Medimagazin logo

Kantinleri hastaneler kiraya verecek, Aile hekimleri kirayı Bakanlığa ödeyecek

Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki ticari alanların kiralama yetkisini Maliye Bakanlığından aldı. Böylece Maliye’nin 25 milyon TL, Sağlık Bakanlığının ise 50 milyon TL yıllık kazancı olacak
Kantinleri hastaneler kiraya verecek, Aile hekimleri kirayı Bakanlığa ödeyecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (MEDİMAGAZİN)-Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar, bünyelerinde bulunan ticari alanları kendileri kiraya verebilecek. Aile hekimlerine kiralama işlemi de Sağlık Bakanlığı tarafından yapılarak, elde edilecek kira gelirleri sağlık müdürlüklerinin döner sermaye gelirlerine eklenecek.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Atasever tarafından yapılan açıklamada, bundan böyle Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların bünyelerinde bulunan ticari alanları, Sağlık Bakanlığının kiraya vereceği kaydedildi.    

Söz konusu düzenlemenin 26 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6225 sayılı Torba Yasa’da yer aldığı belirtilen açıklamada, yapılan bu düzenleme ile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarındaki büfe, kantin, lokanta gibi ticari alanların, Sağlık Bakanlığı tarafından kiralanmasının yolunun açıldığı bildirildi.

Düzenleme sonrası Maliye Bakanlığına başvuran Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki ticari alanların kiralama yetkisini Maliye Bakanlığından aldı. Söz konusu yerlerin kiralanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen protokol Maliye ve Sağlık Bakanları tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. İki Bakanlık arasında imzalanan protokole göre, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığının elde etmiş olduğu kira gelirini ödeyecek. Ayrıca mevcut ve yeni oluşturduğu yeni ticari alanlardan bunun üstünde elde etmiş olduğu kira gelirlerinin yüzde 30’unu Maliye Bakanlığına verecek. Kazan-kazan şeklinde çalışacak sistemde hem Sağlık Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı kazanacak.

Maliye ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol doğrultusunda uygulamanın yönlendirilmesine yönelik genelge Sağlık Bakanlığınca yayımlandı.

Düzenleme ile Maliye Bakanlığının 25 milyon TL, Sağlık Bakanlığının ise 50 milyon TL yıllık asgari kazancının olacağı tahmin ediliyor.

 

Aile hekimleri kirayı Bakanlığa ödeyecek

Diğer taraftan bundan böyle aile hekimlerine kiralama işlemi Sağlık Bakanlığınca yapılacak. Buralardan elde edilen kira gelirleri ise sağlık müdürlüklerinin döner sermaye gelirlerine kaydedilecek. Bu gelirlerin, aile hekimlerinin kullandığı yerlerin kiralama öncesi her türlü bakım ve onarımlarını yapan sağlık müdürlüklerine önemli bir destek olacağı belirtiliyor.

Uygulama ile kiralamalara ilişkin tüm işlemler bundan böyle Sağlık Bakanlığınca yerine getirileceğinden bu alanda çıkan sıkıntılar da önemli ölçüde ortadan kaldırılmış olacak.    

 

kantinleri
hastaneler
kiraya
verecek
aile
hekimleri
kirayı
bakanlığa
ödeyecek
Yorum (1)
Şenol ATAKAN
Bundan önce Milli Emlaktan kiralanmış yerler ne olacak.Yani daha yeni kiralanmış ve 5 yıl üzerinden.Bu durumdaki yerler ne olacak.İptal edilip Tekrarmı ücretlendirilecek?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir