Medimagazin logo

Geleceğin hekimleri önlüklerini giydi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrenciler için ‘Beyaz Önlük’ töreni düzenlendi. Törene Bayındırlık ve İskân Eski Bakanı Erman Şahin, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Geleceğin hekimleri önlüklerini giydi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Törende konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, 2007 yılında kuruluşu imzalanan Tıp Fakültesi’nin ilk öğrencilerini 2012 yılında kabul ettiğini söyledi. Aydoğan, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi Morfoloji binası bu yıl hizmete girdi ve ilk derzsimizi dün öğrencilerimiz ile yaptık. 2016 yılında da Eğitim ve Araştırma Hastanemiz tamamlanacak. Fakülte olarak bu yıl 82 öğrenci geldi. Öğrenci sayımız 300’e yaklaştı. Fakültemizi tercih eden öğrenci sayısına baktığımızda Muğla 11 öğrenci ile ilk sırada. İkinci sırada İzmir var. Bu yıl Tıp Fakültesinde okumak için tercih eden öğrencilerimizin yüzde 50’lik bölümü Ege Bölgesinden. Üniversite yerleştirme puanına bakıldığında 1 milyon öğrenciden 12 bin 600’ncü öğrenci gibi yüksek bir rakam ile öğrenci kabul etmişiz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda bu rakamı daha da yükselterek Türkiye’nin önemli Tıp Fakülteleri arasında yer almak” dedi.


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni en yüksek puan ile kazanan öğrencilerden Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka mahallesinde oturan Ömer Yusuf Kaya yaptığı konuşmasında Muğlalı olarak Muğla Tıp Fakültesinde okumanın ayrıcalığını vurgu yaparken, “Bilginin sevgi ile bütünleştiği bir üniversitede okumaktan son derece mutluyum. Üniversiteyi kazanabilmek için çoğu zaman uykusuz kaldık, yeri geldi ümitsizliklere kapıldık. Ama sonunda başardık. Bizim için hazırlanan Morfoloji binası hizmete girdi. İnşallah önümüzdeki Eğitim ve araştırma Hastanesi de hizmete girecek. Böylesine önemli bir Fakültede okumanın ayrıcalığını yaşayacağız” dedi.


Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi’ni kazanan 82 öğrenci beyaz önlük Bayındırlık ve İskân Eski Bakanı Erman Şahin başta olmak üzere protokol üyeleri tarafından öğrencilere giydirildi.

geleceğin
hekimleri
önlüklerini
giydi
Yorum (7)
dr
O süslü önlüğün altındakiyle yakında karşılaırsınız. Neyse ne desek boş. Yaşayarak öğrenin. Hayırlı olsun.
0
Cevapla
postenflamatuar
Doktor olmaya çalışanlara Allah akıl fikir versin, . Aşçı önlüğü bundan çok ama çok daha fazla huzur ve refah sağlar. Doktor önlüğü günümüzde enayiliğin sembolü haline geldi. Anlaşılan bizim gibi zor yoldan öğreneceksiniz.
0
Cevapla
Erşan Kuneri
Güle güle giyin. Önlük alırken kollarını uzun seçin; birkaç sene sırtınıza giyer önünüzü iliklersiniz, birkaç sene sonra deli gömleği niyetine ters giyer kollarını arkadan kavuşturup düğümlersiniz. Hadi hayırlısı...
0
Cevapla
RKTR
Genç arkadaşlar, aman Milli Tıp Hukuku Formülü’ne dikkat edin: SERİ KATİL ; birkaç kişinin beynini dağıtır ya da gırtlağını keser, bir o kadar da yaralar, tek dava yer; sadece hapis alır (ve çoğu da en fazla 6-7 seneyle kurtulur); açıkça cinayet işlediği halde, alavere dalavere ile hiç hapis yatmayanlar bile vardır. ÇOCUK SAPIĞI, ENSESTÇİ, ASKER KATİLİ TERÖRİST, TECAVÜZCÜ ; bunlar da tek dava yerler; sadece hapis alırlar. İnanılmayacak kadar kısa cezalarla yırtanlar, hatta sapıklığı ve hayvanlığı kanıtlandığı halde hiç ceza almayanlar dahi vardır (vicdan – cüzdan – devlet büyüğü ..) TIP DOKTORU ; insan hayatını korumak için yemin etmiştir, ama çoğu zaman haksız yere şikayet edilir, mahkemede de İKİ dava yer; 3-6 SENE HAPİS + TAZMİNAT + MESLEKTEN MEN + MEMURİYETTEN TARD alır. Ayrıca akademik / özel / yurtdışı / idari görev şanslarını da kaybeder. Meslekten soğur, hastalardan korkar. Çoğu zaman başka iş yapamayacağı, ya da “1650 lira” emekli maaşı ile aç kalacağı için, mecburen ve korka korka mesleğe devam eder. Ve doktor sonunda davalarını kazansa bile, hayatının 6’da 1’ini mahkemelerde geçirmesi ve bir ton avukatlık ücreti ödemesi sağlanarak hayatı katledilmiş olur. Ki, hukuk sisteminin temel amacı da budur zaten. Doktorluğa bir kere girdiniz, artık çıkmanız zor. Ama en azından branş seçerken ve hasta bakarken dikkatli olabilirsiniz.
0
Cevapla
bigmücahid2002
Genç meslektaşlara akıl vermeye gerek yok arkadaşlar. Çünkü tus tercihlerine bakarsanız akıllanmış olduklarını görürsünüz. Şiddet ve malpraktis riski minimum bölümler tercih ediliyor. Esas kurbanlar bizleriz. Ben asistanlığımın son yılında iken bu malpraktis yasası çıktı. Biz ne yapalım ?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir