Medimagazin logo

Jandarma var diye hükümlü PKK’lıyı muayene etmedi

Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Sadık Çayan Mulamahmutoğlu, geçen aralık ayında, rektal kanaması olan PKK’lı hükümlüyü ‘hasta mahremiyeti’ gerekçesiyle jandarma odadan çıkmadan tedavi etmedi. Mağduriyete yol açtığı belirtilen doktorun 2 yıla kadar hapsi isteniyor.
Kaynak: HÜRRİYET
Jandarma var diye hükümlü PKK’lıyı muayene etmedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MARDİN, Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Sadık Çayan Mulamahmutoğlu, 29 Aralık 2010’da, rektal (makattan) kanama şikayetiyle gelen PKK’lı hükümlü Rıdvan Yusufoğlu’nu, hasta mahremiyeti nedeniyle jandarmanın yanında muayene etmek istemedi. Jandarma tutuklunun konumu nedeniyle muayene odası dışına çıkmayınca, Dr. Mulamahmutoğlu tutanak tutarak, hastayı muayene etmedi.

Mağduriyete yol açtı

Midyat Jandarma İlçe Komutanlığı, hastayı muayene etmeyen Dr. Mulamahmutoğlu hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı da hakkında dava açtı. İddianamede, İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanlıkları arasındaki 3’lü protokole göre, terörle mücadele kanunları kapsamında tutuklu ve hükümlülerin hastanede muayenesi sırasında, jandarmanın uygun bir şekilde odada bulunması gerektiği hatırlatıldı. Dr. Mulamahmutoğlu’nun tıbbi müdahalede bulunmayarak mağduriyete neden olduğu ve görevini kötüye kullandığı iddia edilerek, hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Parmaklık vardı

Midyat Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmada, sanık Dr. Mulamahmutoğlu, şunları söyledi: “Makattan kanama olması nedeniyle hasta mahremiyetini gözeterek, jandarmanın odadan dışarı çıkmasını istedim. Pencerede demir parmaklıklar bulunduğunu ve odanın güvenlikli olduğunu söyledim. 3’lü protokol uyarınca çıkmayacaklarını söylediler. Jandarma görevlileri, söz edinceye kadar, bu protokolden haberim yoktu. Yaptığımın suç olduğunu düşünmüyorum. ” Duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

3’lü protokolün uygulanması suç

TÜRK Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Dr. Zülfikar Cebe, Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı arasındaki 3’lü protokolün hasta hakları yönetmeliği, uluslararası kurallara, İstanbul Protokolü, mesleği uygulama kurallarına aykırı ve çelişkili olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın protokolden imzasını çekmesini istedi. Cebe, şöyle dedi: “3’lü protokolün uygulanması suçtur. Yargılanan meslektaşımız tıbbi etiğe aykırı davranmamıştır. Kolluk kuvvetinin yanında yapılan muayene hastanın mahremiyetini zedelediği için hasta, hekim hakkında dava açabilir. Hekim olarak hasta mahremiyetine saygı göstereceğiz. 3’lü protokolün hukuki bir dayanağı da yoktur. Uluslararası imzalanan İstanbul Protokolü’ne aykırıdır. Biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz.”

hürriyet'i
takip
et
hürriyet'i
takip
et!
hürriyet
twitter
jandarma
var
diye
hükümlü
pkk’lıyı
muayene
etmedi
Yorum (4)
murat
arkadaşlar aman hata yapmayın bu durumda görevli kolluk kuvvetine istanbul protokolünü hatırlatırsınız görevli çıkmak istemezse hasta dosyasına yada tutanağa yazarsınız en sonuna da hastanın sağlık hakkı almasını engellememek amacı ile görevliye belirtildiği haled e çıkmadığı için görevli içerideyken muayene yapılmak zorunda kalınmıştır diye yazarsınız hastanın sağlık hakkını elinden alırsanız suş teşkil eder ha hasta o şartlarda muayene olmayı kabul etmezse onayını alırsınız kendisini bilgilendirirsiniz
1
Cevapla
yaşar
Jandarma yanında hastayı muyaene etmeyecek kadar tıbbi etiğe sadık arkadaşımız hasta tedavisini yapmamanında etik olmadığını bilemeyecek kadar cahil mi? PKK sempatizanı doktorların güvenlik güçlerini zor duruma düşürme çabaları bunlar. Her kim olursa olsun kendisini ilgilendiren kanunları bilmek zorunda. Adam öldürmenin hangi kanunun kaçıncı maddesine göre suç olduğunu kimse bilmez ama bu savunma aracı değildir. TTB de doktorları ve onların güvenliğini savunmak yerine asker, polis katili PKK lıları savunur olmuş.
0
Cevapla
gölgelice
Sanırım tabip odası olaya müdahil olur; içinde PKK lafı geçiyor da!
0
Cevapla
yusuf
Bu işin altında tamemen art niyet ararım ben. Acil servislerimizin durumu ortada içerisi onlarca hasta dolu, uyduruk sağından solundan içerisinin göründüğü bir perdenin arkasında hasta bakarken ne hasta ne de doktor sesini çıkarmaz iş hükümlü muayenesine gelince insan hakları istanbul protokolleri birilerinin aklına gelir. TTB acil servislerde tıp etiği ve insan hakkı ile bağdaşmayan hiçbir ehliyeti olmayan sağlık memurlarının yaptıkları (kesi sütürasyonu, atel, alçı vs.) işlemler için hastaların haklarını savunsun, PKK sözcülüğü yapmasın.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir