Medimagazin logo

İzmir'de iki hastanenin birleştirilmesine tepki

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tek çatı altında toplanmasına İzmir Tabip Odası, Türk Toraks Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği üyeleri ile bazı CHP İzmir milletvekilleri tepki gösterdi
İzmir'de iki hastanenin birleştirilmesine tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR (AA) - İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin aynı çatı altına alınmasına İzmir Tabip Odası, Türk Toraks Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği üyeleri ile bazı CHP İzmir milletvekilleri tepki gösterdi.

İzmir Tabip Odası'ndaki basın toplantısında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, sağlık ocaklarını özelleştirme ile başlayan sürecin hastanelerin birleştirilmesiyle sürdüğünü, sağlıkta taşeron sistemine geçiş yaşandığını ileri sürdü.

Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüberküloz gibi hastalıkların tedavi edildiğini kaydeden Güven, "Hastanelerin birleştirilmesiyle var olan hastalıklar yok sayılıyor. İhtisas hastaneleri ortadan kalkıyor. Sağlık Bakanlığı'nın sağlık sistemini yurttaşlara yararlı hale getirmesi gerekiyor" dedi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner ise hastanelerin kurumsal kimliğinin ve özgünlüğünün ortadan kaldırıldığını savundu.

Hastanelerin birleştirilmesi konusunda bilimsel ve mesleki görüş alınmadığını, meslek örgütlerine, uzmanlık derneklerine ve hastane yöneticilerine başvurulmadığını savunan Kaptaner, şunları söyledi:

"Sigara alışkanlığı, solunum yolları enfeksiyonları, tüberküloz, akciğer kanseri ve artan yaşlı nüfusun solunum yoğun bakım gereksinimi nedeniyle önümüzdeki yıllarda solunum hastalıklarının oluşturduğu hizmet yükü giderek artacak, uzmanlaşmış göğüs hastalıkları hastaneleri ve ayrı tüberküloz servislerine gereksinim daha önemli hale gelecektir. Bu konularda özel olarak yapılanmış hastaneler ortadan kaldırıldığında büyük sorunlar yaşanacaktır."

İzmir Suat Seren Göğüs ve Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin alanında bölgedeki en önemli eğitim ve araştırma hastanesi olduğunu kaydeden Kaptaner, "Bu girişim gündeme getirildiğinden beri ortaya hiçbir somut gerekçe konulmamıştır. Bütün bu girişimin yeni kadro atamaları hedeflenerek yapılıyor olduğuna inanmak istemiyoruz. Sağlık Bakanlığı'ndan emekle oluşturulmuş bir özel dal hastanesinin ortadan kalkmasına yol açacak bu girişimin ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz. "

Kaptaner, ayrıca, Suriyeli mültecilerle birlikte yurt dışından tüberküloz gibi bazı hastalıklar ithal edildiğini ifade ederek, "Etrafımızda yaşanan sorunlar nedeniyle ülkemiz mülteci geçiş noktası haline gelmiştir. Kayıtlı olmayan Suriyelilere varoşlarda aşı yapılıyor. Türkiye'deki sağlık istatistikleri güvenilir değil" diye konuştu.
 

i̇zmir'de
iki
hastanenin
birleştirilmesine
tepki
Yorum (2)
Hakan K
Sayın Tabip Odası Başkanı Kaptaner yakından tanımasam da iyi niyetli bir insan gibi gözüküyor ama etrafındaki yanlış kişilerin etkisi altında fazlaca kalıyor gibi geliyor bana. Tabip odası her yapılan değişikliğe, yeniliğe karşı çıkmak zorunda değil, İzmir Tabip Odası adeta muhalif siyasi parti gibi davranışlar sergiliyor. İyi ve doğru yapılan şeylerin kendi dünya görüşünden olmayanlar tarafından yapıldı diye tümden yanlış gibi gösterilmesi, her yapılanın altında siyasi ve kötü niyetli bir şeyler aranması doğru bir davranış tarzı değil. Olaylara anlık tepkiler vermek yerine daha sakin yaklaşılmalı. Olumlu şeyler takdir edilebilmeli. İzmir Tabip Odası zamanında SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanmasına da karşı çıkmıştı. Sanırım bu olay da yeni değil, 2006 yılından beri kampüs hastane gündemde diye biliyorum ve bu projenin verimliliği ve kaliteyi artıracağı kesin. O bölgedeki tüm hastanelerin fiziki şartları son derece kötü. Öncelikle bunları düzeltici girişimler yapılmalı. Bu da başlangıç olacaktır diye düşünüyorum.
0
Cevapla
Ahmet Yılmaz
Hükümet ne yapıyorsa tepki gösteriyorlar zaten yeni bir şey değil.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir