Medimagazin logo

Hamilelikte antidepresan çocukta otizme yol açıyor

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, hamilelik döneminde alınan antidepresan ilaçların çocukların otistik olma riskinin iki katına çıktığını gösterdi.
Kaynak: HÜRRİYET - BİRCE BORA
Hamilelikte antidepresan çocukta otizme yol açıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kanadalı bilim insanlarının 145 bin 500 hamile kadın üzerinde gerçekleştirdiği yeni bir araştırma hamilelik sırasında antidepresan kullanan anne adaylarının otistik bir çocuk sahibi olma riskinin iki katına çıktığını gösterdi. 

Montreal Üniversitesi’nden uzmanlar, annesi hamilelik sırasında antidepresan kullanan her 82 çocuktan birinin otizm hastası olduğunu belirtti. Bu oranın antidepresan kullanmayan kadınlar arasında ise %87 daha az olduğu açıklandı.


Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör Bérard, beyindeki seratonin seviyesini artıran antidepresanların rahimdeki bebeğin gelişimini etkilediğini düşündüklerini söyledi. Daily Mail’e konuşan araştırmacı “Rahimdeki fetüsün beyninin geliştiği dönemde kullanılan antidepresanların otizm riskini artırıyor olması biyolojik açıdan mümkün. Çünkü serotonin doğum öncesinde de sonrasında da gelişim süreçlerinde etki yaratıyor” dedi. 


1998-2009 yılları arasında Quebec’te yaşanan tüm hamilelikleri inceleyen araştırmada elde edilen bulgular JAMA Pediatrics isimli akademik dergide yayınlandı.

 

Otizm nedir?
Otizm doğuştan gelen ve bireyin hayatı boyunca devam eden ciddi bir gelişim bozukluğudur. Bir ruh hastalığı değil, nörolojik bir bozukluktur. Beynin yapısını ve işleyişini etkileyen sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanır ve yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizme her çeşit toplumda, ailede, ırkta rastlanmaktadır. Erkeklerde dört kat daha sık görülmektedir. Otizm neden olur? Otizmin neden olduğu kesin bilinmemekle beraber, çeşitli faktörler üzerinde durulmaktadır. Bunların başında genetik ve çevresel faktörlerden de söz edilebilir. Araştırmalara göre, bazı genetik bozukluklar kalıtımsaldır, bazıları ise kendiliğinden ortaya çıkar fakat ne yazık ki bu genetik bozukluklar hamilelik sırasında teşhis edilemez. Çevresel faktörleri araştıran bilim insanları ise virüs enfeksiyonları, hamilelik sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar, beyin hasarları ve zehirli kimyasallar üzerinde durmaktadır. Otizmin nedenleri ile ilgili zaman zaman yeni teoriler öne sürülmektedir. Geçmiş yıllarda anne-baba davranışlarının, son yıllarda da bazı aşıların otizme neden olduğu ortaya atılmıştır. Bilimsel araştırmalar her iki teorinin de geçerli olmadığını kanıtlamıştır.

araştırma
antidepresan
otizm
gebelik
otizm nedir
hamile
Yorum (3)
Ahmet Rasim Küçükusta
Bu, insanları antidepresanlardan soğutarak ilaçlarını bırakmalarını sağlamak için endüstri düşmanları tarafından gerçekleştirilmiş olan bir araştırmadır. On milyonlarca insan tarafından senelerdir emniyetle kullanılan ilaçlara çamur atmak için önyargı ile düzenlenen bu ve benzeri araştırmaların haber yapılması da halk sağlığı için büyük bir risktir. Bu haberlere aldanmayalım, antidepresanlarımızı içelim keyfimize bakalım.
10
Cevapla
tıp doktoru
Serotonin " hormonu" mu? Nörotransmitter olmasın o. % 87'mi, yok % 187 deseydiniz. Çok güvenilir sonuçlar vermiş çalışma.
2
Cevapla
mehmet ince
gebelikde antıdepresan gerekli ise kullanılmalı,annenin ruh sağlığı çok önemli,ki herşey bebeğe yansıyor,gebelik öncesi ağır depresyon hastaları var gebe kalmadan önce psikiyatr yönlendirmesi ile gebelik planlamalılar,mesela geçenlerde düşük ve erken doğum olmasın diye kullanılan progeseron hormonunuda otizm arttırdığı söyleniyordu pgogesteron yüzünden düşmesi ya da kaybedilmesi gereken bebeekleri kaybedilmediği bu yüzden otizm riskinin arttığı şaklinde açıklanmıştı,
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir