Medimagazin logo

Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 

Ege Üniversitesi yoğun bakım ünitesinde 19 Haziran gecesi sağlıkta şiddetin başka bir boyutu yaşandı.
Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yoğun bakım ünitesinde ölen hastanın yakınları doktora zorla elektro şok yaptırdı. Hakaret ve fiziksel şiddet ile terör estiren hasta yakınları polis ekipleri gelmesi ile durdurulabildi. Olaylı gece ile ilgili detayları İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Lütfü Çamlı şunları aktardı: 
 “Beyin cerrahisi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaya resusitasyon işlemleri yapılırken hasta hayatını kaybediyor. Doktor hasta yakınlarına hastanın öldüğü bilgisini veriyor. Durumu öğrenen hasta yakınları doktoru iterek yoğun bakım ünitesine giriyor. Hasta yakınları hasta ölmüş olmasına rağmen doktordan hastaya müdahalede bulunmasını istiyorlar. Bu sırada hasta yakınlarından bir tanesi eline yoğun bakım ünitesindeki bir kesici aleti alarak ölen hastaya elektro şok uygulanması için doktoru tehdit ediyor. Hemşire durumun vahametini anlayarak yardım butonuna basıyor. 10 dakika sonra iki kadın güvenlik görevlisi geliyor ancak caydırıcı bir etkide bulunamıyorlar. Bu sırada doktorlardan biri ilaç odasına kendisini kilitliyor. Hasta yakınları da doktorun kilitli olduğu odanın kapısında hakaret ederek kapıyı tekmeleyemeye başlıyor. Bu sırada doktor içeride polisi arıyor. Yarım saat sonra doktorun gelmesi ile doktor odadan çıkabiliyor. “ 

 

 


Hasta yakınları doktorları darp etti, ölen hastaya zorla elektroşok yaptırdı 

İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği, hastanede yoğun bakım ünitesindeki bir hastanın vefat haberini alan yakınlarının zorla içeriye girmesi ve beyin cerrahisi asistanı iki doktoru darp edip daha sonra kaybettikleri yakınlarına zorla elektroşok yaptırdıkları olayına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin cerrahisi yoğun bakım ünitesinde izlenen bir hasta, ilaca karşı gelişen aşırı reaksiyon nedeniyle kurtarılamadı ve 19 Haziran saat 01.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Hastanın hayatını kaybettiğini yakınlarına, gece üniteden sorumlu beyin cerrahisi asistanı E.D. (29) verdi. Edinilen bilgiye göre hastanın üç yakını vefat haberi üzerine zorla içeriye girdi, doktor ve hemşirelere küfür etti, müdahalelerde kullanılan bazı kesici ve delici aletleri etrafa saçtı. Olayda doktorlar darp edilirken, Dr. H.K. ölen hastaya elektroşok yapmaya zorlandı. Olayın ardından yazılı bir açıklama yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği, “Tıp fakültesinin bu yükselen başarı grafiğini mefhum şiddet olayları gölgeleyemez ve hiç kimse Ege Üniversitesi’ne ve mensuplarına zarar veremez. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğu görülmektedir” ifadelerine yer verdi. 

“Gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaya devam edeceğiz” 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizin en önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 7/24 kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Başta hekimlerimiz olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımız büyük bir özveri ve insanüstü çabayla ülkemizin dört bir yanından şifa bulmaya gelen hastalarımızı bir an önce sağlıklarına kavuşturmak için özenle çalışmaktadır. Akademik performansta Türkiye birincisi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’nin en büyük hastanesine sahip olup özel ve diğer devlet hastanelerinin tüm sevk edilen hastalarına sağlık hizmeti vermektedir. QS Ranking sıralamasında uluslararası tıp fakülteleri arasında ülkemizin gururu olmuştur. Tıp fakültesinin bu yükselen başarı grafiğini menfur şiddet olayları gölgeleyemez ve hiç kimse Ege Üniversitesi’ne ve mensuplarına zarar veremez. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu anlamda Yüksek Öğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca üniversite olarak polikliniklerimizde ve kliniklerimizde güvenlik için gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaya devam edeceğiz. Ege Üniversitesi olarak gece gündüz demeden fedakârca mesleğini icra eden sağlık çalışanlarına, yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Her konuda çalışanlarımızın yanındayız” denildi. 

“Dizi senaryolarına öykünüyorlar” 
Öte yandan İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından da bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliği bulunmamaktadır. Hasta yakınları, dizi senaryolarına öykünerek, hekimleri tehdit ederek vefat eden hastaya müdahaleye zorlamıştır” denilerek gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiği belirtildi. 

izmir
hekime şiddet
Yorum (23)
Ken Hovard
Darp da Ederler ; Sağlık Çalışanlarına , Doktorlara En Yüksek Voltajdan , Akımdan ElektroŞok da Verirler... Adamların ( ? ) Arkası Çok Sağlam....! Uğraşmayın..! Zararlı Çıkarsınız... Ne Diyorlarsa " Tamam " Deyin Geçin , Evinize Gidin.... Sizi Bekleyenler Var Onları Unutmayın...
76
Cevapla
Uzm
Sn Editör: Saldırı haberlerini vermeyin artık, vatandaş üzerine birde sevinmesin.
39
Cevapla
Hans Mans
Her hastanede en az bir silahli polis memurun yerlestirilmesi sart. Ve o polise ciddi durumda silahi kullanma izin verilmeli. Bunlar baska dilden anlamazlar. Benim sahsi görüsüm.
46
Cevapla
aydin sinal
barbarca yapilan saldiri ölen kisinin yakinlari olmasi onlari bir nebze bile hakli gösteremez,lanet olsun.tip fakültesi dekanligi ve bashekimliginin fakülte hastahanesinin epeyce reklamini yaptigi aciklama sonrasi benimde bir sorum olacak:yogun bakim ünitesinde yatan bir hasta nasil anaflaktik soka girer? hangi ilac verilmis? bu ilacin yan etkisi bilinmiyormuydu? yogun bakim sartlarinda bir anaflaksinin gelisip kardiakarrest yapmasi en az yarim saten fazla zaman gerektirir.bu sürede nasil müdehale edilmis?Kusura bakmayin 40 yillik yogun bakim hekimi olarak ,yogun bakimda yatan hastanin anaflaksiden öldügünü ilk defa duydugum icin sorularim sadece meraktan yoksa kimseyi suclamiyorum,kusuruma bakmayin.
44
Cevapla
DR
acilde devamlı hakaret ve darp ediliyoruz.
72
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir