Medimagazin logo

İntörn doktora silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl hapis

Suriye'nin Ayn el-Arab (Kobani) kentinde 2 yıl önce terör örgütleri DAEŞ ile PKK arasındaki yaşanan çatışmada yaralanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi sanık Esra Yakar'a verilen hapis cezasına ilişkin gerekçeli karar açıklandı.
İntörn doktora silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanan Yakar'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasına ilişkin gerekçeli kararda, sanık Yakar'ın beraberindeki grup ile terör örgütüne katıldığı belirtilerek, "Yapılan katılımı ise yeni katılımları teşvik etmek ve psikolojik üstünlük sağlamak için örgüte müzahir internet sitelerinde yayımlandı." denildi.

Görüntünün yayımlanma tarihi ile sanığın yakalandığı tarih arasındaki zaman aralığının da dikkate alındığı aktarılan kararda, sanığın örgüt içerisinde gerekli ideolojik ve askeri eğitim alması için yeterli sürenin bulunduğu vurgulandı.


İntörn doktorun 15 yıl hapsi istendi


Kararda, şunlara yer verildi:

"Sanık terör örgütü PKK içerisinde Kobani kenti kırsalında yaşanan çatışmada yaralanarak sınırdan bir şekilde geçilerek Şanlıurfa Devlet Hastanesinde sahte isimle tedavisi yapılmıştır. Yapılan parmak izi çalışmasından sonra gerçek kimliği tespit edildi. Bu nedenle sanık 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunu işlediği sabittir."

- "Sanık gönüllü olarak teslim olmamış"

"Sanık gönüllü olarak güvenlik güçlerine teslim olmamış." ifadesine yer verilen kararda, yakalandıktan sonra konumuna uygun şekilde örgüte ilişkin herhangi bilgi vermediği ve terör örgütüne katıldığını inkar ettiği aktarıldı.

Sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmadığına yer verilen kararda, mahkeme başkanının sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğine ilişkin muhalefet şerhi koyduğu belirtildi.

15 Aralık 2014'te Kobani'de başına ve gözüne şarapnel parçası isabet eden Esra Yakar, Şanlıurfa Devlet Hastanesinde Suriye uyruklu Emine Mahmut ismiyle giriş yaptığı tespit edildikten sonra gözaltına alınarak, tutuklanmıştı. Yaklaşık 4 ay tutuklu yargılanan Yakar'ın daha sonra tahliyesine karar verilmişti.

i̇ntörn
doktora
silahli
terör
örgütü
üyeliği'nden
6
yıl
hapis
Yorum (1)
Frankie Bellevan
Yazık olmuş. Üzüldüm.. Konu TTB'nin ilgi alanına giriyor. TTB bu konuyla ilgilenmeli...
13
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir