Medimagazin logo

İsrail ordusunun gözaltına aldığı doktorun öldüğü ortaya çıktı

Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinli doktor Iyad er-Rantisi'nin, geçen kasım ayında İsrail tarafından gözaltına alındıktan bir hafta sonra İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'e (Şabak) bağlı bir soruşturma merkezinde öldüğü ortaya çıktı.
Kaynak: AA
İsrail ordusunun gözaltına aldığı doktorun öldüğü ortaya çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, Gazze Şeridi'nin Beyt Lahiya kentinde bir kadın hastanesinin müdürü olan Rantisi, geçen kasım ayında gözaltına alınmasından bir hafta sonra Aşkelon'da Şabak'a bağlı bir soruşturma merkezinde hayatını kaybetti.

İsrail Adalet Bakanlığı, orduya Filistinli doktorun ölümüyle ilgili soruşturma yapması talimatını verdi.

Şabak, 53 yaşındaki doktorun "İsrail tarafından bazı kişileri esir almakla" suçlandığını iddia etti.

Doktor Rantisi'nin ölümüyle ilgili İsrail ordusu ya da Şabak tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

İsrail'in alıkoyduğu doktor: İsrail hapishanelerinde ölüm işkenceden daha kolay

Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin ortopedi bölümü başkanı doktor Adnan El Baraş da nisan ayında İsrail hapishanesinde işkence sonucu hayatını kaybetmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail tarafından öldürülen sağlık çalışanlarının sayısının 496'ya yükseldiğini belirtmişti.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 372 Filistinli öldürüldü, 85 bin 452 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

FİLMED'den Gazze'deki saldırılarda öldürülen sağlık çalışanlarına ilişkin açıklama

Filistinli Tabipler ve Sağlık Mensupları Derneği (FİLMED), İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında bugüne kadar 498 doktor ve sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, 308 sağlık çalışanının ise işkence merkezlerinde kötü şartlarda tutulduğunu bildirdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin, 6 ay önce Gazze'deki Kemal Advan Hastanesi'ne yaptığı baskında, aralarında Kadın Doğum Servisi Başhekimi Dr. İyad Elrantisi'nin de bulunduğu çok sayıda doktor ve sağlık çalışanını tutukladığı hatırlatıldı.

İsrail medyasındaki haberlere göre, Askalan'daki sorgu merkezinde Dr. Elrantisi'ye işgalci güçler tarafından elektrikle işkence yapıldığı belirtilen açıklamada, Elrantisi'nin işkence nedeniyle birkaç ay önce hayatını kaybettiği vurgulandı.

Açıklamada, işgalci güçlerin bu suçu gizlediği ifade edilerek şunlar kaydedildi:

"Böylece 7 Ekim'den bu yana 498 doktor ve sağlık çalışanı şehit oldu, 1500'den fazlası da yaralandı. Ayrıca 308 sağlık çalışanı tutuklanma ve işkence merkezlerinde çok kötü şartlarda tutuluyor. Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan Filistinli doktorlar olarak, Gazze'de hastane ve sağlık tesisleri saldırıların hedefi halindeyken meslektaşlarımız için çok endişeliyiz. Uluslararası kanunlar ve insan haklarına göre sağlık tesisleri ve çalışanlarının saldırılara maruz kalmasının yasak olduğunu hatırlatıyor, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç'a sesleniyoruz. İsrail işgal güçlerinin bu kanunları ve insan haklarını çiğnemesini durdurmak için gereğinin yapılmasını ve tutuklu olan Filistinli sağlık çalışanlarının bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz."

İsrail'in bir terör devleti olduğu ve soykırım yaparak Filistinlileri yok etmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, "Şehit ve yaralı sayıları her dakika artmaktadır. Türkiye'de ve Avrupa'da Filistinli tabipler ve sağlık mensupları olarak, Filistin halkına yardım etmek ve yaralarını sarmak için bölgeye bizzat gitmeye hazırız. Başta Refah sınır kapısı ve tüm yolların açılmasını, ilaçların ve tıbbi yardım malzemelerinin girişine müsaade edilmesini talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

iyad errantisi
doktor
israil
Yorum (1)
Dr
alenen göz göre göre,dünya göre göre katliamı, canliği, acımasız zulmü yapabilen bu yaratıkların ,bu cesaretini oluşturan nedenlerin bertarafına yönelik gereken yapılmalı,bu yönde gayret çalışma gerekli, iyiler bir beraber olmalı.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir