Medimagazin logo

Gazi Rektörü hastane devrine karşı çıktı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın üniversite hastanelerinin işletmesinin bakanlığa bağlanması yönündeki önerisine karşı çıkan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, “Öğrenci daha fazla hasta bakmaya zorlanır, eğitim sekteye uğrar” dedi.
Kaynak: HÜRRİYET
Gazi Rektörü hastane devrine karşı çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, “Üniversite hastanelerinin işletmesi Sağlık Bakanlığı’nda olmalı” diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a karşı çıkarak, “Öğrenci daha fazla hasta bakmaya zorlanır, eğitim sekteye uğrar” dedi.


Ayhan, bakanlığın önerisinin yeni kurulan üniversitelerde uygulanmasının daha sağlıklı olacağını belirterek, şunları söyledi:


“Üniversitede eğitimle birlikte uygulama da hastanemizde olması gerekir. Üniversite hastanelerindeki amaç hasta tedavisiyle birlikte eğitimdir. Türkiye’de çok sayıda yeni tıp fakültesi kuruldu. Bu yeni üniversite hastaneleri ile devlet hastaneleri arasında güç birliği sağlamak adına yeni açılanlar devredilebilir.


Eğitimde sorun yaratır
Bir tarafta bakanlık bir tarafta üniversite, birinin amacı eğitim iken birinin amacı tedavi hizmetleridir. Burada ikililik durumu ortaya çıkar. Üniversite hastaneleri Rektörlüğe bağlıdır. Sağlık Bakanlığı idaresine girmesiyle yönetim açısından da sorunlar doğurabilir.
Örneğin tıp fakültesindeki beş ve altıncı sınıf öğrencilerimiz aynı doktorlar gibi çalışmak zorundalar. Onları hastanede eğitmek zorundayız. Bu öğrencilerin gün içerisinde tek bir vakaya bakmaları gerekir, ancak Bakanlık yönetiminde belli saatlerde çalışma zorunluluğu daha fazla hastaya bakma gibi durumlar olabilir eğitim için iyi sonuçlar oluşturmaz.”

gazi
rektörü
hastane
devrine
karşı
çıktı
Yorum (3)
hasan
Bakan dogru diyor, Avrupada öyle ama, Bakan bu isi yüzeysel yapiyor, sadece Avrupada öyle diye yaparsan bu is olmaz, önce Oradaki calisanlara soracaksin sonra beraber bu isin Alt yapisini olanaklarini hazirliyacaksinki bu is olsun, bu isler yüzeysel olmaz...yüzeysel olan seyler sadece gösteristir, buda sizi belli bir zaman sonra eleverir....
1
Cevapla
Dr Rebel
Sayn Rektör'üm, tıp fakültelerinde 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin günde bir hasta bakarak eğitim aldıklarını mı düşünüyorlar? Beşinci sınıflar kütüphanede, 6.sınıftakiler ise nerdeyse hemşirelik hizmet ve sekreterya hizmeti veriyor konumda... Yeni üniversitelerin eğitim kadrosu sizlerin öğrencileriniz, 13 yıl önce de hoca peşinde koşuluyordu çoğunlukla şimdi de... Kafam karışık....
0
Cevapla
Dr.R.Y.
Sayın rektör bakanımızın sözlerini tam anlayamamış. İşin özü sonsuz imkanlara sahip üniversite hastanelerimizin rantabl çalıştırılamaması, halkın kullanımına prof.ların izin verdiği ölçüde açılmasıdır. Sayın bakanımız da biz çalıştıralım, nasıl çalıştırılacağını gösterelim, siz eğitim için ne kadar istiyorsanız o kadar faydalanın diyor. Kamuya ait bu tesislerin rantabl kullanılmaması ülkenin kaynaklarının heba olmasıdır. Rektörümüz hastane işletmeyi, kar-zarar hesaplarını düşünmeyi bırakıp eğitimle uğraşabilir...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir