Medimagazin logo

İngiltere'de pratisyen hekimler son bir yılda 10'uncu kez greve gitti

Hükümetle maaş düzenlemesi konusunda anlaşmazlık yaşayan İngiltere Tabipler Birliği (BMA) üyesi pratisyen hekimler, son bir yılda 10'uncu grevini gerçekleştirmek üzere iş bıraktı.
Kaynak: AA
İngiltere'de pratisyen hekimler son bir yılda 10'uncu kez greve gitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BMA'den yapılan açıklamada, sabah yerel saatle 07.00'de başlayan grevin 28 Şubat gece 23.59'a kadar devam edeceği belirtilirken, Sağlık Bakanlığı, daha fazla grevi önlemek için pratisyen hekimlerle müzakereye çağrıldı.

"Hükümet, grevleri durdurmak için basitçe kabul edilebilir bir teklif yapabilir." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, pratisyen hakimlerin 10 yıldan uzun süredir enflasyonun altında zam aldığı ve gelir kaybı yaşadığı kaydedildi.

Pratisyen hekimlerin yeterli şekilde finanse edilmeyip, yeterli personel çalıştırmayan sağlık sistemi içinde fazla çalışmaktan yorulmanın yanında yetersiz maaş alarak morallerini de kaybettiği vurgulanan açıklamada, "Yüzde 26'lık maaş kaybından bıkmış olan meslektaşlarımız, Avustralya, Yeni Zelanda ve iş gücüne değer veren diğer yerlerde daha iyi maaşlara çalışmak için sistemden ayrılıyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, saatlik ücretin en az 21 sterlin (820 lira) olması gerekirken 15 sterlin (586 lira) olduğu da kaydedilerek, hükümetin atması gereken tek adımın ücretlerin ve çalışan sayısının artırılması olduğuna işaret edildi.

Savanta isimli araştırma şirketinin anketine göre, hastaların yalnızca yüzde 28'inin grevleri desteklemediği aktarılan açıklamada, gerekli adımlar atılmazsa BMA üyelerinin yeniden grev kararı almasının kesin olduğu belirtildi.

Pratisyen hekimler, 13 Mart 2023'te başladıkları grevler kapsamında toplam 9 kez iş bıraktı. Bugün 10'uncu kez iş bırakan pratisyen hekimler, grev sona erdiğinde son 352 günün 41'ini grevde geçirmiş olacak.

Sağlık personeli geçen yılın yüzde 12'sini grevde geçirdi

İngiltere Ulusal Sağlık Sisteminden (NHS) greve ilişkin yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının son bir yılın yüzde 12'sini grevlerde geçirdiğinin altı çizildi.

Hastanelerdeki yatak kapasitesinin 18 Şubat itibarıyla yüzde 95,3 dolu olduğu bir ortamda greve gidildiğine işaret edilen açıklamada, geçen hafta sağlık kuruluşlarına grip nedeniyle başvuranların oranının da bir önceki yılın aynı haftasına göre 4 kat fazla olduğu kaydedildi.

Kovid-19'un da etkisini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, hastanelerin grevlerin etkisini en aza indirmek için hasta randevularında yeniden düzenleme yapacağı ifade edildi.

Grevler nedeniyle Aralık 2022'den bu yana 1,2 milyondan fazla hastanın randevusunun iptal edildiği ya da yeniden planlandığı bildirilen açıklamada, son 1 yılda 7 binin üzerinde kanserli hasta ameliyatının ertelendiği vurgulandı.

Pratisyen hekimler, 2008'den bu yana maaş kaybı yaşadıklarını belirterek, hükümetten zam değil maaş düzenlemesi talep ediyor. Hükümet ise yüzde 5'lerdeki enflasyonun da altında zam teklif ediyor.

ingiltere
grev
pratisyen hekim
bma
Yorum (4)
nevzat kulukçu
grev yapan insanların bu kadar güler yüzlü olması tuhaf değil mi?
2
Cevapla
DRÜ
greve ayirdiklari zamanda uzmanlik sinavina çalişsalardi eylem yapacak sorunlarini çözmüş olurlardia
2
Cevapla
DR MALKOÇ
güzel ülkemize gelsinler, beyaz reform ve ek zamlar sonrası gayet iyi ücretler veriliyor, öyleki hem yurt dışndan hem özellerden kamuya geçişler oldu malum...bu arada üzerine güneş batmayan (sömürgeci ...) ülkeye de hiç yakıştıramadım
4
Cevapla
yavuz ergün
atatürk pek çok başarili hocayi türkiyeye geti̇rdi̇ği̇ i̇çi̇n tipta hala i̇yi̇yi̇z ama artik ne almanyadan ne de başk bi̇r ülkeden ülkemi̇ze çalişmaya gelen doktor yok i̇ran dişinda ama gi̇den çok ...3 yil sonra dönüp 3 dai̇re alip ki̇raya vereni̇n emekli̇ maaşi 60 bi̇n zaten...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir