Medimagazin logo

Hekimlere 7600 ek gösterge Meclis’te gündeme alınmıyor

Sağlık alanında sorunların devam ettiğini dile getiren SAHİM-SEN Başkanı Akarken, “Son yıllarda hazırlanan sağlıkta şiddet, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, fiili hizmet süresi zammı, öğrencilerin özlük hakları düzenlemeleri, tüm ücretlerin emekliliğe yansıması, hekimlere 7600 ek gösterge, birinci dereceye inenlere eşit ve adil ek gösterge düzenlemesi, emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında iyileştirme yapılması gibi kanun tekliflerinin ısrarla Meclis’te gündeme alınmamaktadır."” dedi.
Hekimlere 7600 ek gösterge Meclis’te gündeme alınmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söz verdiği pek çok talebin Türkiye Büyük Millet Meclis’inden geçen düzenlemede yer almadığına dikkat çekti. 

Emekli memurların yoksullukla karşı karşıya kaldığını belirten Akarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sık sık sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili söz verdiğine ancak bunları tutmadığını belirtti. 

Sağlık çalışanlarının sorunları olduğu gibi duruyor

Sağlık çalışanların sorunlarının bir türlü halledilemediğine dikkati çeken SAHİM-SEN’in Başkanı Akarken, “Sağlık emekçilerinin şiddet ve güvencesiz çalışma gibi sorunlarına öncelik verilmesi gerektiğini defalarca söyledik. Son yıllarda hazırlanan sağlıkta şiddet, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, fiili hizmet süresi zammı, öğrencilerin özlük hakları düzenlemeleri, tüm ücretlerin emekliliğe yansıması, hekimlere 7600 ek gösterge, birinci dereceye inenlere eşit ve adil ek gösterge düzenlemesi, emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında iyileştirme yapılması gibi kanun tekliflerinin ısrarla Meclis’te gündeme alınmamaktadır" dedi.

Emekli de çalışan da açlık sınırının altında eziliyor

Sağlık çalışanları emeklileri başta olmak üzere emekliler hayat pahalılığı karşısında her geçen gün ezildiğini ifade eden Akarken, “Emekçiler yaşadığımız enflasyonist ortamda ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Ne çalışan halinden memnun ne de emekli… İşin daha vahim ve acı tarafı ise emekli hekimler başta olmak üzere emeklilerin çalışmak zorunda kalmasıdır. Emekli hekimlerden tutun da sağlık sınıfı meslek grupları, mühendisler, teknisyenler, teknikerler kısacası bütün meslek grupları açlık sınırının altında ezildiğine şahit oluyoruz. 

Hekimler, hayatlarının uzun bir dönemini eğitimle ve çalışmayla geçirmektedir. Bu kadar yoğun ve yorucu uğraşlara rağmen başta hekimler ve bütün meslek erbabı emeklilik sonrasında bu çabalarının karşılığını almak istemektedirler. Geldiğimiz noktada ise derin bir yoksullaştırma politikasıyla karşı karşıya kaldığımızı üzülerek belirtmeliyim. Yüzlerce binlerce emekli umutsuz ve mutsuz bir şekilde yarınını görememektedir.  

Başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın insanca yaşamasını talep ediyoruz. Verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Emeklilerin hak ettiği bir gelir düzeyinin ve yaşam standardının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz” yorumunu kullandı.

sahimsen
ozlem akarken
emekli hekim
hekim
doktor
ek gosterge
Yorum (10)
hasan
hemşireler 3500 için mücadeleyi kazandılar, ancak her türlü derece arttırıldığından bir anlamı olmadı. hekimlere de bu derece verilse bile tüm dereler artacağından bir anlamı olmayacak. bence başta gençler olmak üzere tüm hekimlerin akademik unvan kazanmaları tek çıkar yol olarak görünüyor.
5
Cevapla
Suavi
26 yıl hizmetim var...emekli maaşım 35 bin tl..yazılan rakamlar cok ucuk ...banami eksik ödeme yapılıyor acaba..arkadaşlar emekli maaşlarını yazabilirmi...
8
Cevapla
Suavi
26 yılda emekli oldum..uzman hekimim..maaşım 35 bin tl...buraya yazan emekli arkadaşların maaşlarını merak ettim dogrusu
6
Cevapla
Coşkun KBB
suavi kardeşim maalesef senin emekli maaşın hesapladım doğru, siz yıldan(her yıla 350 tl var) ve performans tanıması olan ek ödeme almıyorsunuz . üzgünüm maaşın doğru yükseltmek istiyorsan kamuya geri dön, çalıştığın sürece faydası olur.
4
Cevapla
Suavi
@coşkun kbb tesekkur ederim..performans ek ödemesi alsaydım ne olurdu maaşım...saygilar
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir