Medimagazin logo

Kök hücre nakillerde başarı oranını artıracak

KOGEM Müdürü Prof. Dr. Karaöz, gelecekte organ nakillerinde de kök hücrelerin kullanılabileceğini kaydetti.
Kaynak: AA
Kök hücre nakillerde başarı oranını artıracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, yaptığı açıklamada, kemik iliğinden ve yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin son yıllarda uyarılmış bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliklerinin keşfedildiğini söyledi.

Laboratuvarlarda yaptıkları çalışmalarda kök hücrelerin bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliğini gördüklerini ifade eden Karaöz, bağışıklık sisteminin baskılanmasının gerekli olduğu durumlarda kök hücrelerin kullanılabildiğini belirtti.

Kemik iliği nakilleri sonrasında vericiden kaynaklanan savaşçı hücrelerin alıcının dokularına hücum etmesi sonucu ortaya çıkan klinik tablonun iyileştirilmesi için kök hücrelerin kullanılabildiğini ifade eden Karaöz, organ nakillerinde de kök hücrelerin kullanılabileceğini kaydetti.

Organ nakli yapılan kişinin bağışıklık sisteminin nakledilen organı reddedebildiğine dikkati çeken Karaöz, "Nakillerde doku uyumluluğu olsa da alıcıya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar uygulanmaktadır. Bu ilaçlar alıcıda fırsatçı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Daha sonra nakledilen organın fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir" die konuştu.

Laboratuvardaki çalışmalarda uyarılmış savaşçı hücrelerin kök hücreleri öldürmeye çalıştıklarını fakat kök hücrelerin uyarılmış savaşçı hücreleri öldürdüğünü belirten Karaöz, ''Gelecekte organ nakillerinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar yerine kök hücreler kullanılabilecek'' dedi.

kök
hücre
nakillerde
başarı
oranını
artıracak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir