Medimagazin logo

Kadın hastaya ilk total yapay kalp takıldı

Ankara Üniversitesi Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, Türkiye'de ilk kez bir kadın hastaya elde taşınabilen total yapay kalp takıldı.
- total yapay kalp; total kalp nakli; Prof. Dr. Adnan Uysalel; Prof. Dr. Rüçhan Akar
Kadın hastaya ilk total yapay kalp takıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 19. olan kadın hastaya elde taşınabilen total yapay kalp naklinin Ankara Üniversitesi’nde yapıldığını dile getiren AÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, başarılı operasyondan mutluluk duyduğunu belirtti.

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Uysalel kliniğinin Türkiye'de pek çok ilke imza attığını belirtirken, ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Rüçhan Akar da Türkiye'de bu tür 9 ameliyat gerçekleştirildiğini ancak ilk kez bir kadın hastaya yapay total kalp nakledildiğini kaydetti.

Naklin, kadınların göğüs bölgesinin erkeklerden daha dar olması nedeniyle yüzde 10 civarında kadın hastaya uygulanabildiğini belirten Akar, kalp nakillerinde donör sayısı yetersiz olduğu için ciddi sıkıntı yaşandığını, bu sistemlerin de nakillere ''köprülemede'' kullanıldığını vurguladı.

'HER YERDE ŞARJ EDİLEBİLİR''
Total yapay kalp ameliyatında kalbin kulakçıkları haricinde tümünün çıkarıldığını anlatan Akar, ağırlığı 160 gram olan total yapay kalbin, normal bir insana 4-5 litrelik debi yeterken, 9,5 litreye kadar kalp debisi sağladığını bildirdi ve şöyle konuştu:

''Nakil yapılamayan hastaların yüzde 30'unu ilk bir yılda kalp nakli beklerken kaybediyoruz. Geçen sene tüm canlı donörlerde dünyada birinci sırada olduk ama kadavra donörlerinde İspanya, Hırvatistan, Belçika öndeyken, Türkiye çok gerilere düşüyor. Donör sayısını artırmamız lazım. Halkımız organ bağışında bulunmalı. Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda çok büyük rolü var.''

Her hastaya total yapay kalp takılamadığına işaret eden Akar, bu ameliyatın sadece kalp nakil merkezlerinde yapılabildiğini anlattı. Total yapay kalp takılan hastanın yürüme, koşma gibi her tür faaliyeti gerçekleştirebileceğini belirten Akar, biri yedek olmak üzere iki tane 4 saatlik bataryası bulunan ve her yerde şarj edilebilen ''freedom ünitesi''nin elde taşınabildiğini söyledi.

TEMİZLİK ÇOK ÖNEMLİ
Akar, elektriklerin kesilmesi ihtimaline karşı hastanın yaşam alanı düzenlenmeden taburcu edilmediğini de vurguladı. Türkiye'de 9 hastaya total yapay kalp takıldığını ve SGK'nın total yapay kalp için KDV hariç 300 bin lira ödediği bilgisini veren Akar, hastanın kalbin vücuttan çıkış bölgesinin temiz tutması gerektiğini ifade etti.

Total yapay kalbinin seslerinin duyulduğu çantayı elinde taşıyan Hülya Usta basın toplantısında soruları yanıtladı. 19 yıl önce doğum yaparken kalp hastası olduğunu öğrendiğini anlattı. Usta, ilaç tedavisi ve kalp kapakçığı ameliyatına rağmen sağlığına kavuşamadığını söyledi.

Bu süreçte yürüyemediğini ve nefesinin daraldığını belirten Usta, ''Şu anda rahatım, nefesim daralmıyor'' dedi. Bundan sonra kendisine özen göstereceğini ifade eden Usta, tedavi sürecine destek olan hastane personeline teşekkür etti.

"BOL BOL SU İÇECEĞİM"
Hasta çocuğuna bakmayı istediğini ve yürümeyi özlediğini dile getiren Usta, ''Herkes organ bağışlasın. Benim de sağlıklı bir yerim varsa ben de bağışlarım'' diye konuştu.

Sigara ve alkol kullanmadığını, köyde yaşadığını kaydeden Hülya Usta, gazetecilerin ''en çok özlediği şeyi'' sorması üzerine, ''Bol bol su içeceğim. Bana su içirmediler ödem olduğu için. Şimdi de 'içebilirsin' diyorlar, ben içemiyorum'' şeklinde konuştu.

''BU MU BENİM KALBİM?''
Kendisine takılan total yapay kalbin benzerinin gösterilmesi üzerine Usta'nın ''Bu mu benim kalbim Ben ilk defa görüyorum. Hocam neredesin İlk defa gösteriyorlar. Çok güzel. Ben hiç böyle hayal etmedim kalbimi. Resimlerdeki gibi hayal ettim'' sözleri salondakilerin yüzünde tebessüm oluşturdu.

Usta, ''Benim kalbim köyde, oğlum. En büyük isteğim üç tane çocuğum var. Birisi 4 seneden beri SSPE hastası. Benim kalbim o'' diye konuştu.

kadın
hastaya
ilk
total
yapay
kalp
takıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir