Medimagazin logo

İzmir Şehir Hastanesi doktorları iş bıraktı: Sağlıkta şiddet varsa, hizmet yok!

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları hastanede yaşanan olaya tepki gösterip, 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Kaynak: DHA
İzmir Şehir Hastanesi doktorları iş bıraktı: Sağlıkta şiddet varsa, hizmet yok!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde doktorların kendisiyle ilgilenmediğini ileri sürüp, taşkınlık çıkaracağı iddiasıyla polis tarafından yakalanan ve serbest bırakıldıktan sonra tekrar hastaneye gelince polis ekipleri tarafından yakalanan Cemil Y., işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Öte yandan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları yaşanan olaya tepki gösterip, 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Hastanenin 3’üncü Polikliniği önünde toplanan sağlık çalışanları "Şiddet varsa, hizmet yok" sloganları attı. 

Eyleme katılan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, hastanede katliam olmamasının tesadüf olduğunu söyleyerek "Saldırgan sabah saatlerinde bir pompalı tüfekle ve bir yığın mermiyle hastaneye gelmiş, bir aile bireyinin ihbarı sayesinde güvenlik ve kolluk kuvvetleri şahsa müdahale edebilmiştir. Ancak silahı alınıp serbest bırakılan şahıs, akşam saatlerinde tekrar elini kolunu sallayarak 9’uncu kata kadar çıkarak servise girmiş. Saldırgan klinikte görevli hekimlere yönelik şiddet uyguladı. Asistan hekim arkadaşlarımız kendilerini odaya kilitleyerek saatlerce beklemiş ancak saldırgan etkisiz hale getirildiğinde, odadan çıkabilmişlerdir. Daha bir hafta önce 17 Nisan'da sağlık terörüne kurban verdiğimiz Dr. Ersin Arslan'ı anarken yetkilileri, şiddete karşı önlem alınması için göreve çağırmıştık. Yıllardır dillendirdiğimiz bu çağrılar yine duyulmadı. İdareciler tarafından adeta görünmez olduk" diye konuştu.

 

'Sağlık çalışanları tedirgin'

Yaşanan olay sonrası sağlık çalışanlarının tedirgin olduğunu ifade eden Kaynak, "Ancak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının endişeleri, kaygıları sürmektedir. Ülkemizdeki her sağlık çalışanını tehdit eden, sağlıkta şiddet karşısında kamu yöneticileri olaya seyirci olmaktan öteye gitmemektedir. Çünkü sağlıkta şiddet, tıkanmış olan sağlık sisteminin siyasetçiler ve kamu yöneticilerinin tepkiyi kendilerinden uzak tutmak için yararlandıkları bir enstrümandır. Çünkü yeterli ve iyi hizmet alamayan hastalarla, hasta yakınlarıyla sağlık çalışanlarını karşı karşıya bırakmış, bilerek ve isteyerek sağlıkta şiddete zemin hazırlamıştır. Bu ülkede her gün en az 80 beyaz kod verilen, son 10 yılda bildirilen 110 bin sağlıkta şiddet olayı rastlantı değildir, asla maruz görülemez, asla hiçbir bahanenin arkasına gizlenemez" dedi.

'Güvenlik önlemleri az'

Sağlık kurumlarında alışveriş merkezlerindeki güvenlik önemleri gibi önlem alınmadığını kaydeden Kaynak, “Başka ülkelerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlara çok ağır yaptırımlar uygulanırken ülkemizde mümkün olduğu kadar hafifletici sebepler gerekçesiyle neredeyse saldırganların arkası sıvazlanarak çoğu serbest bırakılmaktadır. Dün İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'ne silahla gelen şahısın silahına el konulup serbest bırakılmış olması, durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Kurumlara girişte denetleme yapılmadan gerçek anlamda çalışan güvenliği sağlanabilir mi? Yetersiz ve yetkisiz güvenlik elemanları ile bu işin çözülemeyeceği ortadadır. Hastane polislerinin ve güvenlik görevlilerinin sayısı ve yetkileri mutlaka arttırılmalıdır. İşe yaramayan göstermelik X-ışın cihazları yerine her giriş noktasında denetimli geçiş kontrolü sağlayan aktif güvenlik elemanları görevlendirilmelidir. Acilen bu konuda ağır yaptırımlar içeren yasal düzenlemeler yapılmalıdır" dedi.

'Hastanelerde şiddet önlenmeli'

Konuşması "Yaşamak ve yaşatmak" istiyoruz sloganlarıyla kesilen Kaynak, sağlık kurumlarında ciddi koruyucu önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Adil bir hukuk sistemi çerçevesinde sağlıkta şiddeti önleyecek yasal düzenlemeler geciktirilmeden yaşama geçirilmelidir. Artık bir gün bile beklemeyeceğiz. Sağlıkta şiddet için önlem alınmadıkça, sağlık çalışanlarına insani çalışma koşulları sağlanmadıkça, sağlık hizmeti verilemez, verilmesi beklenemez. Sağlıkta şiddet varsa, hizmet yok" dedi.

Doktorları ilgisizlikle suçlayıp pompalı tüfekle hastaneyi bastı: 'Katliam yapacağım'

İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden sağlık çalışanlarının tehdit edilmesine yönelik açıklama

izmir sehir hastanesi
doktor
is birakma eylemi
Yorum (2)
esin emre
şiddeti önlemek önce irade ile olur. izmir il sağlık müdürlüğü ne x ray ve güvenlik taraması olmadan girmek mümkün değil. çünkü orada çalışanlar değerli. torpilli. istediğiniz protestoyu yapın şehir hastanesi bashekimliginin umru olmaz. başhekim sadece siyasilerin emriyle hareket ediyor.
3
Cevapla
Aleyna
bu hastaneyi lütfen iyi inceleyin. nöbet tutan hekimlere çarşaf vermeyin talimatlarını göreceksiniz. kliniklerdeki eğitim ve klinik sorumlulukları atamalarındaki liyakatsizlikleri ve kayırmaları göreceksiniz. torpilli hemşirelerin nasıl korunduklarını göreceksiniz.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir