Medimagazin logo

Gazze'de görev yapan İngiliz cerrah Glasgow Üniversitesinin rektörü seçildi

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) aracılığıyla 9 Ekim 2023'te Gazze'ye giderek 40 gün boyunca İsrail'in saldırıları altında hayat kurtarmak için mücadele eden Filistin asıllı İngiliz cerrah Gassan Ebu Sitte, İskoçya'daki Glasgow Üniversitesinin yeni rektörü oldu.
Kaynak: AA
Gazze'de görev yapan İngiliz cerrah Glasgow Üniversitesinin rektörü seçildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Glasgow Üniversitesi, X hesabından yapılan paylaşımda, rektörlük seçimleri sonucu oyların yaklaşık yüzde 80'ini alan Ebu Sitte'nin üniversitenin yeni rektörü seçildiğini duyurdu.

Ebu Sitte'nin 3 yıl boyunca üniversitenin karar alma süreçlerinde öğrencileri en üst düzeyde temsil edeceği belirtilen paylaşımda, yeni rektörün "dünyanın önde gelen plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarından biri" olduğu kaydedildi.

Gazze'de doktorların feryadı: Bu bir katliamdır

Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan "Balfour Deklarasyonu"nun yazarı Arthur James Balfour da 1890-1893 yıllarında Glasgow Üniversitesinin rektörü olarak görev yapmıştı.

Gazze'de cenazeler arasında düzenlenen basın toplantısıyla hafızalara kazınmıştı

Ebu Sitte, İsrail'in saldırılarının başlamasının ardından 9 Ekim'de MSF ile Mısır üzerinden Gazze'ye giderek, 18 Kasım'a kadar tıbbi imkansızlıklara rağmen El Şifa Hastanesi ve El-Ehli Baptist Hastanesinde Gazze halkına hizmet vermek için büyük çaba sarf etmişti.

Batı medyasının yayınlarına da katılarak Gazze'deki durumu dünyaya duyurmaya çalışan İngiliz cerrah, İsrail'in 17 Ekim'de Gazze'de bombaladığı ve 500 kişinin hayatını kaybettiği El-Ehli Baptist Hastanesinin önünde, cenazelerin arasında düzenlenen basın toplantısıyla da hafızalara kazınmıştı.

Hastanelerdeki tıbbi yetersizlikler nedeniyle 40 gün sonra Gazze'den ayrılmak zorunda kalan Ebu Sitte, yaşadığı ülke İngiltere'ye dönmüştü.

İngiliz cerrah Ebu Sitte: İsrail'in amacı Gazze'yi yaşanmaz bir yer haline getirmek

glasgow universitesi
doktor
cerrah
rektor
ebu sitte
Yorum (1)
Prof Dr Kamil Ş.
bak şu glaskowa bide rektör seçimi yapıyo komik bu devirde doğrudan kraliçe niye atamıyo rektörü baksalar bize saray yatıyomu her işin içinde yan gelip yatmıyo lafa gelince kimseyi beğenmezler
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir