Medimagazin logo

Gece nöbeti kalp hastalığı riskini artırıyor mu?

Boston’da yapılan bir çalışmada, gece vardiyalı çalışmanın koroner kalp hastalığı riskini artırdığı saptandı. Ancak, prospektif olarak yapılan ayrı bir kohort çalışma, hikâyenin bu kadar basit olmadığını söylüyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Gece nöbeti kalp hastalığı riskini artırıyor mu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Harvard Üniversitesinden baş araştırmacı Dr. Celine Vetter, konuyla ilgili Medscape'e “İlk raporda belirtilen, gece nöbetlerinden kaynaklı oluşan risk, bu vardiyayı bıraktığınızda sona eriyor.  Bu konuda etkili ve önemli değişikliklerin beden kitle indeksi, fiziksel aktivite, diyet ve sigara gibi faktörlerle bağlantısı ile ilgili değişimler ise hâlâ devam ediyor.”  açıklamalarında bulundu.

 

Gece nöbeti ve koroner kalp hastalığı ilişkisi araştırıldı

Yirmi dört yıldır takip edilen 189 bin 158 kadın üzerinde yapılan iki çalışmaya göre,  koroner kalp hastalığı (KKH) riski birinci çalışmada ortalama %18, ikinci çalışma da  ise %27 olarak saptandı.  Bu çalışmada ayrıca,  gece nöbetini bırakmanın üzerinden geçen zaman arttıkça kalp hastalığı riskinin azaldığı tespit edildi.  Buna göre, gece nöbetini bırakmalarının üzerinden 12 yıldan fazla süre geçen kişilerde risk %25; 12-24 yıl geçenlerde %13 ve 25 yıldan daha fazla süre geçenlerde ise %0,97 seviyelerine düştü.  

 

Mekanizmaların çoğu sirkadiyen sistem ile bağlantılı

Bu iki çalışma grubunda; ikinci gruptaki kişilerin yaş ortalaması birinci gruba göre daha düşük bir ortalamaya sahip. 

Dr. Vetter, “Kişi sirkadiyen düzensizlik çekiyorsa, biliyoruz ki inflamasyonu artmış ve metabolizması disregüle olmuştur.  KKH olduğunu düşündüğümüz bu mekanizmaların çoğu temel olarak sirkadiyen sistem ile bağlantılı.” açıklamalarında bulundu.

Gece vardiyalı çalışmayı “ayda üç ya da daha fazla sayıda çalışmak” olarak tanımlayan çalışmaya göre, uzun süredir vardiyalı çalışan kişilerde kalp hastalıkları riski daha fazla.  Ancak unutulmaması gereken noktalar ise; bu sonucun çalışılan toplam süre, yaş ve kişinin özelliklerine göre değişebileceği.

nöbet
kalp sağlığı
Yorum (5)
Dr.Cevdett
Gece nöbeti özellikle cerrahi branşlar için STRESS demektir.Nöbetçi iseniz saat 24'ten sonra acilden gelen her telefonda acaba bıçaklanma mı, kurşunlanma mı yoksa trafik kazası mı diye uykudan taşikardi ile uyanırsınız. Uyurken de kulağınız telefon sesinde derin bir uykuya dalmadan yüzeyel ''sanki uyumuş gibi'' yaparsınız. Sürekli stres altındaki damarlarınız teyakkuz halinde olduğundan 35 yaşından sonra tansiyon ilaçları kullanmaya başlarsınız. Gün olur 50 yaşından sonra bir gece stresli bir ameliyat esnasında koronerleriniz dayanmaz ve Rahmeti Rahman'a iltica edersiniz.
30
Cevapla
acilde dr.
bayram,seyran demeden .hem gece ve hem de gündüz 24 saat tek hekim günde 400 hastaya zorla ve tehdit ile bakmak zorundayız.sık sık saldırılara uğruyoruz.bir arkadaşımız bıçaklandı.sağlık bakanlığından iki dünyada da davacıyım.
26
Cevapla
UZM
acillerdeki arkadaşlar gerçekten perişan haldeler.sayıları çok yetersiz.devamlı şiddet var.bayramı yok hafta sonu tatili yok.
9
Cevapla
juliette
Yine de en çok sigara içen ,beslenmesine dikkat etmeyen , spor yapmayan meslek grubu da biz oluyoruz .
2
Cevapla
uzman
acilde çalışan ve nöbet tutan bizlerin gece ve tatil mesaileri normal mesaiden sayılıp fazla ücret alamıyoruz.hiç bayram nöbeti ile normal gündüz mesai aynı olur mu.ama bakanlık bunu yapıyor.bu zulüm değil mi?.acil çalışanının hakları gasp edilmektedir.
13
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir