Medimagazin logo

İstanbul Sağlık Müdürü: Sağlıktaki şiddeti kabullenemiyorum

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddete tepki göstererek, "Ben kabullenemiyorum sağlıktaki şiddeti, açıklayamıyorum, sağlık ordumuza en küçük bir şiddeti sıfır toleransla karşılamamız gerekiyor. Bunu sadece sağlıkçılar olarak başaramayız, sağlık çalışanlarına tüm vatandaşlarımız sahip çıksın" dedi.
 İstanbul Sağlık Müdürü: Sağlıktaki şiddeti kabullenemiyorum
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sağlıkçılara yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarına ilişkin konuştu. Memişoğlu, toplumun hiçbir noktasında şiddetin kabul edilemez olduğunu ifade ederken, tüm vatandaşların sağlıkçılara sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Memişoğlu, Almanya'da çok sayıda kişiye tarihi geçmiş aşı uygulandığının ortaya çıkmasının ardından zaman zaman İstanbul'da da gündeme gelen tarihi geçmiş aşı iddialarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

"Sağlıktaki şiddeti kabullenemiyorum"

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki gösteren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu: "Bu ülke sağlık hizmetleri, sağlık çalışanları anlamında çok iyi yerlerde ve vatandaşlarımızın bunun bilincinde olduğunu gördüğümüz için de memnunum. Sağlık çalışanlarına bütün vatandaşlarımız sahip çıksın. Biz sağlıkta sıfır toleransı uygulamak ve bunu sahiplenmek zorundayız. Çünkü gerçekten bu ülkedeki bütün insanlar bugün dünyadaki en iyi hizmetlerden faydalanabiliyorlar. Ben kabullenemiyorum sağlıktaki şiddeti, bütün sağlıkçılar insanları tedavi etmek, şifa vermek için çabalıyoruz. Bunu açıklayamıyorum bir hekim olarak, bir yönetici değil hekim olarak çünkü sağlık öyle zor bulunan bir şey ki sağlıkçı da öyle. Bugün hekimlerimizi mutlu etmemiz lazım, bugün bu kadar savaşın göbeğinde olan ki Covid müthiş bir savaştı ve başarılı olan insan gücümüze sağlık ordumuza en küçük bir şiddeti sıfır toleransla karşılamamız gerekiyor. Bunu sadece sağlıkçılar olarak başaramayız. Bunu bütün vatandaşların, bütün kurumların sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Tolerans gösterme şansımız yok, tüm vatandaşlarımızın engellemesini bekliyorum"

Türkiye'nin dünyada sağlık hizmetleri noktasında önemli bir yere geldiğini ve tüm sağlıkçılara gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kemal Memişoğlu: "Bugün ülkemizin dünyadaki sağlıkla ilgili algısına baktığınız zaman ilk 4 ülke içindeyiz, iyi sağlık hizmeti sunuluyor diye. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri diye düşündüğümüz ülkelerden ülkemize İstanbul'a sağlık turizmi ve sağlıkla ilgili çözüm bulmak için büyük bir talep var. Bugün Yakın Doğu'dan, Orta Doğu'dan talep var. İnsanlar niye Türkiye'ye sağlık hizmeti almak için geliyor, bugün sağlık turizminde baktığımız zaman niye dünyanın en popüler ülkelerinden bir taneyiz. Çünkü hem alt yapı hem insan gücü olarak çok iyi hizmet veriyoruz. Ama bu insan gücünü hassasiyetle korumamız gerekiyor. Ben sağlıkta şiddetin personelimizi, sağlık çalışanlarını demotive etmesini tüm vatandaşlarımızın engellemesini bekliyorum. Sağlıkçıya şiddet demek, esasında bu kadar iyi sağlık hizmeti sunan tüm orduya demoralizayon ve motivasyon kaybına sebebiyet veriyor. O yüzden bunu bizim karşılama, tolerans gösterme şansımız yok. Biz hekimi, hemşireyi şiddete maruz bırakan kişinin cezasını almasını bekliyoruz. Size iyilik yapmaya, sizi tedavi etmeye çalışan ve bu Covid süresinde de gözünü kırpmayan ailesinden ayrılıp, misafirhanelerde, otellerde kalan kendi canından çok insanların canını düşünen bir sağlık ordusuna yapılmasını ben doğal bulmuyorum" diye konuştu.

"SMA testi çok olumlu bir gelişme"

İstanbul'da SMA testlerine gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Memişoğlu: "Çok güzel bir uygulama oldu çünkü SMA hastaları, aileler çok mağdur oluyor. Koruyucu anlamında öncesinde yapılıp engellenmesi bence ne kadar sosyal devlet olduğumuzu da gösteriyor. Çok olumlu bir gelişme ben bunu sağlayanlara teşekkür ediyorum. Aile hekimlerimizde yaptırıyoruz. Evleneceklerin bu testi yaptırması kendi geleceklerin, de garanti altına alıyor" dedi.

"Reel değerlerle anlık takip ediyoruz"

Türkiye'de uygulanan aşıların sıkı bir şekilde takip edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yapılan bütün aşıların bilim dünyasında onayı var. TİTCK ve Halk Sağlığı tarafından denetleniyor. Bizim aşı takip sistemimizde bütün aşıların ısısı da dahil kullanım süreleri de dahil, takip edilen bir sistemimiz var. Spekülasyonlarla biz aşıları takip etmiyoruz biz aşıları reel değerlerle anlık takip ediyoruz. Bugün hangi aşıyı nereden nereye taşıdık, nasıl derecede taşıdık. Bunun özelliği nedir kim tarafından kime, nerede yapıldığını ölçebilen bir sistemimiz var. Onun için insanlar spekülatif 'Aşının tarihi geçti, şöyle oldu, böyle oldu, aşı kayboldu, şuraya gitti diye hiç düşünmesinler. Biz bunları bire bir takip edebiliyoruz. 2009'dan beri bu sistemimiz var. Bu örnek alınan bir sistem sadece aşıyla ilgili değil, ilaçla ilgili de takip sistemlerimiz var. Aynı zamanda şu anda malzemeyle ilgili Avrupa'da olmayan takip sistemlerimiz var. Aşıyla ilgili emin olun inanılmaz bir hassasiyet var. Sağlık Bakanlığı bu konuda çok iyi yapılanmış, çok hassas, bilim insanları tarafından yönetilen bir aşı sistemimiz var" ifadelerini kullandı.

prof. dr. kemal memisoglu
siddet
Yorum (16)
Türkan GÜRLER ŞAHİN
Sayın il müdürüm duyarlılığınız için çok tşk.Ancak hastaların sağlık personeline uyguladığı şiddetten öte sağlıkçıların da bir diğer sağlıkçıya uyguladığı şiddet de affedilmemelidir.Doktorun sağlık çalışanının üstüne yaralama kastıyla yürümesi, başhekim ve yardımcılarının sağlık çalışanlarına yönelik mobbing uygulaması da şiddet değil midir.Ben sağlıkçı olarak hak arama hürriyeti kapsamında gerek il müdürlüğüne gerek çalıştığım hastaneye konu hk suç duyurusunda bulunmama rağmen başvurularım savunma ve ifade kapsamında değerlendirildiği için işlem yapılmamıştır ve başvurularım sonuçsuz kalmıştır.Bu doğrultuda da sunduğum her türlü maddi delil kadük olmuştur.Yani ben hastanede görevim sırasında erkek doktorun üstüme yürümesi nedeniyle psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım.Bu iş yerinde KADINA YÖNELİK ŞİDDETTİR.Ancak yaptığım suç duyurularına rağmen bu kişi başhekime yakın olmasından dolayı hk soruşturma başlatılmasına gerek olmadığı yönünde alınan kararlar Adil Yargılanma ve Yaşama hakkının neresi ile uyarlıdır.Halk sağlık çalışanına şiddet uyguluyor bu kabul edilemez ancak hiyerarşik yapılanmada bu gücünü sağlık çalışanı üzerinde yanlış kullanan, sağlık çalışanına sahte tutanaklarla disiplin soruşturması açıp ceza almasına neden olan idarecilerin uyguladığı şiddetin de affedilir bir yanı yoktur.Bu arada Sağlık Bakanımız sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak amacıyla haklarında gereksiz soruşturma açılmaması yönünde talimat vererek onları haksız istinatlardan korumayı amaçlamıştır.Buna rağmen sağlık çalışanlarına suç uydurup iftira atmak suretiyle onları zararlandırmak amaçlı açılan soruşturmalar da Sağlık Bakanımızın emirlerine muhaliftir.Bu da şiddetin bariz bir örneğidir.Sonuç itibariyle yüzlerce doktor ve sağlık çalışanı içlerinde bulunduğu mobbingten kurtulmak için istifa etmiş halen daha da atmak isteyen kişiler vardır.Sağlık camiası olarak önce kendi içimizde yaşadığımız fiziksel ve psikolojik şiddetin önüne geçmeli daha sonra dışarıdan bazı kendini bilmezlerin sağlıkçılara uyguladığı şiddeti kınamanın isabetli olacağını düşünüyorum.bu konulara sizin duyarlı davranacağınıza ve gerekli olan önlemleri alacağınıza olan inancım sonsuzdur.Saygılarımla.
1
Cevapla
Uzman dr
Gereğini yapın veya yaptırın o zaman...
3
Cevapla
Dr
Bende
2
Cevapla
Yaşar Bülent
İstanbul'da şiddete engel olmak için Müdürlükçe neler yapıldı ve yapılması düşünülüyor?.Mesela Acil servislerin yapısı herkesin girip çıkamayacağı hale getirilebilir mi?.Hastane girişlerine metal dedektör koyacak mısınız?Şiddete uğrayan bir hekim Sağlık müdürlüğünden nasıl hukuki bir destek alıyor, şiddet uygulayanların sağlık hizmetinden yararlanmasına sınırlama getirilebilir mi?.En azından bu kişilerin yine ellerini kollarını sallayarak hastaneye gitmelerine engel olunmayacak mı?
6
Cevapla
As
Alışırsın hocam. Sıkıntı yok. Haberler gelmeye devam ettikçe normal bile gelir artık
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir