Medimagazin logo

Meslek hastalıkları uzmanlığında yeni dönem

"Meslek Hastalıkları Uzmanlığı" projesi ile iş sağlığında sistem ve becerilerin iyileştirilmesi, çalışma niteliğinin yükseltilmesi ve araştırmalarda konulan teşhis sayısının artması hedefleniyor.
Meslek hastalıkları uzmanlığında yeni dönem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) "Meslek Hastalıkları Uzmanlığının ve Bilimsel Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi" açılış toplantısı, Hollanda ve Belçika'nın Ankara Büyükelçilerinin de katılımıyla gerçekleştirildi.

THSK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı çalışma hakkında; “Artık dünyada x ülkesinin yapmış olduğu bir çalışma y ülkesinde de ortak olarak görülebiliyor. Biz yavaş yavaş iyi uygulamaları daha da nasıl iyi yapabiliriz diye bakıyoruz. Sırf bu konu spesifik olarak meslek hastalıklarının alanına girmekle beraber tamamen çalışan sağlığını daha da nasıl artırabiliriz, bunu anlatıyor. Çünkü biz meslek hastalıklarının uzmanlık alanına bilimsel olarak destek olsak da diğer taraftan çalışan sağlığını daha sistematik ele almış olacağız. Çünkü dünya üzerinde şu anda bakıyorsunuz çalışan sağlığı kelimesi geçtiği zaman özel sektör olarak algılanıyor. Ancak çalışan sağlığı avantajlı ve dezavantajlı grupları kapsıyor. Biz bunları değerlendireceğiz. Bu projemiz, Avrupa Komisyonundan onay aldı. En iyi projeler içerisinde de 20’inci sırada yer aldı. Ülkemizden göndermiş olduğumuz, destek almaya hak kazanan tek proje" şeklinde konuştu.

"İŞ SAĞLIĞI ÇALIŞMALARINDA BİLİMSEL KAPASİTE YÜKSELECEK"

Proje kapsamında, iş sağlığı alanında uzmanlığın ve mükemmelliğin artırılması, THSK'nın bilimsel kapasitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Proje Aralık 2018’de sonlanacak. Hollanda'dan VUMC Üniversitesi ve Belçika'dan Gent Üniversitesinin ortak olarak katıldığı proje, Hollanda'nın inovasyon alanında hizmet veren TNO Bilimsel Araştırmalar Kurumu tarafından desteklenecek.

meslek hastaliklari
doc. dr. mustafa kemal basarali
turkiye halk sagligi kurumu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir