat bilgisayar üzerinden yatış yap istirahat ver biz sekreterlik yapmaktan hastayla ilgilenemiyoruz hastanın söyledikleri bir kulağımızdan giriyor öbüründen çıkıyor.gözümüz aklımız bilgisayarda hasta kendi kendine konuşuyor.hastaya böyle mi zaman ayırılıyor doktorların yanına yardımcı personel şart
0
Cevapla
ALİ YILMAZ
Performans uygulaması ile bakanımızın beklentileri tamamıyla zıt.Hekim nekadar çok hastaya bakarsa o kadar çok kazanacak niye hastayla uzun süre ilgilensin ki?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir