Medimagazin logo

Kadınlar Gününde, kadın vali yardımcısından süt iznindeki kadın aile hekimine ceza!

Dünya Kadınlar Gününde Kahramanmaraştaki kadın vali vardımcısının süt iznindeki bir kadın aile hekimine verdiği ihtar cezası tepki çekti
Kadınlar Gününde, kadın vali yardımcısından süt iznindeki kadın aile hekimine ceza!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dün “Dünya Kadınlar Günü” olarak anıldı. Çocuk sahibi olmak ve çocuğuna anne sütü verebilmek kadının en temel hakkı olarak kabul ediliyor.

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanının öncülüğünde dünyaya çocuk getiren, çocuğunu emziren anneler için pozitif ayrımcılık politikası başlatılmıştı. Şu anda da doğum yapmış kadınlara ücretli yarım gün çalışma hakkı getirilmişti.
Kamuda çalışıp da bu haklardan yararlanmayan tek grup Kadın Aile Hekimleri.
Dün kutlanan Dünya Kadınlar Gününde, Kahramanmaraş’tan gelen haber tam bunu vurgulayacak şekilde. 
Kahramanmaraş’ta normal mesaisi için süt iznini kullanan aile hekimi Dr. H.Y.T. ‘ye zorunlu cumartesi mesaisinde süt izni kullandığı için 20 ceza puanı verildi.

 Aile-Sen Başkanı Dr.Lüffi Tiyekli konu hakkında Medimagazin'e şu bilgileri verdi:
“Meslektaşımız resmi olarak süt izni kullanıyor. Normal mesai günlerinde hiçbir sorun olmuyordu. Ama bir cumartesi paranoyası oluştu. Cumartesi günleri mesai uzatılmasının kabul edilmesi için bütün baskı yöntemleri kullanılıyor. Bu verilen en trajikomik olanlardan.
Arkadaşımız verdiği savunmada “süt izninde “olduğunu belirtmiş. Buna rağmen veli yardımcı (ki kendisi de bir kadın) savunmayı yeterli görmeyerek ceza vermiş.
Aile hekimliği ile yapılan itirazları dosyaları kimsenin okuduğunu, değerlendirildiğini zannetmiyoruz. Kahramanmaraş ta yaklaşık 2000 dosya oldu. Ceza yazılarını Halk Sağlığı Mdürülüğü’ndeki memurlar hazırlıyor, savunmaları da onlar alıyor, itirazları da onlar değerlendiriyor. Onlar da gelen talimat ile herkesi ceza veriyor. Yazıyı imzalayanların bile haberi olduğunu sanmıyorum. 
İşlemlerin hepsi zaten usulen hatalı. Yakında mahkemelerimiz sonuçlanacak.
Meslektaşımız bu cezaya itiraz etmeyecek. Mahkemeye de vermeyecek. Çerçeveletip odasına asmayı düşünüyor. Herkese anne ve aile hekimi olmanın ne kadar zor olduğunu göstermek istiyor.
Bu ülkede süt izni kullandırılmayan tek meslek grubu aile hekimleri olarak anılacaktır.”

aile hekimliği
süt izni
kahramanmaraş
ihtar
ceza
kadınlar günü
Yorum (3)
KILLIBEY
SÜT İZNİNDEYKEN GECE NÖBET YAZILAMAZ AMA HAFTA SONU VEYA DİĞER TATİL GÜNLERİNDE GÜNDÜZ YAZILABİLİYOR.
6
Cevapla
Ali
Arkadaşlar ben yerinizde olsam tüm kahramanmarastaki aile hekimleriyle ortak karar alıp eylem yapar cumartesi nobetune gitmezdim.ceza verirlerse süresiz hiç bir cumartesi nobetube gitmezdim.sanırım biz hekimlerin birlik olma problemleri var
3
Cevapla
Zeynep
Hekimler üzerindeki sistemik baskının basit bir örneği? Yıldırma, bezdirme, itibarsızlaştırma, sindirme tam gaz hamdolsun !
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir