Medimagazin logo

İntörn doktorun 15 yıl hapsi istendi

Kobani'de yaralıları tedavi ederken, IŞİD tarafından düzenlenen havan saldırısında yaralanan ve tedavi için getirildiği Türkiye'de tutuklanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi intörn doktor Esra Yakar hakkında PKK'lı olduğu suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Kaynak: RADİKAL
İntörn doktorun 15 yıl hapsi istendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisiyken, geçen yıl IŞİD saldırıları nedeniyle Suriye’nin Rojava bölgesine giderek yaralanan YPG’lileri tedavi eden Esra Yakar, Kobani’de havan topu saldırısında yaralandı. Tedavi için Türkiye ’ye getirilen Esra Yakar, PKK ’lı olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Hakkında Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Yakar, ilk duruşmada tahliye edildi.

BABASINA, ’PİKNİĞE GİDECEĞİNİ’ SÖYLEMİŞ

Esra Yakar’ın yargılanmasına Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tanık olarak katılan Esra Yakar’ın babası Paşa Yakar, kızının Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğunu belirterek şöyle dedi:"Kızım pikniğe gideceğini söyledikten sonra eve gelmedi. Kızımın cep telefonunu aradığımda kapalı olduğunu fark ettim. Kızımı sormak için okula gittim. Okula da gelmediğini söylediler. Ben o tarihte Kobani’ye gittiğini düşünmüştüm. Yaptığım araştırmada kızımın okuldaki basın açıklamaları nedeniyle yargılandığını öğrendim. Sonra kızımın cezaevine girebileceği korkusu ile Kobani’ye gitmiş olabileceğini öğrendim. Kızım döndükten sonra orada doktor olarak görev yaptığını söyledi."

SAVCI ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Esra Yakar’ın PKK/KCK üyesi olarak Kobani’de çatışmada yaralandığını ve Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastenesi’ne Suriye uyruklu Emine Mahmut adıyla giriş yaptığını söyledi.Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nce yapılan araştırma ve parmak izi inceleme raporu sonucunda yaralının Esra Yakar olduğunun tespit edildiğini belirten savcı, sanığın hastaneye giriş yaptığı sırada hakkında yakalama emri bulunduğunu kaydetti. Sanığın hakkındaki yakalama kararını bilmesi nedeniyle hastaneye başka bir isimle giriş yaptığını ifade eden savcı, medyaya yansıyan görüntü kayıtlarında da, Esra Yakar’ın konuşmaları olduğunu vurguladı. Esra Yakar’ın konuşmasında gençleri PKK’ya katılmaya çağırdığını belirten savcı, videonun sonunda sanığın da içinde bulunduğu grubun ’Yaşasın başkan APO’ diye slogan attığını ifade etti. Esra Yakar’ın PKK adına kırsal alanda faaliyet yürüttüğü ve diğer örgüt mensuplarıyla hareket etmek suretiyle ’Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçunu işlediğini belirten savcı, sanığın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddia makamının esas hakkındaki görüşünün ardından sanık avukatına savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

i̇ntörn
doktorun
15
yıl
hapsi
istendi
Yorum (4)
DENİZZ
ÇOK KOMİK BU DEVLET GERCEKTEN HDP DİYE BİR PARTİMİZ VAR MECLİTE 80 MİLLET VEKİLİ VAR HDP BAŞKANININ VE O HDP MİLLET VEKİLİNİN APOYLA RESİMLERİ VAR KONUŞURKEN SAYIN ÖCALANI DİNLEYELİM DİYE ALENEN KONUŞUYORLAR BU KIZA VERDİKLERİ CEZAYA BAK ÖNCE ONLARI ATSINLAR ONLARA CEZA VERSİNLER ONDAN SONRA BU KIZI SUÇLASINLAR.
0
Cevapla
Osman D
Yahu bu nasıl inanmışlık böyle? Bir de kız halinle. Sen kalk, sınırı geç, Kobani'ye git. Orada bir de yaralı tedavi et. Akıl, hafıza alacak gibi değil. Ancak size söylüyorum: Bu kızın ismini aklınızda tutun. Hele bu yüzden 1-2 yıl da hapis yatarsa size garanti veriyorum. İlk seçimlerde HDP den milletvekili olur.
0
Cevapla
A.K.
Önce sınırdan içeri getirilen IŞID üyesi ajanları tutuklayın sonra bu kızcağıza sıra gelirse tutuklarsınız...
0
Cevapla
cembeli hasan
Türkiye Suriyede yanlış ata oynuyor malesef. Suriyedeki kürtler bizim vatandasların akrabaları. Onlara karşı alınan bu tavır iç barışımızı baltalıyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir