Medimagazin logo

Hacettepe 107 kadro istedi, 37 kadro verildi

TUS'ta açılan kadrolar son yıllarda giderek düşerken Hacettepe Tıp'ın 2011 sonbahar TUS'unda 107 kadro istediği ancak 37 kadro verildiği belirtildi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN - Dr.İbrahim Ersoy
Hacettepe 107 kadro istedi, 37 kadro verildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Haftasonu Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampusünde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayında konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Gül Erkin, tıp eğitiminde dünyadan geri olmadığımızı ama hekim sayımızın Avrupa ile karşılaştırıldığında düşük olduğunu söyledi.

Uzmanlık eğitiminin TUS’la başladığını, TUS’un Türkiye’ye kazandırdıkları ve kaybettikleri olduğunu ifade eden Prof.Dr.Erkin TUS dersanelerinin internlik sistemini yıprattığını belirterek “İnternler dersaneye konsantre olup, hastanede pratik yapmayı ihmal ediyor. Ayrıca dersane sistemi tıp fakültelerindeki eğitime güvensizliği doğuruyor” diye konuştu.

Test çözen textbook okumayan bir hekim kitlesi yetiştiğinin de altını çizen Prof.Dr.Gül Erkin tıp fakültelerindeki öğretim üyesi sayısına bakıldığında daha çok öğrenci yetiştirilebileceğini de belirtti.

Son yıllarda tıp fakültelerine verilen kadrolarda azalma olduğunu belirten Erkin 2011 Sonbahar TUS’unda Hacettepe Tıp olarak 107 kadro istedik. Ancak 37” verildi” dedi.

Asistanların çalıştığı kurumlara göre ücret dengesizliği de olduğunu öne süren Erkin, hekimlerin ücretlerden dolayı üniversite hastaneleri yerine Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim hastanelerini tercih ettiklerini belirtti.
 

hacettepe
107
kadro
istedi
37
kadro
verildi
Yorum (13)
drfef
turklere kadro yok yabancı kadro isteselerdi .. yabancı dra kendi vatandaşından daha büyük kolaylık sağlayan başka bir ülke varmıdır eğer varsa bende oraya gideceğimde...
0
Cevapla
postenflamatuar
Bir taraftan doktor sayısı az denilip diğer taraftan üniversitelerin Tıp fak ltelerinin uzmanlık öğrencisi, araştırma görevlisi, kadrosunu düşürmek nedir? Bunun mantığı nedir? Servislerde etkin çalışma yapacak doktor kadrosunun düşürülmesi kimin işine yarar? Kliniğin kapasitesi azalırken, az sayıda asistan arkadaşların sırtındaki ağır yük çekilemez hale geliyor. Ben uzman adayı kadrosu verilmemesinin mantığını pek anlamadım arkadaş. Var mı bir bilen?
0
Cevapla
necmi erguven
37/107 kadro demek 3 hekimin işini tek hekime yaptırmaya çalışmak tabi bir de 3 asistan hekime maaş vereceğine tek hekime maaş vermek demek. Hastaneye girir girmez hasta haliyle kuyruklarda sürünen hastalar ve bu hastaların kaliteli sağlık hizmeti alamıyor oluşu veya gün boyu karşılıklı yorulan ve yoruldukça gerilen hasta, hasta yakını ve hekimin doğurduğu hekime yönelik şiddet kimsenin umurunda değil...
0
Cevapla
yusuf samir
drfefsin nesin boş boş konuşma en çok ezilen ve yetenekli olan da yabancı doktorlardır..körsün galiba
0
Cevapla
hakan aydemir
Kadro olmasın, herkes pratisyen kalsın onları da aile hekimi yapın sağlık problemini çözün. Ayrıca Hacettepe'ye az asistan verin,onlar da iş yükünü kaldıramayıp istifa etsin sonra Hacettepe'de işler yürümüyor diye demeç verin. Devir alın da bitsin bu işkence artık.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir