Medimagazin logo

Konsültasyona çağırılan uzman doktor, pratisyen hekimleri eleştirince tepki topladı

Sosyal medyada bir radyoloji uzmanı, kendisini konsültasyona çağıran pratisyen hekimi eleştirdi, "Bizdekiler ne zaman triajdan öteye geçecek acaba" sözlerini kullanan uzman doktor, meslektaşlarının tepkisini topladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Konsültasyona çağırılan uzman doktor, pratisyen hekimleri eleştirince tepki topladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Testis ağrısı şikayeti olan bir hasta nedeniyle acil olarak hastaneye çağrılan bir radyoloji uzmanı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda pratisyen hekimleri eleştirdi. 

Kendisini konsültasyona çağıran pratisyen hekime "İki günlük ağrı, testis yumuşak, testis pozisyonu doğal. Pratisyen ağrının kaç gündür olduğunu sorgulamamış ama hastaneye ürolog ve radyolog çağırmış." sözlerini kullanan uzman doktor, "Bizdekiler ne zaman triajdan öteye geçecek acaba?!" sözleri ile eleştiride bulundu.

Uzman doktorun, pratisyen hekimlere yönelik sözlerine meslektaşlarından pek çok tepki geldi. Tweet altına gelen yorumlarda, mesleki etiğe uygun bulmayanların yanı sıra eleştirileri çok sert bulanlar oldu. Bazı hekimler ise 'siz hiç pratisyen olmadınız mı' sözleriyle tweetin kaldırılmasını istedi.

Uzman doktorun pratisyen hekimleri eleştiren sözlerine gelen tepkilerden bazıları şöyleydi:


 

 

"Çıkaracağımız sonuç pratisyenlik düzeyinin yeterli olmadığı"

Gelen tepkilerin ardından uzman hekim bazı önerilerde bulundu. Uzman hekimlerin, pratisyen hekimlerin eğiticisi olmadığını ifade eden uzman doktor, tavsiyelerini şu sözlerle sıraladı:

"Uzmanlar pratisyenler için eğitim birimi değildir. Ülkemizde sağlık birimlerinin istenen düzeye çıkması açıktır ki abicilik, ablacılıkla olmayacaktır. Kendini yeterli hissetmemek, morali bozuk olmak, kıllanmak, huylanmak uzman konsültasyonu için argüman değildir.

Bu tartışmadan net bir şekilde çıkaracağımız sonuç pratisyenlik düzeyinin yeterli olmadığı ve halk sağlığını tehlikeye atabileceği, sağlık sistemini işlemez ve maliyetli hale getirdiği net olarak görülmektedir.

Önerim hazır tüm asistan kadroları dolu iken intörn ve pratisyenlik arasında 2 yıl süreyle gözetimli ara bir görev tanımlanması ve ulusal klinik bir sınavla pratisyenliğin hak ettiği seviyeye çıkartılmasıdır tüm dünyada olduğu gibi."

 

konsultasyon
triyaj
uzman doktor
radyoloji uzmani
pratisyen hekim
Yorum (33)
Yatırım Hesap
adam doğruyu söylediği için 9 köyden kovmuşlar . not: her doğru her yerde söylenmez.
68
Cevapla
arif
pratisyen hekim haklidir. sen cocuk muayene etmeyi biliyormusun acaba?
8
Cevapla
uzmanhekim
ülkede 128 tane tıp fakültesi var, çoğunun öğretim kadrosu ve alt yapıları gerçekten çok çok yetersiz. sadece pratisyenler değil uzman hekimlerde maalesef yetersiz tecrübe ile uzman ediliyorlar. son anormal sayıda asistan alımları ile normal bir uzman hekim eğitimi alabilmek te imkansız artık.
9
Cevapla
ömer hayyam
kocası işten eve gelince acil servise acil başvuran kadınlar içinde direkt kadın doğumcuyu çağırırlar.
7
Cevapla
Dr house
adam çok doğru söylemiş…
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir