Medimagazin logo

Kanser tedavisinde yeni bir "akıllı bomba"

Bilim adamları, kemoterapide "akıllı bomba" olarak nitelendirdikleri yöntemde bir adım daha ileri gitti. Bu yeni yöntemle, kanserli tümörlerin büyümesi engellenirken, kemoterapinin yan etkilerinin büyük oranda azalması hedefleniyor.
Kaynak: Hürriyet.com.tr
Kanser tedavisinde yeni bir "akıllı bomba"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Akıllı bomba" denilen yöntemin yeni bir türü olan bu tedavi, vücuttaki kanserli tümörleri besleyen damarların, bu hücrelere kan taşıyamaz konuma getirilmesini hedefliyor. Kan akışı olmayan tümörlerin büyümesi böylece durdurulmuş oluyor. 

 

Kanserin en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan "akıllı bomba" sayesinde saç kaybı, mide bulantısı ve bağışıklık sisteminin çökmesi gibi öldürücü yan etkiler ortadan kalkıyor.

 

FARELER ÜZERİNDEKİ DENEYLER BAŞARILI OLDU

Bradford Üniversitesi’nden Laurance Patterson’ın fareler üzerinde yapılan çalışmalar, kanser ilacının etki alanının sadece tümörlerle sınırlanabileceğini ve ilacın vücuttaki zararlı etkilerinin önüne geçilebileceğini gösterdi.

 

Vücutlarına insanlardan alınan kanser hücreleri zerk edilen bütün hayvanlar ilaca olumlu tepki verdi ve tümörleri küçüldü. Hatta hayvanların yarısında tümörler tamamen ortadan kayboldu.

 

BÜTÜN KANSER TÜRLERİ İÇİN ETKİLİ

Profesör Peterson’ın projesini bugün Bradford’da yapılacak İngiltere Bilim Festivali’nde kamuoyuna sunacağı bildirildi.

 

Peterson, “Sadece tümörün içinde etkili olacak ve normal dokulara zarar vermeyecek bir çeşit akıllı bomba geliştirdik. Bütün tümörler üzerinde etkili olabilecek bir kanser tedavisi gibi görünüyor. Şimdiye kadar kolon, prostat, meme, akciğer ve sarkom kanserlerinde denemeler yaptık ve hepsi de bu tedaviye olumlu yanıt verdi” dedi.

 

"MUCİZE İLAÇ OLARAK TANITILMAMALI"

Bu yeni tedavi yöntemi hakkında Hürriyet.com.tr'ye konuşan Hacettepe Onkoloji Hastanesi Başhekimi ve Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji Bilim dalı Başkanı Şuayip Yalçın, “Akıllı bomba kanser tedavisi için bilinen bir yöntem ama bu haberdeki yöntemde yenilikler de söz konusu. Mucize bir ilaç olarak lanse etmek yanlış olur. Kanser için kullanılan 1000 ilaç varsa bu da 1001’inci ilaç ancak alanında 1’inci olacağını söyleyemeyiz.” dedi.

Akıllı bombaların kanserin kök hücresini yok etmediğini, ama yayılarak metastaz oluşmasını engellediğini söylediğini de belirten Yalçın, kanserin çevresinde yayılmasını engellemenin de önemli bir şey olduğunu dile getirdi.

"Bu yönteme dair klinik çalışmaların sonuçlarının alınması gerekiyor ve bu çok uzun yıllar gerektirecek. Kemoterapiye alternatif ya da klasik tedavi yöntemine alternatif denemez" şeklinde konuşan Yalçın, klinik çalışmaların uzun vadeli sonuçlarının çok önemli olduğunun, tedavinin ilerleyen senelerde kemik kırılmaları ve kalp krizi gibi yan etkilerinin ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

kanser
tedavisinde
yeni
bir
"akıllı
bomba"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir