Medimagazin logo

Hatır reçetesi yazan doktora 3 yıl hapis

Yargıtay, hastasına hatır reçetesi yazan bir doktorun, üç yıl hapis öngören görevi kötüye kullanma suçunu işlediğine hükmetti.
Kaynak: Türkiye Gazetesi - Yeşim Eraslan
Hatır reçetesi yazan doktora 3 yıl hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yargıtay’dan özellikle aile hekimlerini yakından ilgilendiren bir karar geldi. Doktorların hastalarına, görmeden, muayene etmeden, hatıra binaen ilaç yazmaları görevi kötüye kullanma sayıldı.

Türkiye Gazetesi'nden Yeşim Eraslan'ın haberine göre, Yargıtay’ın gündemine yansıyan dava konusu olayda bir doktor, hastalarına hatıra binaen ilaç yazdığı gerekçesiyle şikâyet edildi. Hâkim karşısına çıkan ve suçlamaları kabul etmeyen doktora, TCK’nın 257. maddesi uyarınca bir yıldan üç seneye kadar hapis cezası öngören görevi kötüye kullanma suçundan ceza verildi. 

Doktor hakkında verilen hapis, para cezasına çevrildi.

"Görevi kötüye kullanma suçu"

Yerel mahkemenin verdiği karara hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hem de doktor itiraz edince dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi, hastayı görmeden hatıra binaen yapılan muayene ve reçete düzenleme eylemlerinin görevi kötüye kullanma suçu olduğunu belirtti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulunun bu yöndeki eylemlerin görevi kötüye kullanma suçu olduğuna yönelik kararları bulunduğunu belirten Daire, doktorun sahtecilik suçunu işleyip işlemediğini de değerlendirdi. Hatıra binaen reçete düzenleme eyleminin görevi kötüye kullanma suçu kapsamında kaldığına dikkat çeken daire, doktorun hastayı muayene ederek reçete oluşturduğuna yönelik savunmasını kabul etmedi.

Sanığın sahtecilik kastı ile hareket ettiğine yönelik kesin delil bulunmadığına karar veren Daire, yerel mahkemenin hükmünü onadı.

hatir recetesi
doktor
hapis cezasi
aile hekimi
Yorum (9)
Cerraaam
gidip adam vursa daha az yatarı vardı…
27
Cevapla
ayhan aslan
bana gelen hastalar ameliyattan önce; hocam başarı şansı nedir yüzde yüz mü diye soruyorlar ,bende onlara şimdi burdan çıkıp eve başınıza birşey gelmeden (kaza,terör,dikkatsizlik vb nedenlerle) canlı varma şansınız yüzde yüz mü diye cevap veriyorum.
17
Cevapla
Deli Dumrul
hakeri hoca umarım odasında "amuda kalkmamıştır": bu husustaki 10. baskı tıp hukuku kitbındaki yazısı ve görüş cart curt edilmiştir..........
5
Cevapla
Özgür Kurtul
bazı hastaneler online muayene diye ilan panoları asıyor, reçete muayene etmeden verilemez yazsınlar altına madem. ya da verirlerse onlara da işlem yapılsın.
19
Cevapla
bitmişmeslek
üstünleri̇n si̇yasi̇leri̇n bürokratlarin ve adli̇ye çalişanlarinin hukuku ....
33
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir