Medimagazin logo

MR için 2 ay sonraya randevu veriliyor

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Manyetik Rezonans (MR) çekimi için 2 ay sonraya randevu veriliyor. Hasta yoğunluğuna bağlı olan bu durum özellikle ağrılı hastaları mağdur ediyor. Başhekim Prof. Dr. İbrahim Özcan, tam kapasite çalışılmasına rağmen yoğunluğu eritemediklerini ancak çözüm için çalıştıklarını söyledi.
Kaynak: BUGÜN
MR için 2 ay sonraya randevu veriliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özel hastanelerde katkı payının yüzde 200 artmasının ardından vatandaşlar yeniden devlete bağlı sağlık kuruluşlarını tercih etmeye başladı. Bu durum devlet hastanelerinin iş yükünü arttırdı. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta başvuru oranının, son aylarda yüzde 10 oranında arttığı ifade edildi. Devlet hastanelerindeki bu yoğunluk, bazı hastaların mağdur olmasına da sebep oluyor. Tedavi için Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden ve MR istenen bir hastaya, en az 2 ay sonraya gün veriliyor. Bugün başvuran hastaya yoğunluk nedeniyle Haziran ayının ortalarına randevu verildiği öğrenildi. Hastane, MR yoğunluğunu azaltmak için mesai saatleri dışında da hizmet verme kararı aldı. Akşam gelmeyi kabul eden hastalar, 2 aydan daha kısa sürede (en geç 10 gün içinde) MR çektirebiliyor. Ancak bunun da yeterli olmadığı ve muayene katkı payı ile MR ücreti ödemeyi göze alan bazı hastaların özel hastanelerden hizmet alma yoluna gittiği belirtildi. Acil hastalar içinse randevu uygulamasına gidilmediği ve bu hastaların MR’ının hemen çekildiği ifade edildi.

2 MR cihazıyla hizmet verildiğini belirten Başhekim Prof. Dr. İbrahim Özcan, “Tam kapasite çalışılmasına rağmen yoğunluğu eritemiyoruz.” dedi. Günde 60 – 100 arası hastaya MR hizmeti verdiklerini anlatan Özcan, “Beklentilerimizin üzerinde hasta yoğunluğu var. Bu nedenle özellikle MR servisindeki randevu süresinde biraz uzama oldu. Servis gece de hizmet veriyor ancak hastalar akşam gelmeyi pek kabul etmiyor. Gündüz yoğunluğunu azaltmak için çözüm yolları üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Özel bir makina ile organların, kemiklerin ve bazı dokuların görüntülemesi tekniği olan MR, beyin tümöründen kuşkulanılan durumlarda, sebebi bilinmeyen baş ağrılarında, birtakım nörolojik hastalıklarda, disk kaymalarında, omuz, diz gibi eklemler ile bağların değerlendirilmesinde uygulanıyor. Ayrıca kalp, göğüs, karın ve leğen kemiğine ait bazı hastalık şüphesinde de MR tekniği kullanılmaktadır.

mr
için
2
ay
sonraya
randevu
veriliyor
Yorum (3)
murat 124
neredeyse her vatandasin vesikalik fotografindan cok mr cektirmisligi var ulkemde.. hayret ediyorum simdiye kadar amerikadan ingiltereden vaka gormek icin mr stajina neden eleman gondermiyorlar. yukaridaki haberde ise..ozellesecektir mr isi bir firma sevabina hizmet sativerecektir onun altyapisidir.
2
Cevapla
dr abc
Mr ların çekilmesi dışında değerlendirilmesi de önemli, zaten sorun burada başlıyor ve devlet hastanelerinden hastalar eğitim araştırmalara yönlendiriliyor ... Bizim devlet hastanesinde radyologlar sadece usg bakıyorlar, BT ve MR ı, makineyi sağlayan firmanın radyoloğu bakıyor, o da sürekli tanı atlayıp, bizi yanlış yönlendirdiğinden artık azıcık bir sıkıntı görsek üst merkeze gönderir olduk ... Radyolog baş - boyun konusunda deneyimli değil, usg de saptanan kitleler bt de göremiyor, görmek için de uğraşmıyor ... Radyolog hastayı sahiplenmiyor, herşey klinisyene atılıyor, sen de boşa vakit geçirmeyi riske alamıyorsun, daha çok böyle yığılma olur ...
2
Cevapla
Hakan t.
Performans sistemi ve hizmet alım yandasçılığı ne yazikki radyolojiyi de diğer bransları oldugu gibi vuruyor,gerisi hikaye..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir