Medimagazin logo

'Mamografi genç yaşlarda gerekli değil'

Meme kanserinin teşhisinde kullanılan mamografinin 45 yaşından itibaren yaptırılmasının yeterli olacağı iddia edildi
'Mamografi genç yaşlarda gerekli değil'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerikan Kanser Cemiyeti'nin internet sitesinde, meme kanserine yakalanma konusunda yüksek risk grubunda olmayan kadınların mamografi yaptırmaya, yaygın görüşün aksine 40 yerine 45 yaşında başlaması tavsiye edildi.

Cemiyet kadınlara, 45 yaşından itibaren yılda bir ve 55 yaşından itibaren 2 yılda 1 tarama yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.

Cemiyet doktorlarından Richard Wender, mamografinin, kadınların, meme kanserinden ölüm olasılığını en aza indirgemek için başvuracağı en etkili yol olduğunu belirtirken, meme kanserinin 40 yaş altı kadınlarda nadiren görüldüğünü, bu nedenle bu yaşlarda mamografi çektirmenin "yanlış alarmlarla" sonuçlanabileceğini kaydetti.

Uzmanlar, doktorlara da hayat kurtarmada etkili olduğuna ilişkin yeterince kanıt bulunmayan rutin elle muayeneden vazgeçmeleri önerisinde bulundu.

ABD Kanser Cemiyeti'nin verilerine göre; dünyada her yıl 1,3 milyon yeni meme kanseri teşhisi konulurken 465 bin kadın bu nedenle hayatını kaybediyor. Türkiye'de her yıl 30-50 bin yeni meme kanseri vakasına rastlanıyor.

mamografi
meme kanseri
amerikan kanser cemiyeti
Yorum (2)
Ahmet Rasim Küçükusta
Tarama yaşını 45' e ve tarama sıklığını da 55 yaşından sonra 2 senede bire çıkaran Amerikan Kanser Derneği' nin (ACS) senelerdir sürdürdüğü yanlıştan dönmeye başladığı anlaşılıyor. ACS' nin 40 yaşından itibaren her sene tavsiye ettiği mamografilerin meme kanseri ölümlerini azaltmadığı gibi tam aksine overdiagnosis ve overtreatment (gereksiz teşhis ve gereksiz tedavi) yüzünden her sene milyonlarca kadının zarar görmesine yol açtığı sayısız araştırma ile gösterildi. ACS, kısa bir zaman sonra tarama yaşını 50' ye ve sıklığını 2 senede bire çıkaracaktır; bu sadece geçici bir karardır. Bakalım, bizim kendi fikri olmayan ACS ne derse onu Allahın emri kabul eden bilim dünyamız da çark edecek mi? Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/31/yazilar/tip-yazilari/mamografi-ile-taramalar/meme-kanseri-taramalari-faydali-mi-zararli-mi/
0
Cevapla
xlarge
yıllardır bunu böyle uyguluyorum. ancak birlikte çalıştığınız klinikte bırakın fikri hayata geçirmeyi farklı bir görüşü ve yaklaşımı sunduğunuzda sizi cahil ilan eden kendisine başkaldırmış ilan eden şefler bilimdalı başkanları olunca hiç birşey değişmez. ülkede bilimde ilerlemez. ACS doğruyu görmüş ancak öyle sanıyorum ki ülkemizde bu kararı bakanlık önerdikten sonra hayata geçecek. Ne de olsa bağlılık ilanı var
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir