Medimagazin logo

İkinci tur aşı kampanyasında hedef 1 milyon 350 bin çocuk

Suriye'den gelen çocuk felci tehdidine karşı birinci turda 1 milyon 150 bin çocuğu aşılayan Sağlık Bakanlığı, ikinci turda bu sayıyı 1 milyon 350 bine çıkarmayı hedefliyor
İkinci tur aşı kampanyasında hedef 1 milyon 350 bin çocuk
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA- Suriye'den gelen çocuk felci tehdidine karşı 18-24 Kasım arasındaki birinci turda 1 milyon 150 bin çocuğu aşılayan Sağlık Bakanlığı, ikinci turda bu sayıyı 1 milyon 350 bine çıkarmayı hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Suriye ile ilgili çocuk felci uyarısının ardından, Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Adana'daki 5 yaşın altındaki tüm çocuklara ağızdan damla şeklinde çocuk felci aşısı yapıldığını anımsattı.

18-24 Kasım tarihleri arasındaki birinci turda bu illerdeki 116 bini Suriyeli olmak üzere 1 milyon 150 bin çocuğun aşılandığını ifade eden Torunoğlu, ayrıca Suriye sınırından giriş çıkış yapan herkese çocuk felci aşısı yapıldığını belirtti.

Suriye'de vakaların yayılması üzerine yeni önlemler almayı uygun gördüklerini ifade eden Torunoğlu, "Birinci turda aşılama yaptığımız 7 kente ikinci turda 4 il daha ekledik. 23 Aralıkta başlayan ve 29'una kadar sürecek ikinci turda kampların bulunduğu Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye'de 5 yaş altındaki tüm çocukların aşılanmasına karar verildi" diye konuştu.

Diğer 70 şehirde de Suriyeli 5 yaş altındaki çocukların aşılanacağını anlatan Torunoğlu, hedeflerinin 1 milyon 350 bin çocuğu çocuk felcine karşı aşılamak olduğunu bildirdi.

Suriye'deki vakaların seyrine göre yeni önlemler alınabileceğini anlatan Torunoğlu, "Ülkemiz 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı. Ülkemizde 1998'den beri yeni çocuk felci vakası görülmedi" diye konuştu.

- "Aşılı çocuklar açısından risk yok"

Çocuk felci aşısı yapılan çocuklar için endişeye gerek olmadığını dile getiren Torunoğlu, "Aşılı çocuklar için risk yok ancak bu çocuklar virüsü bağırsaklarında taşıdığı için aşılanmamışlara bulaştırabilir. Aileler bu nedenle bize yardımcı olsun" dedi.

Çocuk felci aşı kampanyası haricinde ulusal aşı takvimine göre 2, 4, 6, ve 18. aylarda ve ayrıca ilköğretim birinci sınıfta çocuk felci aşısı uygulanıyor. Rutin aşılama kapsamında her yıl 1 milyon 260 bin bebek çocuk felcine karşı aşılanıyor.

i̇kinci
tur
aşı
kampanyasında
hedef
1
milyon
350
bin
çocuk
Yorum (2)
mehmet cağlar
DAHA ÇOK KAMPANYALAR YAPARIZ...AMA NAFİLE SORUNUN KAYNAĞI KURUTULMADIKÇA NE KADAR AŞI YAPARSAK YAPALIM NAFİLE...KIZAMIK ,ÇOCUK FELCİ, SU ÇİÇEĞİ GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ...ÇÜNKÜ ÜLKEMİZ GÖÇMENLER VE MÜLTECİLER ÜLKESİ OLDU...
0
Cevapla
mustafa derin
Bu karda kışta,bu soğukta mahallede kapı kapı dolaşıyor hemşirelerimiz,ebelerimiz.Her an biri buzda düşüpte birşey olacak diye tedirginiz.dışarısı kar , yollar buz;soğuk insanın iliklerine kadar işliyor.Bu soğukta Bu kampanyayı başlattığı için Bakanlığımızdan Allah razı olsun.Sıcak odalarından çıkmayanlar çektiğimiz bu sıkıntıyı bilemezler.Maalesef aşının 2. turu da Şubat ayında imiş.Hayırlı olsun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir