Medimagazin logo

Hafızayı devre dışı bırakan yöntem

Bilim insanları, farelerin hafızasını 'etkinleştiren veya devre dışı bırakan' bir yöntem buldu. Araştırma ekibinden Theodore Berger, 'Beyne yerleştirilen protezin düğmesine basıldığında farelerin anıları hatırladığını, kapatıldığında ise unuttuğunu' belirtti.
Kaynak: NTV
Hafızayı devre dışı bırakan yöntem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

''Journal of Neural Engineering'' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD'nin Güney California Üniversitesinden Theodore Berger ve ekibi, farelerin beynine, kullanılan ilaçlar sayesinde unutulmuş anıların canlanmasını sağlayan bir protez yerleştirdi.

Berger, ''düğmeye basıldığında farelerin anıları hatırladığını, kapatıldığında ise bunları unuttuğunu'' belirtti.

İnsanlarda olduğu gibi farelerde de beynin hafızayla ilgili CA3 ve CA1 adı verilen iki bölgeden oluşan hipokampusa yoğunlaşan bilim insanları, bu bölgeler arasındaki iletişimin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçişi sağladığına dikkati çekti.

Farelerin ödül aldıkları sırada bu iki bölge arasındaki sinyalleri inceleyen araştırmacılar, hayvanların ödülün karşılığı olan davranışı benimsediklerini ve bunu uzun süreli belleğe yerleştirdiklerini tespit etti.

Bilim insanları, CA3 ve CA1 bölgeleri arasındaki bağlantının kopmasına yol açan bir maddeyi farelere verdiklerinde ise hayvanların uzun süreli belleğe yerleştirdikleri anıları unuttuğunu belirledi.

Bölgeler arasındaki sinyallerin tekrar üretilmesini sağlayan elektronik bir cihazı kullanan bilim adamları, hafızanın tekrar canlandığını gördü.

Araştırmada, cihazın hayvanların hafızasını güçlendirmeye yardımcı olduğu vurgulandı.

Bilim adamları, araştırmanın insanlarda bunamaya, beyin kanamasına ya da travmaya bağlı hafıza sorunlarının tedavisine ışık tutmasını umuyor.

hafızayı
devre
dışı
bırakan
yöntem
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir