Medimagazin logo

Genetik karne, kişiye özel ilaç ve tedaviye olanak

Uluslararası Biyoinformatik ve Biyomik Kongresi yarın Kuşadası Pine Bay Holiday Resort Hotel'de başlayacak.
Genetik karne, kişiye özel ilaç ve tedaviye olanak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Kongre Başkanı Prof. Dr. Azmi Telefoncu ve Kongre Eşbaşkanı İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, kongreyle ilgili Fatih Koleji'nde basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, kongrenin gerek Türkiye, gerekse uluslararası alanda biyoinformatik ve biyomik konularında çalışan bilim insanlarını bir araya getireceğini söyledi. 
 
Kongrenin amacının biyoinformatik ve biyomikin uygulama ve temel araştırma konularında özellikle tıbbi tanı, ilaç tasarımı, hastalıklara ait DNA işaretleyicileri, genom araştırmaları, gen araştırmaları, insan-gıda etkileşimleri, çevrenin canlılar üzerindeki etkilerinin genom DNA ve protein temelinde ortaya konulması olduğunu vurgulayan Erciyeş, şöyle devam etti: 
 
"Biyoinformatik kelimesi kısaca biyolojik moleküllerle ilişkili üretilmiş tüm verilerin bilgisayar tabanında organize edilmesini sağlayan bilgisayar tekniklerini ifade etmektedir. Biyolojik çalışmalarda binlerce hatta yüz binlerce bilgi aynı anda üretilmektedir. Bu bilgilerin organize bir şekilde araştırmacıların hizmetine sunulmasında biyoinformatik bilimi aracılık etmektedir. Böylelikle bilimde araştırma hızı artmakta ve bilim insanları yeni araştırmalara yönelmektedir. " 
 
Prof. Dr. Azmi Telefoncu ise, biyoinformatik sayesinde kazalar hariç insanın kaderinin okunmasının mümkün göründüğünü söyledi. Biyomik'in ise bir canlıda aynı anda çalışan bütün DNA, protein, metabolit ve gen değişimleri gibi bilgilerin tamamını bir arada araştırmak için bilim ve mühendisliğin geniş bir alanını ifade ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Telefoncu, şöyle konuştu: 
 
"Bu çalışmalardan özellikle insanda kanser araştırmalarında transkriptomik büyük önem taşımaktadır. Kanserli hücrelerde hangi genlerin aktif olduğunu ve kanserli dokulardaki bu genlerin çalışmalarının nasıl durdurulması gerektiği ile ilgili bilim dalını ifade etmektedir. Hangi çevre ajanlarının bu kanserli dokulardaki genleri tetiklediğini araştırmaktadır. Bu bilim dalı ileride belki de bireysel gen tedavilerinin yapılmasına olanak sağlayabilecektir. " 
 
Kongreye ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya ve Japonya'dan Biyoinformatik ve biyomik alanında dünyaca tanınmış 14 bilim insanının konuşmacı olarak katılacağını kaydeden Prof. Dr. Telefoncu, bu kongrede sunulacak bildirilerin bilim insanları için yeni araştırma konularını ortaya koyacağını sözlerine ekledi. 
 
Kongre 22 Mayıs'ta sona erecek.
genetik
karne
kişiye
özel
ilaç
ve
tedaviye
olanak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir