Medimagazin logo

Mahkeme, YÖK’ün "rotasyon" yetkisini Anayasaya aykırı buldu

Yüksek Öğretim Kurulu, 26.2.2009 tarihinde ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Hacettepe, Dokuz Eylül, Çukurova ve Akdeniz Üniversitelerinden olmak üzere toplam 27 tıp fakültesinden 263 alanda görev yapan öğretim üyesini, 13 tıp fakültesinin öğretim üyesi ihtiyacının karşılanması için 2009-2010 ders yılı sonuna kadar en az 1 yıl süreyle görevlendirilmesine karar vermişti.
Mahkeme, YÖK’ün "rotasyon" yetkisini Anayasaya aykırı buldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TTB-Türk Tabipleri Birliği, bu işleme karşı dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi yürütmeyi durdurma ve iptal kararı vermiş, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ise işlemin dayanağı olan Yasa hükmünün Anayasa aykırı olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, 28 Nisan 2011 günü 2009/56 esas sayılı dosyada; başvurulan Yasa hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE karar verdi.

2547 Sayılı Yasanın 41. maddesinin 1. fıkrasının birinci cümlesi ve iptal edilen ikinci cümlesi şu şekildedir;“MADDE 41 -Yükseköğretim Kurulunca: bu kanun kapsamındaki Devlet Yükseköğretim kurumlarının, çeşitli bilim ve sanat dallarındaki öğretim üyesi ihtiyaçları ve bu öğretim üyesi ihtiyaçlarının hangi yükseköğretim kurumlarından karşılanacağı, öğretim üyesi mevcutları dikkate alınarak tespit edilir ve ihtiyaçlar karşılanmak üzere ilgili üniversitelere bildirilir. Bu üniversitelerin rektörleri Yükseköğretim Kurulunca ihtiyaç listelerinin kendilerine intikal ettirilmesi tarihinden itibaren en çok iki hafta içinde ihtiyaçları karşılamak üzere hangi öğretim üyelerini görevlendirdiklerini Yükseköğretim Kuruluna bildirirler.

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli karar henüz yayınlanmadı. Mahkeme’nin kısa kararında yasa maddesinin Anayasa’nın 130. maddesine aykırı olduğu belirtilmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Anayasaya aykırılık itirazında bulunurken; “Anayasanın 130. maddesi üniversite öğretim üyelerine belirli hak ve yetkiler tanımıştır. Bilimsel özgürlük, serbestçe araştırmada ve yayında bulunabilme, öğrenim ve öğretimi özgürlük ve güvence içinde sürdürebilme hak ve yetkileri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Belirtilen güvencelerin sağlanabilmesi, hukuki güvenliğin oluşturabilmesi için öğretim üyelerinin diğer üniversitelerde görevlendirilmesinde uygulanacak usul ve esasların yasada düzenlenmesi gerekirken, sadece yetkili makamı belirleyen, ancak yetkili makamca görevlendirmenin hangi kriterlere göre yapılacağını düzenlemeyen 41. maddenin birinci fıkrasının ikinci cümlesinin Anayasa’nın 130. maddesine ve Anayasanın 2. maddesinde ifadesini bulan Hukuk Devleti İlkesine aykırılık oluşturduğu” sonucuna varmıştır.

mahkeme
yök’ün
"rotasyon"
yetkisini
anayasaya
aykırı
buldu
Yorum (5)
Dr Hakan
Hukuk Devleti ilkesine aykırı derken?...
0
Cevapla
b.k.
Muyanehaneler kapanacak dendi mi kıyamet kopar doğudaki vatandaşlarımıza öğrenciler hizmet dendi mi (7 ay- 1yıl) insanlık ayıbı derler. Öğretim üyesi adı üstünde öğretmektir görevi muayenehane tabelasına yazmak veya dostlara hava atmak değildir
0
Cevapla
Dr Hakan
Öğretim üyesi b.k. rumuzlu arkadaşım, rumuzunuz bana manidar geldi ve öğretim üyesi olmadığınızı düşünüyorum. Öğretim üyesi demek bir meslekte gelinebilecek en üst noktaya gelmiş kişi demektir. Adını yazamayan insanların kendilerini doktorlarla kıyasladığı, okumuş insanların bu kadar hor görülmediği bir dönem daha görmedim. O nedenle alçakgönüllülüğü elden bırakıyor ve diyorum ki insanlar ikiye ayrılır, hocalar ve diğerleri, hocalar Muayenehane levhasına adını da yazdırır, öğrencilere ders de anlatır, onları sınıfta bırakabilir, gitar da çalar, filmde de oynar, dostlara hava da basar, yetki onda asar da keser de :-)) Ee kardeşim k.çınızı sıkıp siz de hoca olsaydınız :-)))
0
Cevapla
Doc. dr. ahmet akcay
Ilk yorumu yapan arkadasimizi anlamak mumkun degil. 1. doguya ogretim uyesinin colugunu cocugunu birakip rotasyona gondermenin neresi normal anlayamadim. Siz yeterki tatmin edici maas verin herkes doguda ogretim uyesi olmak icin kuruga girer. Bir prof eline 5 BIN geciyor uzmanin eline 15 bin geciyor ve hala ogretim uylerinin yasal haklarina dil uzatiliyorsa ben burda art niyet ararim. Rotosyanlarda asil amaci buyuk universite ogretim uyelerini istifaya zorlamakti. Muayenehaneler ogretim ueyelerinin en dogal hakkidir, Ucakta businis clas koltuga akpille binilmez. Yarin ucaga akpille ucaga serbest denilirse de oy gelir ama maliyeti kurtarmaz. Muayenehanelerin kapatilmasinin asil nedeni hekimleri ucuzlatip pazarlik guclerini elinden almak oldugunu anlamak lazim artik. Secim sonrasi ogretim uyelerinin evlere hasta bakmaya gittigini de duyarsaniz sasmayin.
0
Cevapla
ö.g.
sevgili öğretim üyesi meslektaşlar, biz yeni hekim arkadaşların mecburi hizmeti ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? size dokunmadıkça bir önemi yok değilmi? mecburi hizmet başlatılınca hanginiz ses çıkardı ? biz genç meslektaşlarınızı hep yalnız bıraktınız değilmi?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir