Medimagazin logo

Hastalık hastalarına özel kitapçık çıktı

Türkiye genelinde 2 ay önce yapılan araştırmada, 18 milyon evde 190 milyon kutu gibi yüksek oranda ilaç bulunduğunun belirlenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi. .
Hastalık hastalarına özel kitapçık çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Medula sistemi üzerinden yapılan çalışmada da sadece geçen yıl 2 milyon kişinin tekrar tekrar hastaneye gittiğinin görülmesi SGK'yı çözüm arayışına yöneltti. Kurum, özellikle hastalık hastaları için bilinçli ilaç kullanımından obeziteye kadar pek çok konuyu anlatan ‘Sağlıklı Yaşam Bilgileri' kitapçığı hazırladı. Bu kitapçık, dün itibarıyla 2 milyon kişiye gönderilmeye başlandı. Kitapçıkta, gereksiz tetkik ve tedaviler konusunda uyarılar yer alıyor. Sıklıkla tomografi ve MR çektirilmesi, ultrasona girilmesi durumunda kanser riskinin arttığı vurgulanıyor.

    ‘Sağlıklı Yaşam Bilgileri' kitapçığında, ‘Sağlımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl beslenelim? Akılcı ilaç kullanımı nedir? Hasta hakları nelerdir? Hasta güvenliği nedir? Genel Sağlık Sigortası’ndan nasıl yararlanılır?' gibi konular anlatılıyor. Yaklaşık 8 milyon kişiye ulaşması beklenen kitapçık, kurumun internet sitesi ‘www.sgk.gov.tr' adresinde de yayınlanacak. Doktorların gereksiz tetkik, ilaç yazdırma ve tedavi için zorlanmaması istenilen kitapçıkta, ‘Sadece doktorların gerekli gördüğü tetkik ve tedavileri yaptırın' uyarısı yapılıyor.

    Kitapçıkta bilimsel araştırmalara da yer veriliyor. Tomografi konusunda ABD ile karşılaştırma yapılıyor. 'Sağlıklı Yaşam Bilgileri'ne göre tomografi, Amerika'da kanserin yüzde 2'si olan 30 bin kanser hastalığına ve 14 bin 500 ölüme yol açıyor. Bir kişi tomografi taraması sonucunda 14-20 mg radyasyon alıyor. Gereksiz film ve tomografi çektirilmesi, MR ve ultrasona girilmesi, kanser tehlikesini artırıyor. Sağlık hizmetlerinden faydalanırken dikkat edilmesi gereken konulara da değinilen kitapçıkta huzurlu bir hayat için şu önerilerde bulunuluyor: “Uyku düzeninize dikkat edin, düzenli egzersiz yapın, alkol ve sigaradan uzak durun, sağlıklı beslenme kurallarına uyun

sağlıklı yaşam bilgileri
sgk
kitapçık
hastalık hastası
Yorum (2)
Ahmet Bozdoğan
Televizyondan seyrediyor,ben şu tetkiki yaptırmak istiyorum diyor.Ne için tartışacağım?Hastane senin,ne istersen yapalım.İyi doktor olun.
0
Cevapla
radyoloji uzmanı
Sayın editör bu yazının kaynağı bahsi geçen kitap anladığımız kadarıyla.Ancak bu yanlış yorumlamayı yapan kim? MR ve USG nin kanser yaptığı gibi kesin yanlış olduğu bilinen bir durumu nasıl sayfanıza taşırsınız? Yazıyı yazan hadi cahil,ya siz? İnsan yayınlayacağı yazıyı hiç mi gözden geçirmez? Bu yazı yüzünden binlerce insan MR ve USG gibi masum tetkikleri yaptırmaktan imtina ederse bunun sorumlusu bu yazıyı yazandır. Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir