Medimagazin logo

Geriatri ile pediatrinin ortak özelliği

Akademik Geriatri 2011 Kongresi Antalya’da yapıldı. Henüz genç bir bilim dalı olan geriatrinin büyümesiyle birlikte sıkıntılar da beraberinde geliyor.
Geriatri ile pediatrinin ortak özelliği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kongre Eş Başkanı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Karan da toplumda yaşlılık arttıkça sağlık sisteminin ona göre yapılandırılması gerektiğini kaydederek “Yaşlılar öncelikle aile hekimleri ve iç hastalıkları uzmanlarına başvuruyor. Bu yüzden hekimlerin eğitimleri yaşlılık dönemi dikkate alınarak yeniden hazırlanmalıdır. Yaşlıya hizmet eden kişilerin, hekimlerin, hemşirelerin, fizyoterapistlerin benzer tıbbi eğitimlerden geçmesi gerekir. Bu kongrede de biz bunu gerçekleştirmeye çalıştık” diye konuştu.

Geriatri tıpkı pediatri gibi

“Hiçbir hastalık belirtisi yaşlanma olarak kabul edilemez. Yaşlılık asla bir hastalık değil” diyen Prof. Dr. Karan “Yaşlılar çok daha fazla ilaç kullanıyor. Yaşlılar ilaç yan etkilerine daha duyarlı. Bu yan etkileri gidermek için daha fazla ilaç verilerek kısır döngü oluşturuluyor. Bu da giderek ilaçların vücuttan atılmasını güçleştirerek toksisiteye yol açıyor. Geriatri, tıpkı pediatri gibi tüm ilaç dozlarının dikkatle ayarlanması gereken bir branş” dedi.

     Prof. Dr. Akif Karan da sadece tıp mensuplarının değil, toplumun da yaşlılık konusunda eğitime ihtiyacı olduğuna işaret ederek, Türklerin yaşı ilerledikçe hastalıklarını yaşlılığa bağlayıp üzerinde durmadıklarını kaydetti.

geriatri
ile
pediatrinin
ortak
özelliği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir