Medimagazin logo

'Güneşlenmek ömrü yaklaşık 2 yıl uzatabilir'

Güneş ışınlarına fazla maruziyetin bazı sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Bunların başında da cilt kanseri melanom geliyor ancak İsveçli bilim insanlarının araştırması, yine kafa karışıklığı yaratacak nitelikte.
 'Güneşlenmek ömrü yaklaşık 2 yıl uzatabilir'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Öldürücü bir cilt kanseri olan melanom riskini önemli ölçüde artırdığı için son yıllarda uzmanlar, güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın sakıncalarına dikkat çekiyor. Bu uyarılar, birçok insanın güneşlenmekten çekinmesine neden oluyor ancak İsveçli bilim insanlarının araştırmasına göre güneşlenmek ömrü uzatabilir.  

BBC'nin haberine göre, güneş ışınlarından sakınan kadınların, sık güneşlenen kadınlara kıyasla 0.6 ila 2.1 yıl daha kısa yaşadıkları belirtiliyor. Yani araştırma sonucu, güneşlenen kadınların, melanom riskine rağmen daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Araştırma, Karolinska Üniversite Hastanesi ile Lund Üniversitesinin, 20 yıl boyunca 29.518 kadını incelemesiyle gerçekleştirildi. 

20 yıl sonunda varılan sonuç; güneş ışığına maruz kalmanın kalp hastalıkları ve kanser dışındaki rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığını gösterdi. 

"GÜNEŞTEN SAKINMAK, SİGARA İÇMEK KADAR ETKİLİ"

Ancak bu sonucun neden kaynaklandığının henüz anlaşılmadığını dile getiren araştırma ekibinin başındaki isim Dr. Pelle Lindqvist, güneşten sakınmanın ortalama ömür süresine, sigara içmek kadar etki ettiğini söyledi.

Dr. Lindqvist, "Güneşe en çok maruz kalanlar arasında sigara içenlerin, güneşten sakınan ve sigara içmeyenlerle aynı seviyedeki risk grubunda olduğunu gördük. Bu da, güneş ışıklarından sakınmanın, sigara içmekle aynı risk faktörü oluşturduğunu 
gösteriyor" diye konuştu. 

Bu araştırma, güneşlenmenin cilt hastalıkları riskini azalttığını gösterse de, daha önce yapılan çok sayıda araştırma, UV ışınlarının cilt kanserinde önemli bir etken olduğunu kanıtlamış durumda.

 

'KARARINDA' GÜNEŞLENİN, SAĞLIKLI KALIN

Özetle; her şeyin olduğu gibi güneş ışınlarının da 'azı karar, çoğu zarar' demek yanlış olmaz. Bazı uzmanlar, günde sadece 15-20 dakika, güneşten koruyucu bir ürün kullanmadan, özellikle el ve ayak bileklerini güneşlendirmenin önemine işaret ediyor. Bu şekilde başta kemik sağlığı olmak üzere metabolizma üzerinde çok önemli etkileri olan günlük D vitamini ihtiyacının önemli ölçüde karşılandığı belirtiliyor. 

Uzmanların bir diğer önerisi ise 15-20 dakika koruyucu kullanmadan güneşlendikten sonra, güneşe çıkmadan 30 dakika önce en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanmak ve sabah 11 ila öğleden sonra 3 saatleri arasında güneş ışınlarından uzak durmak yönünde. 

Bu arada sadece İngiltere'de yılda ortalama 14.500 cilt kanseri vakası görülüyor ve bu vakaların yüzde 85'inin önlenebilir olduğu belirtiliyor.

guneslenmek
melanom
gunes isigi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir