Medimagazin logo

İşte diyabetin devlete maliyeti

Diyabet hastalığı ve komplikasyonlarının sosyal güvelik sistemine maliyeti konusunda yapılan model çalışmaya göre, Türkiye'de diyabetin kamuya maliyetinin yıllık toplam 13 milyar TL olduğu bildirildi.
İşte diyabetin devlete maliyeti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Lilly İlaç şirketinin yazılı açıklamasına göre, şirketin desteğiyle Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünden Doç. Dr. Simten Malhan tarafından, gerçek hayat verileri kullanılarak, ''Türkiye'de Tip 2 Diyabet Komplikasyonlarının Maliyeti'' başlıklı çalışma yapıldı. 


     Çalışma, 1 Ocak-31 Aralık 2009 tarihleri arasında diyabet tedavisi gören 7 bin 95 hastanın verileri incelenerek hazırlandı. 


     Çalışma, Türkiye'de yaklaşık 6.5 milyon hastayı etkilediği düşünülen diyabet hastalığı ve komplikasyonlarının, Sosyal Güvenlik Kurumuna doğrudan maliyetinin yaklaşık 13 milyar TL olduğunu ortaya koydu. 


     Bu rakamın yüzde 84'ünü, diyabetin etkin tedavi edilememesi nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlar ve ilgili maliyetler oluşturuyor. 


     Çalışmaya göre, komplikasyonların başında kardiyovasküler komplikasyonlar geliyor. 


     Diyabetlilerin hastalıklarına eşlik eden kardiyovasküler, böbrek, göz ve nörolojik komplikasyonların doğrudan maliyeti de araştırıldı. 


     Diyabet tedavisine eşlik eden komplikasyonlar arasında yer alan kardiyovasküler komplikasyonların toplam maliyetler içindeki oranının yüzde 32.6, böbrek komplikasyonlarının oranının yüzde 25, göz komplikasyonlarının oranının yüzde 6.4 ve nörolojik komplikasyonların oranının yüzde 6 olduğu tespit edildi. 


     Çalışmada ayrıca, diyabetin sosyal güvenlik sistemine oluşturduğu yıllık doğrudan maliyetin sadece yüzde 10.9'unu, diyabetin tedavisine yönelik ilaçların oluşturduğu ortaya çıktı. 

i̇şte
diyabetin
devlete
maliyeti
Yorum (3)
gölgelice
İntörnlüğümüzde diyabet oranı %2 idi, bu gün %15 'e dayanmış durumda; etiyolojide hep genetik suçlanır da hiç hayat şartlarından bahsedilmez. Neden bu konularda, koruyucu hekimlikte bizim acar bakanlığımız kılını kıpırdatmaz. İş tedavi hekimliğine, muayene hekimliğine gelince arslan kesilir? Yüzüğü neden samanlıkta aramazlar?
0
Cevapla
dokuzköydenkovulan
DİYABETİK AYAK-AMPUTASYON SAYISINI İSTİYORUZ!
0
Cevapla
Nihat Doğan
Biri de triajı yapılmadan tetkik ve konsültasyonuna bodoslama tekniği ile başlanan non-spesifik karın ağrısının maliyetini çıkartsa da rakam görse gözümüz gönlümüz. Gerçi kan tahlilinin kahve falından, mamografinin vesikalık fotoğraftan, uzman konsültasyonun medyuma fikir sormaktan ucuz olduğu ülkemde çok da bi yekün tutmayabilir mi ne..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir