Medimagazin logo

Moleküler tıbbın babası Anadolu'dan

Anadolu topraklarında yetişen tıbbın efsanevi ismi Asclepiades'in moleküler tıbba katkıları, İstanbul'da düzenlenecek 3. Uluslararası Moleküler Tıp Kongresi'nde anlatılacak
Moleküler tıbbın babası Anadolu'dan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA (A.A) - Anadolu topraklarında yetişen tıbbın efsanevi ismi Asclepiades'in moleküler tıbba katkıları, İstanbul'da düzenlenecek 3. Uluslararası Moleküler Tıp Kongresi'nde anlatılacak.

Türk Moleküler Tıp Derneği ve İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırmaları Enstitüsü Başkanı tarafından düzenlenen kongre, 5-8 Mayıs tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze'de gerçekleştirilecek. Antik Bursa'da doğup büyüyen ve yüzyıllar önce araştırmalarıyla çığır açarak moleküler tıbbın babası olan Asclepiades, moleküler tıbbın babası olarak kongrede düzenlenecek toplantıyla anılacak.

Kongreye katılacak Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Christos Yapijakis, Anadolulu hekim Asclepiades'in, moleküler tıbba katkılarını anlatacak. Nobel Kimya Ödülü'nü 2002 yılında kazanan Kurt Wüthrich'in de katılacağı kongrede, kanserin moleküler temeli ve genom analizi gibi konular da ele alınacak.

Atom ve molekülleri araştırdı
Milattan Önce 124-40 yılları arasında antik Prusias'da (bugünkü Bursa) yaşayan Asclepiades, felsefe ve tıp eğitimi aldı. 33 yaşında Roma'nın tanınmış hocalarından biri olan Asclepiades, Hipokrat'ın tıp anlayışını takip etmeyerek, ısrarla atomik teori, değişim ve evrim üzerinde durdu. İnsan vücudunun boş alanlardan ve atomlardan meydana gelmiş moleküllerden oluştuğunu belirten ilk isim olan Asclepiades'in teorileri yüzyıllar sonra bile ağırlığını korudu.

Atom ve molekülleri araştıran Asclepiades'e göre hastalıkların nedeni hastanın moleküllerinin düzeni ve dizilimindeki değişikliklerdi. Rahatsızlıkları tedavi etmek için; sağlıklı diyet, ışıktan faydalanma, su terapisi, masaj ve egzersiz önerdi. Akut ve kronik hastalıklar arasındaki ayrımı ilk yapan hekimdi. Nefes borusuna açılan delikle hastanın nefes almasını kolaylaştıran trakeostomiyi ilk uygulayan kişi oldu. Durgun sularda gözle görünmez küçük hayvanların (mikropların) barındığını belirten ilk isim olan Asclepiades'in, insani tavrı ve tıbbi bilgisi ona büyük saygınlık kazandırdı.

Asclepiades'in bazı fikirleri geçtiğimiz yüzyılda keşfedildi ve moleküler tıbbın temelini oluşturduğu anlaşıldı.

moleküler
tıbbın
babası
anadolu'dan
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir