Medimagazin logo

İlaca dirençli Epilepsi hastalarına cerrahi tedavi

İki yıldan daha uzun süre ilaç kullanılmasına karşın halk arasında ''sara'' olarak bilinen ''epilepsi'' nöbetlerinin devam etmesi halinde, beynin üzerine yerleştirilen elektrotlarla sorunlu bölgenin tespit edilmesi sonrasında cerrahi uygulama ile lezyon çıkartılabiliyor.
İlaca dirençli Epilepsi hastalarına cerrahi tedavi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi sinir sistemi hücrelerinin beklenmedik, aniden elektriksel boşalması sonucu ortaya çıkan hastalığın ''epilepsi'' olarak isimlendirildiğini söyledi.

Birkaç dakika sürdükten sonra geçen ve nöbetler şeklinde görülen hastalığın, toplumda her yüz kişiden birinde görüldüğünü ifade eden Erdoğan, ''Türkiye nüfusuna oranladığında şu anda 700 bin epilepsi hastası var. Yaklaşık olarak her yıl yüz binde 45 oranında epilepsi hastasının nüfusa katıldığı düşünülüyor. Bu da 30 bin civarında epilepsi hastasının mevcuda eklendiğini gösteriyor'' dedi.

Erdoğan, epilepsinin öncelikli olarak ilaçla tedavi edildiğini ve mutlaka uygulanması gerektiğini, epilepsi hastalarında ilaç tedavisine cevabın yaklaşık yüzde 65 olduğunu bildirdi.
İlaç tedavisinin ikili ya da üçlü kombinasyon şeklinde yapıldığını anlatan Erdoğan, ''Buna iki yılın üstünde tüm ilaç tedavisini uygulanmasına rağmen bazı hastalarda nöbetler devam etmektedir'' dedi.

Hastalarda ilaç kullanımına karşın nöbetlerin devam etmesinin tıpta ''ilaca dirençli epilepsi'' olarak tanımlandığını bildiren Erdoğan, bu durumda epilepsi cerrahisinin söz konusu olduğunu söyledi.

Erdoğan, epilepsi cerrahisinin çok ciddi bir operasyon olduğunu ve mutlaka bir ekiple yapılması gerektiğine dikkati çekerek, ekipte erişkin ve çocuk nöroloğu, psikiyatr veya psikolog, nöroradyolog ve beyin cerrahı bulunması gerektiğini söyledi.

Cerrahi için öncelikle, hastanın epilepsi cerrahisine uygun olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini belirten Erdoğan, bunun için ilk olarak hastaya ağrı vermeyen tomografi, MR gibi testlerin yapıldığını anlattı.

Erdoğan, hastanın mutlaka bayılma şeklinin görülmesi ve epilepsili hastaları ve şüphe oluşturan nöbet bozuklukları olan hastaları incelemekte kullanılan önemli bir tetkik olan elektroensefalografinin (EEG) çekilmesi gerektiğini ifade ederek, elde edilen sonuçlara göre beyindeki lezyonun ya da saraya neden olan odağın belirlenmesine çalışıldığını kaydetti.

i̇laca
dirençli
epilepsi
hastalarına
cerrahi
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir