Medimagazin logo

Hastane itirafı: Dört kez denetledik ama...

Bursa İl Sağlık Müdürü, önceki gün iki hastanede çıkan yangınları yorumladı: Dört kez denetledik. Eksikler, ihale sürecini bekliyor
Kaynak: SABAH
Hastane itirafı: Dört kez denetledik ama...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bursa'da önceki gün iki hastanede çıkan yangınların ardından İl Sağlık Müdürü Özcan Akan'dan acı bir itiraf geldi. Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi'nde standart dışı tesisat ve eksik malzeme nedeniyle çıkan yangınlarla ilgili konuşan Akan, göreve geldiği bir yıl içinde hastaneleri 4 kez denetlediklerini ve eksiklikleri tespit ettiklerini ancak kısıtlı bütçe nedeniyle ihale sürecinin uzadığını söyledi.

 

Akan şunları ifade etti: "Özellikle yangın yönetmeliklerine uyulup uyulmadığı araştırıldı. Eski binalarımızda eksikler tespit ettik. Giderilmesi için gerekli talimatları verdik. Hastane yönetimleri şimdi ihale usulüyle eksikleri gidermeye çalışıyor. Ancak hastanelerin bütçe ve kaynaklarının kısıtlı olması ihale sürecini uzatıyor. Bu konuya o kadar titizlikle yaklaşıyoruz ki kablodan, prize kadar en ince detayına kadar inceliyoruz. Bundan sonra yapılan ve onarılan hiçbir hastanemizde standart dışı ucuz malzeme kullandırmayacağız."

VALİ: HER YÖNETMELİK YENİ MALİYET
Yangınlar valiliği harekete geçirdi. Bursa Valisi Şehabettin Harput, Bursa'da hastane ve okul gibi 100'ün üzerinde binanın denetlendiğini vurgulayarak, "Eksiklikler tek tek tespit edildi. Bunlar için belli süre verildi. Bu süre içinde eksiklikler giderilmemişse devlet önlemini alır" dedi. Harput şöyle konuştu: "2007 yönetmeliğine göre çalışma yapıyorduk. 2009'da yeni bir yönetmelik çıktı. Her yönetmelik yeni bir maliyet demek. Üniversitedeki yangından sonra başhekimle konuştum. Yönetmeliğe göre çalışma yapılabilmesinin maliyetinin 15 milyon lira olduğunu söyledi. Devlet imkanları belli. Acil olanlarla ilgili çalışma başlatıyoruz."

hastane yangın
uludağ tıp
bursa
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir