Medimagazin logo

Hastaneler bağlanıyor

Hastaneler arası veri transferi olan “Tele-Tıp” projesi Türkiye genelinde yaygınlaşacak. Böylece bir bölgede “yeterli uzmanın olmaması” meselesi ortadan kalkacak
Kaynak: TÜRKİYE
Hastaneler bağlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastaneler arası bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı sayesinde uzaktan teşhis, tedavi, takip ve değerlendirme imkânları sunan “Tele-Tıp” uygulamasını hayata geçiren Sağlık Bakanlığı; 61 gönderici ile 10 alıcı hastaneyi birbirine bağladı. Bu metodla Van’ın Bahçesaray ilçesinde çekilen bir röntgen saniyeler içinde Ankara’ya aktarılıp yorumlandı. Böylece “yeterli uzmanın olmaması” meselesi de ortadan kaldırıldı. Bu sistem sayesinde karmaşık vakalarda doğru teşhis ve tedavi için ikinci görüşün alınmasının da önü açıldı.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Sağlık Bakanlığı’nın bilgi işlem dairesinde yeni sistemle ilgili bütün operasyonların yönetildiği bir Tele-Tıp Merkezi kuruldu. Gönderici hastaneler radyoloji ve patoloji görüntülerini önce merkeze iletiyor. Tele-Tıp merkezinde gerekli yönlendirmeler yapılarak alıcı hastanelerin ilgili görüntüleri raporlaması sağlanıyor. Bu hizmetlerle ilgili gerçekleştirilen bütün işlemler Tele-Tıp Merkezinde raporlanıyor.

HASTALAR DA MEMNUN
Uygulamanın hasta memnuniyetine de olumlu etki yaptığı öğrenildi. Bakanlık, hastaneler arasında yüksek hızlı veri transferi ile radyolojik ve patolojik görüntülerin aktarılmasını ve yorumlanmasını sağlayan “Tele-Tıp” projesinin bütün Türkiye’de yaygınlaştırılması için çalışmalarına hız verdi. Ayrıca Tele-Tıp projesi kapsamında yakın zamanda kronik hasta takibi ve yaşlı bakımı için imkânlar sunulmaya başlanacağı da belirlendi.

hastaneler
bağlanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir