Medimagazin logo

İşyeri hekimlerinin sorunu TBMM gündemine taşındı

CHP Parti Meclisi üyesi ve İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hülya Güven, 17 Aralık’ta yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda işyeri hekimliğinin ablukaya alındığını, bu yüzden yeni kanuna rağmen iş güvenliğinin sağlıklı yürümesinin beklenemeyeceğini söyledi.
İşyeri hekimlerinin sorunu TBMM gündemine taşındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması için soru önergesi veren İzmir Milletvekili Güven, işyeri hekimlerinin son çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile zor duruma sokulduğunu kaydetti. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17 Aralık’ta yürürlüğe giren "İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları" başlıklı 8’inci maddesinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına işvereni şikayet etme zorunluluğu getirildiğini, ancak ihmal durumunda yetkisinin bakanlıkça iptal edileceğini belirten Güven, önergesinde Bakan Çelik'e bu çelişkili ve işverene keyfi uygulama getireceğini savunduğu durumu sordu.

KANUNA RAĞMEN SAĞLIKSIZ
İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının iş güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri, işverene yazılı bildirmek ve bunlardan hayati tehlikesi olanların işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu bakanlığa iletmek zorunda olduğunu belirten Güven, şöyle konuştu: “Kanunda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ile bu alanda hizmet sunan ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin bu şikayeti yapma zorunluluğu varsa da, aynı zamanda bu kişilerin birinci derecede hizmet sundukları işverene karşı sorumlu oldukları belirtilmektedir. İşverenin ihmalinde, bakanlığa işvereni şikayet etmek zorunda olup, şikayet etmediği takdirde de 4’üncü fıkraya göre bakanlık, hekimin veya uzmanların yetki belgesini iptal edebilmektedir. Yani, işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı ücretini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikâyet etmek zorunda olduğu işverenden alacaktır. Bu koşullarda iş sağlığı ve güvenliği sisteminin kanuna rağmen sağlıklı yürümesi beklenemez.”

"İYİLEŞME OLMAYACAĞI AŞİKAR DEĞİL Mİ?"
Hülya Güven, önergesinde şu sorularının cevaplanmasını istedi: "Bakanlığınıza göre işyeri hayati tehlike arz eden işveren, kendisini bakanlığa şikâyet edecek bir İş Güvenliği Uzmanını görevlendirir mi? İş Güvenliği Uzmanı, yetki belgesinin askıya alınması veya iptali pahasına var olan mevzuatı sonuna kadar esneterek işyerinin zarar görmemesini gözetmeyecek midir? Kanunda kurulu İş Sağlığı Uzmanı-İşveren ilişkisinde, işyeri çalışanlarının temel çalışma koşullarında iyileşme olmayacağı Bakanlığınızca da aşikâr değil midir? Özellikle idari hiyerarşinin, dolayısıyla ast-üst ilişkisinin olduğu kamu kurumlarında asli işinin yanında İş Güvenliği Uzmanı olarak görevlendirilecek personelin üstünü Bakanlığınıza şikâyet edecek olması ne kadar gerçekçidir? Kamu kurum ve kuruluşlarında İş Güvenliği uzmanı olarak görevli personel, işyerindeki işin tehlike arz etmesi ya da işyeri koşullarının hayati tehlike arz etmesi durumunda, olası ihmalinin getireceği risk nedeniyle ilave ödeme elde etmektense, asli görevini yapmayı tercih etmeyecek midir? Kanunun 8’inci maddesinin üçüncü fıkrasında iş güvenliği uzmanları iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı neden hizmet sundukları işverene karşı sorumlu tutulmuşlardır? İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin denetimi işverene karşı sorumlu olmayan, iş müfettişi tarafından yapılması yeterli değil midir? İş güvenliği uzmanının işvereni Bakanlığınıza şikâyet etmesi nedeniyle uzmanın işine son verilmesini önlemeye yönelik önlemler nelerdir?"

i̇şyeri
hekimlerinin
sorunu
tbmm
gündemine
taşındı
Yorum (1)
Cengiz
Kendi içinde 4-5 farklı çelişki taşıyan bu kanun şu an "yürürlüğe girmiş" durumdadır. Ama bazı maddeler 6 ay ertenlmiş, Kamu Kurumları için ise yürürlü 2914 olarak belirlenmiştir, özetle tam bir yamalı bohça durumu vardır. Kamu hekimlerinin İşyeri Hekimliği yapma durummları hala belirsizdir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir