Medimagazin logo

Gamma knife perfexion ile tümörlere çok daha kolay ulaşılıyor

Beyin tümörleri tedavisinde radyocerrahinin altın standardı olarak bilinen Gamma Knife, yeni modeliyle umut olduğu hasta sayısını artırıyor. Gamma Knife Perfexion ile çok daha ulaşılamaz bölgelerde yer alan beyin, boyun üstü ve yüz bölgesi tümörlerinin tedavisi mümkün hale geliyor.
Gamma knife perfexion ile tümörlere çok daha kolay ulaşılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gamma Knife, doğuştan beyinde oluşan damar yumağı, beyin tümörleri ve bazı fonksiyonel hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir yöntem. Yaklaşık 3,5 cm büyüklüğünde olan tümörlerin ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan bu uygulamanın yaşattığı konfor ve tedavi şansı Gamma Knife Perfexion'da çok daha yüksek standartlara ulaşıyor. Artık ulaşılması çok daha zor olan bölgelerde yer alan beyin tümörleri, boynun üst kısmında yer alan tümörler ve yüz tümörleri bu yöntem sayesinde ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebiliyor. Ayrıca hastalar eski sisteme göre çok daha konforlu ve hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, binlerce ve hatta milyonlarca hastaya umut ışığı olacak Gamma Knife Perfexion’ın kullanım alanları ve etkinliği hakkında bilgi veriyor.

Işın demetleri tümörü parçalıyor

Gamma Knife, bıçak yerine ileriteknolojinin kullanıldığı ve tek seansta, gamma ışınlarının kafatası içindeki tümöre yönlendirildiği bir tedavi yöntemi. Gamma ışınları hastalıklı alanı güvenli ve güçlü bir şekilde etkiliyor. 192 adet gamma ışını kaynağından çıkan ışın demetleri hastalıklı bölgede odaklanıyor. Çevresindeki sağlıklı beyin dokusu önemsiz derecede düşük doz radyasyon alırken, hastalıklı doku yüksek doz radyasyonla etkileniyor.

Kafatası dışındaki diğer tümörlere de umut ışığı oluyor

Gamma Knife’ın teknik özellikleri artırılarak geliştirilen Gamma Knife Perfexion, kafatası içindeki tümörlerin ve damarsal bozuklukların yanı sıra farklı tümörlerin tedavisinde de kullanılabiliyor. Sinüs ve yutak bölgesiyle boynun üst tarafında yer alan tümörlerin tedavisinde bu yöntem başarıyla uygulanabiliyor. Bu bölgelerde bulunan ve yaklaşık 3, 5 cm. boyutunda olan bu tümörler, Gamma Knife Perfexion’la başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Gamma Knife ile tümör veya hastalıklı doku çıkartılmıyor. Bunun yerine hücrelerin DNA’sında hasar oluşturuluyor. Bunun sonucu olarak tümör hücreleri normal özelliklerini kaybediyor ve ölüyor.

Tedavi süresi kısalıyor

Gamma Knife’ta tedavi süresi hastanın durumu ve tümörün hacmine göre farklılık göstermekle birlikte 10 dakikayla 3 saat arasında değişiyor. Gamma Knife Perfexion’da ise bu süre üçte iki oranında azalıyor. Bu da hastaya büyük bir konfor ve kolaylık sağlıyor.

Kapalı alan fobisi olanlar bile rahatlıkla girebiliyor

Kapalı alan fobisi olan ve çoğu zaman MR’a girmekte bile zorlananlar Gamma Knife Perfexion’da kesinlikle sorun yaşamıyor. Çünkü hasta bu cihaza girdiğinde üzerinde yaklaşık 75 cm’lik bir açıklık kalıyor. Bu sayede de hastalar kesinlikle dar alan korkusu yaşamıyor. Ayrıca işlem sırasında hasta ağrı ya da herhangi bir problem hissetmiyor.

10 farklı metastaza aynı anda müdahale şansı veriyor

Vücudun başka yerlerinde oluşan tümörler zaman zaman beyne metastaz yapabiliyor. Eğer bu metastazlar beynin çok uç bölgelerinde meydana geldiyse tedavisi çok kolay olmuyor. Gamma Knife ile çok uç bölgelerde olan bu tümörlerin tedavisi sırasında sorun yaşanabiliyordu. Ancak Gamma Knife Perfexion ile kafatası içinde yer alan 10 adet metastaza bile müdahale etmek mümkün. Çünkü bu sistem cerraha büyük bir hareket kolaylığı sunuyor.  

Ertesi gün işe gidebiliyorlar

Gamma Knife Perfexion ile tedavi edilen hastalar, ameliyat olmadıkları için yara izi ya da enfeksiyon riski oluşmuyor. Nekahat dönemi yaşamıyor, ertesi gün işe gidebiliyorlar.

Tedavide erken teşhis büyük önem taşıyor

Özellikle son yıllarda, bilinç düzeyi arttıkça hastalar en ufak belirtide sağlık kuruluşuna başvuruyor. Erken teşhis sayesinde hastalar cerrahiye gerek olmadan ameliyatsız bir şekilde tümör tedavisi olabiliyor. Erken teşhis Gamma Knife Perfexion tedavisi için de büyük önem taşıyor. Geç teşhis edilmiş bir tümör söz konusu olduğunda bu yöntem uygulanamayabiliyor. Bu durumda da cerrahi müdahaleye başvuruluyor. Her beyin tümörü Gamma Knife Perfexion’a uygun olmayabiliyor.

Şiddetli ve bir haftayı geçen ağrıları önemseyin

Beyin tümörlerinde erken teşhis için bazı belirtilere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Beyin tümörleri, baş ağrısı, bulantı, kusma, görme ve işitme kaybıyla sara nöbetleri şeklinde belirtiler verebiliyor. Bu gibi sorunları yaşayan kişilerin mutlaka kendilerini takip etmeleri ve gerekli önlemleri almaları gerekiyor. Ancak hiç kuşkusuz bu belirtiler günlük hayatta herkesin zaman zaman yaşayabileceği sorunlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla her baş ağrısının tümör belirtisi olarak algılanmaması gerekiyor. Burada ağrının şiddeti ve sürekliliğine dikkat edilmesi önemli. Eğer daha önceden yaşamadığınız şiddetli ve birkaç hafta süren bir baş ağrısı varsa mutlaka bir hekime başvurmayı ihmal etmemeli.

Tek taraflı işitme ya da görme kayıplarında tümör ihtimali gözardı edilmemeli

Tümörün beyne yaptığı bası bölgesine göre kişide görme ya da işitme kaybı yaşanabiliyor. Hiç kuşkusuz birçok insanda yaşın ilerlemesiyle birlikte gözde görme ya da kulakta işitme kaybı ortaya çıkabiliyor. Tümörün belirtilerinin bu sorunla karıştırılmaması önemli. Çünkü tümör olması durumunda genelde bu sorunlar tek taraflı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle görme kaybı nedeniyle gittiğiniz göz ya da kulak kontrolünde ciddi bir durum söz konusu değilse beyin tümörü ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ve bir beyin- sinir cerrahisi uzmanına başvurulmalı.

 


Gamma Knife Perfexion Tedavisinin Avantajları

-       Birçok beyin, boyun üstü ve sinüs tümörlerinde, açık cerrahiye gereksinimi ortadan kaldırabilmesi.

-       İşlem sonrası yan etkilerin olmaması

-       Anesteziye gerek duyulmaması.

-       Kapalı alan fobisi olanların bile rahatlıkla tedavi olabilmesi.

-       Tedavi günü hastanın evine dönebilmesi.

-       Nekahat döneminin olmaması.

-       Saçlı deri ve kafada yara olmaması

-       Saçların kesilmemesi ve dökülmemesi

-       Sağlıklı beyin dokusunun çok az radyasyon alması

 


Türkiye GammaKnife Perfexion tedavisi için çekim merkezi oldu

Deneyimli uzman kadro ile güvenilir ve kaliteli hizmet sunan sağlık kuruluşları ve merkezler yurtdışından gelen hastaların ilk tercihlerini oluşturuyor. Bu nedenle Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Asyave birçok Ortadoğu ülkesinden hastalar, Gamma Knife Perfexion ile tedavi olabilmek için Türkiye’yi tercih ediyor.

gamma
knife
perfexion
ile
tümörlere
çok
daha
kolay
ulaşılıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir