Medimagazin logo

Katarakt operasyonlarının endikasyonları denetlenecek

Katarakt operasyonlarının endikasyonları denetlenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, şikayetlerin yanı sıra inceleme ve denetimlerde ortaya çıkan durumu göz önünde bulundurarak, katarakt ameliyatlarını yakın takibe aldı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, yayımladığı genelgede, son zamanlarda Bakanlığa çok sayıda şikayet ulaşması, inceleme ve denetimler sonucunda yapılan durum tespiti üzerine, katarakt operasyonlarına yönelik düzenlemeye gidilmesi gereğinin ortaya çıktığını belirtti.

Genelgeye göre, katarakt operasyonlarının endikasyona (izlenecek tedavi metodu ve müdahalenin belirlenmesi) uygunluğunun denetlenmesi ve izlenmesi amacıyla şu önlemlere başvurulacak:

-Sağlık hizmeti verilen tüm kurumlarda görme keskinliği muayenesi yapılan 55 yaşın üstündeki hastaların görme keskinliği derecelerinin bilgi sistemine girilmesi zorunluluğu getirildi.

-Sağlık kuruluşlarında katarakt ameliyatı endikasyonu konulan hastalar rastgele örnekleme yöntemiyle denetlenecek. Seçilen vakalarda ameliyatın 24 saate kadar ertelenmesi istenebilecek. Bu sürede denetim ekipleri tarafından endikasyona uygunluk değerlendirmesi yapılacak.

-Kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecek

Bakanlık ve il sağlık müdürlüklerince yapılacak denetimlerde bu kurallara uyulup uyulmadığı sorgulanacak.

Bu hizmeti veren tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında söz konusu düzenlemeler hayata geçirilecek, sağlık kuruluşunun bilgi sisteminde bakanlığın hazırladığı forma göre düzenleme yapılacak.

1 Ocak 2014'de başlanacak uygulamaya yönelik Sağlık Bakanlığınca görme keskinliği derecelerinin işleneceği standart form düzenlendi.

Forma, hastanın yaşının yanı sıra sağ ve sol gözle gözlüklü ve gözlüksüz görme keskinliği dereceleri ayrı ayrı girilecek.

 

 

katarakt
operasyonlarının
endikasyonları
denetlenecek
Yorum (14)
seddar melek
özellikle avrupa göz gibi özelleri denetleyin.
0
Cevapla
opdrmsy
Yuh artık..Önce yandaşlarınıza özel klinikler kurdurup malı götüreceksiniz sonrada gelip ameliyattan önce bakalım gereklim diyeceksiniz. Özellerde her türlü hırsızlığa şimdiye kadar neden göz yumdunuz .. şimdi mi aklınıza geldi.
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
EYVAH! buda mı başımıza gelecekti.....sırada dahiliyeciler var neden bu hastayı yatırdınız!mmmmmmmm demek performans devleti zarara soktunuz! vay sizi !mmmmmmm
0
Cevapla
göz doktoru
bence de avrupa göz gibi yayılan göz merkezlerini denetleyin bu adamlar normal çalışsalar hayatta yayılacak parayı bulamazlar.devlet bilmiyomu bunları sanıyosunuz,zaten özel hastaneler sgk yı görüyo(anlarsınız)sgk da bunları görmüyo:)).artık bu soyguna bir vatan evladı dur der inşallah.
0
Cevapla
aydin sinal
Sinif arkadasim Saglik merkezi kurdu,günlük amemeliyatlarda yapiliyor,bir göz doktoru alacakti,gelen göz doktoruyla konusurken ben kulak misafiri oldum: -günde en az 5 katarak ameliyati isterim -nereden bulucam? -nereden bulursan anca kurtarir. gelin siz de bu göz doktorunun yerine kendinizi koyun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir