Medimagazin logo

Hasta yakınlarının demir sopayla saldırdığı doktor ağır yaralandı; hayati tehlikesi devam ediyor

Demir sopa ile başına vurulan Esadullah Beğoğlu, ağır yaralanarak, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan doktorun hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi
Kaynak: DHA
Hasta yakınlarının demir sopayla saldırdığı doktor ağır yaralandı; hayati tehlikesi devam ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİANTEP'te, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen çocuğa damar yolunun geç açıldığı gerekçesiyle yakınlarının saldırdığı acilde görevli doktor Esadullah Beğoğlu (36), kafasına demirle vurulması sonucu ağır yaralandı.

Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınırken, doktor Beğoğlu'nun hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Olayda ayrıca hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık (36) ile güvenlik görevlisi Gökhan Hacı Yunus (43) da yaralandı. Saldırı anları güvenlik kamerasına da yansıdı. 

Olay, gece saatlerinde kentteki özel bir hastanenin acil servisinde meydana geldi. İddiaya göre, yüksek ateş şikayeti ile hastaneye getirilen bir çocuğa damar yolu açılmak istendi. Çocuğun damar yolunun geç açılması gerekçesiyle yakınları acilde görevli doktor Esadullah Beğoğlu’na hakaretler ederek saldırdı. Hastane içinde başlayan gerginlik acil servisin bahçesine kadar taştı. Demir sopa ve kemerlerle yapılan saldırıda Beğoğlu ve hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık ile güvenlik görevlisi Gökhan Hacı Yunus yaralandı.

Demir sopa ile başına vurulan Esadullah Beğoğlu, ağır yaralanarak, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan doktorun hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Damar yolu açılamadı diye

Hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa Sağlık, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen çocuğun babası ve yakınları tarafından saldırıya uğradıklarını söyledi. 

Saldırının hedefi olan doktorun başından çok sayıda darbe aldığını ve yoğun bakıma sevk edildiğini söyleyen Sağlık, "Saat 23.00 sıralarında hastanemize yüksek ateş şikayetiyle bir çocuk hasta getirildi. Yüksek ateş gerekçesiyle damar yolu açılamadı. Yüksek ateşlerde damar yolu açılamayabilir. Bunun üzerine yakınları sinirlendi ve hastane içinde arbede çıkardılar. Güvenlik personelimizle birlikte biz hasta yakınlarını sakinleştirip dışarıya çıkarmaya çalıştık. Bu sırada çocuk hastanın müdahalesi yapılmaya devam edildi. Bu sırada çocuğun babası telefonla birilerini aramış ve dışarı çıktığımızda çok ağır hakaret ve küfürler edildi. Doktorumuza, bana ve güvenlik görevlisine saldırdılar. Doktorumuzun başında 15 dikiş var. Kusma ve beyin travması şikayetiyle üniversite hastanesine götürdük. Yoğun bakım gerektiği için sevk verildi. Gerekli mercilere şikayette bulunduk. Şahısların anne ve babası yaşlı olduğu için kaçamadı onlar polis tarafından gözaltına alındı ancak diğerleri kaçtı ve polisin araştırması sürüyor" dedi.

Saldırı anı kamerada

Öte yandan saldırı anı ise güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde; hasta yakınlarının kalabalık bir grup ile hastane bahçesinde doktora saldırdığı anlar yer aldı. 

Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te hastanede meydana gelen doktora şiddet olayı ile ilgili 1 kişinin tutuklandığını duyurdu. 

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gaziantep'teki bir özel hastanede, hasta sebebiyle hemşirelere sözlü ve fiziki müdahale ile başlayan şiddet olayı, hasta yakını kalabalık bir grubun hastaneye gelmesiyle büyüdü. 1 hekim arkadaşımız durumu tehlike arz edecek düzeyde yaralandı, 1 görevli darp edildi. Arkadaşlarımıza tüm sağlık çalışanları adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Olay sebebiyle 1 kişi tutuklanmıştır. Diğer saldırganlar hakkında adli süreç ve soruşturma devam ediyor. Adalet, sağlıkta şiddet olaylarına karşı yapılan düzenlemeler doğrultusunda gereken dersi verecek, buna inancımız tamdır. Bakanlığımızın Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı büyük bir ciddiyetle yakında uygulanmaya konacak. Sağlıkta şiddeti, yasa, tedbir ve toplumsal sağduyu ile yeneceğiz" dedi. (DHA)

 

gaziantep
doktora saldiri
doktor
hasta yakini
Yorum (28)
Uzman
elleriniz kırılsın inşallah
7
Cevapla
Maestro
geçmiş olsun...pek sanmıyorum ama inşallah adalet yerini bulur
5
Cevapla
Dr iletisim
1-şiddet kabul edilebilir bişey değil,peki güvenlikle,polisle,cezayla çözülür mü?kısmen evet ama çoğu vakayı çözmez..kendimize sordukmu yoksa hep karşımı hatali..biraz sağlık hız sunucu tarafında bakmak lazim gibime geliyor..hastanelerin her aşamasında çalıştım diyebilirim kişisel tecrübem
5
Cevapla
Dr iletisim
2-hasta ve yakını zaten yüksek bir kaygı düzeyiyle geliyor..üstüne bilgi alamama ve iletişim eksikliği de girince öfke artıyor,zaman varsa hekim yoksa hemşire veya kurulacak bir br temel duzeydede olsa bilgi vermelidir ..aşama aşama bu yapılmalıdır..normal kaygida birileri olmadığı on sartiyla
4
Cevapla
Dr iletisim
3-hemsire arkadaşlarda on bir bariyerdi,ortamı yumusatirlardi çünkü bizim zamanımızda yoktu..gözlemlerim artık ekip anlayışıninda zarar gördüğünü,bilgi isteyene dr orda denilir hale geldiği,aslında sistemde en çok bizi anlayackta hemşireleri..asla dislamamak gerekir hasta ilk teması,onlarla sagliyor
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir