Medimagazin logo

İzmirli doktor Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Obama, Ulusal Sağlık Enstitüsü Üroloji Bölümü'nün başına, kanser alanında ünlenen Türk hekimi Prof. Dr. Ziya Kırkalı'yı davet etti
Kaynak: YENİ ASIR
İzmirli doktor Beyaz Saray'da
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü Üroloji Bölümü'nün başına ilk kez bir Türk doktor getirildi. Dünyada üroloji ve kanser alanında isim yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli bilim adamı Prof. Dr. Ziya Kırkalı'ya Beyaz Saray'dan özel davet geldi.

 

ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasıyla gelen davette, Prof. Dr. Kırkalı'nın Amerikan'ın 1 milyar dolar ayırdığı üroloji ve kanser araştırmalarının başına geçmesi istendi. Amerikan tarihinde sağlık enstitüsünde üst düzey görevlendirilen ilk yabancı doktor olan Prof. Dr. Kırkalı, direk Başkan Obama ve üst düzey Amerikan generalleri tedavi edecek. Avrupa'da kanser araştırmaları ile tanınan ve dünyanın dört bir yanından hastası olan Prof. Dr. Kırkalı, ABD'deki maaşı ise Başkan Obama'nın yarısı kadar olacak. Uzun yıllardır tartışılan beyin göçüne de üzülerek vurgu yapan Prof. Dr. Kırkalı, "Türkiye'de hekimlere hak ettikleri değer verilmiyor. Sırf bu yüzden çocuğum doktor olsun istemedim. Şimdi, Amerika'da Obama'nın maaşının yarısını, senato üyesinden fazla maaş alacağım. Ancak, Türkiye'de mesleğimin zirvesinde emekli olmaya zorlanıyorum" dedi.

EN İYİLERDEN SEÇİLDİ
ABD Başkanı Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Üroloji bölümünün başına bir Türk doktoru çağırdı. Dünyada alanında en iyilerden biri olarak gösterilen Prof. Dr. Ziya Kırkalı, ABD Başkanı Barack Obama'nın açık daveti ile Amerikan sağlık harcamalarının 1 milyar dolarlık kısmını yönetecek. Amerikan tarihinde sağlık enstitüsünde üst düzey görevlendirilen ilk yabancı doktor olan Prof. Dr. Kırkalı, sadece Başkan Obama ve üst düzey Amerikan generalleri tedavi edecek.


Uzun yıllardır bu görevi yürüten Amerikalı Dr. Nyberg'in bu yılın başında emekli olmasının ardından arayışa geçen Amerikan Hükümeti, bu görev için dünyaca ünlü ürologlardan toplam 11 kişi için referans aldı. Amerika'nın en iyi 10 doktorunun arasında 11'nci isim olarak Türk Profesör Kırkalı yer aldı. Amerikan Hükümeti'nden Mayıs ayında yapılan resmi çağrı üzerine Washington'da 20 ayrı mülakata alınan Prof. Dr. Kırkalı, Amerika'nın en iyi 10 doktorunu geride bırakarak seçildi. Amerikan üroloji ve kanser araştırmalarına ayrılan 1 milyar dolarlık bütçeyi yönetmek için ilk kez bir yabancıyı görevlendiren Beyaz Saray yönetimi, Haziran 2010'da Türk doktor Kırkalı'yı cep telefonundan ulaşarak resmi göreve seçildiğini bildirdi. Prof. Dr. Kırkalı Kırkalı, İzmir'den Beyaz Saray'a uzanan yaşam öyküsü, bilimsel çalışmaları ve tıp dünyasına ilişkin şu mesajları verdi:

BİLİMSEL TERCİH
Amerikan Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Sağlık Enstitüsü Böbrek ve Üroloji Araştırmaları Bölümü'nde kıdemli bilimsel danışman olarak davet edildim. Bu Enstitü, sağlık araştırmalarının yapıldığı dünyanın en büyük bilimsel topluluğu olarak biliniyor. Federal hükümetin görevlisi olacağım ancak bu politik bir karar değil, bilimsel kriterlerden dolayı seçildim. Tabi ki, Başkan Obama doğrudan beni aramadı ama Amerikan Hükümeti adına bir davet aldım. Dünyada bu alanda yaptığım bilimsel çalışmalar seçilmeme etkili oldu diye düşünüyorum. Avrupa Kanser Kurumu'na 6 yıl başkanlık yaptım. Amerikalı olmayanların seçilmemesine rağmen Amerika Üroloji Derneği Başkanlar Komitesine seçildim. Avrupa'da üroloji kanser araştırmalarının sorumluluğunu yürüttüm."

Obama'nın maaşının yarısı teklif edildi
Türkiye'de maalesef bilim insanlarına yeterli kıymet verilmiyor. Ben bugün 1400 lira maaş alıyorum, emekli olduktan sonra 2 ya da 3 bin lira alacağım. Gideceğim yerde onursal anlamda verilen görevin yanı sıra bana Amerikan başkanına verdikleri paranın tam yarısını ödeyecekler. Bana verdikleri ücret kongre üyesinden daha fazla olacak. Bilim adamına verilen değeri anlatmak adına bu örnekleri veriyorum.

Çağrılırsam ülkeme dönerim
Bana önerdikleri yaş sınırı olmayan kalıcı bir pozisyon. Türkiye'de 67 yaşında emekli olmak zorundayım. Orada yaşadığın kadar, üretebildiğin kadar çalışma hakkı veriyorlar. Tabiki Türkiye'de benzer görevler verilirse hiç düşünmeden, ülkeme koşa koşa gelirim. Sonuçta orada Amerikan Hükümetine, Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceğim, bunun yerine kendi ülkeme hizmet vermek isterim.

Dünyaya ameliyat öğretiyorum
Türkiye'de tıp çok gelişti, hiçbir yerden geri değiliz. Bağırsaktan mesane yapmaktan böbrek kanserlerinde yeni yöntemler geliştirdik. Tüm dünyada ameliyat öğretiyorum. Uzmanlara teorik dersler veriyorum. Bu alanlar benim uzmanlık alanlarım. Bu konuda mütevazılık gösteremem. Bu çalışmalarda dünyada sayılı kişilerden biriyimdir. Tabii ki, Bu konulardaki deneyimlerimi kullanmak için çağırıyorlar.

ziya kırkalı
başarılı doktor
abd
beyaz saray
obama
Yorum (7)
Iranian Doctor
Cok sevindirici bir haber, ama ayni zamanda da dusundurucu. Cesitli haberlerlerde dunyada basarilarindan soz ettiren Turk hekimlerinden bahsediliyor, bunlar cok guzel habeler olmalariyla birlikte hic dusundurmuyor mu? acaba bizim doktorlarimiza yurt disinda basarili olma sansi veriliyor diger ulkeler tarafindan, ama kendi ulkemizde hic bir yabanci uyruklu doktora kendi universitemizden mezun olsa dahi, meslegini kesinlikle icra etmesine izin veriliyor mu?. Ben Ankara Universitesinden mezun olan bir yabanci uyruklu doktorum, mezun olduktan sonra yurt disina gitmek zorunda kaldim (Turkiyede calisamadigim icin, ikamet izni dahi alamadim), binbir turlu zorlukla, gelecek kaygisiyla amerikaya gelip burada yillarca suren cabadan ve zorluklardan sonra uzmanligimi bitirdim, ve suan basarili bir egitim hastanesinde egitim kadrosundayim. Amerikaya gelen Turk tip ogrencilere yardim edip bolumume aldirmaya calisiyorum, ama Turkiye'deki hic bir meslektasim, ben Turkiye'deyken benim ve diger mezun olan yuzlerce yabanci uyruklu doktor icin kilini kipirdatmadi. Bu konuda en azindan Turkiye'deki universitelerden mezun olan yabancilar icin bir calisma kolayligi saglanmadi. Dunyanin tum ulkelerinde kendi universitelerinden mezun olan doktor ogrenciler icin hangi ulke vatandasi olurlarsa olsunlar cok buyuk ayricaliklar saglaniyor. Ayni yardim severligi ve ayni duyarliligi Turk meslektaslarimdan da bekliyorum. Biz doktorlarin doktorlardan baska dostu yok, halimizden, cektigimiz zorluklardan ve insan emegimizden baska anlayan kimse yok. Birbirimizin yolunu acalim, destek olalim, kanuni ver politik entrikalara alet olmayalim. Yardimlasalim, bu meslek kutsal bir meslek, para kaygilarinin ve rekabetin esiri etmeyelim. Saygilar
0
Cevapla
Iranian Doctor
Düzeltme; Kanuni ve politik entrikalara cümlesindeki kanuni kelimesini düzetmek istedim. Sürçü lisan olmuş, Özür dilerim. Politik entrikalar demek istemiştim. Kanunlara saygımız sonsuz, tekrar hata için özür dilerim.
0
Cevapla
aydemir
Hocam ne işiniz var türkiye de sakına geri gelmeyin, hizmet etmek istediğiniz halkınız burada sizi sadece tehdit eder, küfür eder, arada dayak atar, işlerini görmüş ve onların istediklerini yapmışsanız sizden memnun olurlar, yaptığınız işin karşılığında para talebiniz olmamalı, yoksa paragöz olursunuz, bedava çalışacaksınız, makbul olan budur. Amerika'da da böylemi hocam!
0
Cevapla
Uzm
Hocam. Amerikada Fizik Profesörü Ali Erdemir ila tanışmanızı ve türkiyeye dönmek uğruna başından geçenleri öğrenmenizi isterdim. TV de hayatı anlatan bir program da yayınlanmıştı. (Ali Erdemir sürtünme katsayısını sıfıra indiren, türkiyede üniversitelerin "türkçe yayını olmadığından yetersizdir" diye almadığı kişidir)
0
Cevapla
ihsan sarıkaya
Türkiye üniversitelerinden mezun olmuş yabancı uyruklu doktorlar meselesini tekrar gündeme getirme zamanı. biz niye onların türkiyeye hizmet vermelerini istemiyoruz??
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir