Medimagazin logo

Fitoterapi doktoralı, halk sağlığı uzmanı yetiştirebilir mi?

Düzce Üniversitesi, tıp fakültesinin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na alacağı dr. öğretim üyesi için, halk sağlığı uzmanı olma değil, “fitoterapi alanında doktora yapmış ve akupunktur, hipnoz ve fitoterapi alanında çalışmış olmak” şartı arıyor
Kaynak: Diken
Fitoterapi doktoralı, halk sağlığı uzmanı yetiştirebilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Halk sağlığı uzmanlığı veya doktorasının şart koşulmadığı ‘adrese teslim’ ilan Resmi Gazete’de 4 Eylül’de yayımlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), söz konusu anabilim dalının ilandan haberinin olmadığını ve sonrasında olumsuz görüş bildirdiğini ifade etti.

Dernek ayrıca Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nü bu ilanı derhal geri çekmeye çağırdı. Halk Sağlığı Anabilim Dalına alınacak öğretim üyelerini halk sağlığı bilim ve liyakatını esas alan bir ilan şartıyla duyuruya çıkarak akademik kadrolarına almaya davet eden HASUDER açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Uzmanlık derneği olarak görüşümüz ve kaygımız tıp fakültesi ve halk sağlığı uzmanlık öğrencilerine uzmanlık eğitimi verilen bir anabilim dalında, halk sağlığı alanında uzmanlığı ya da doktora derecesi olmayan bir kişinin öğretim üyesi olması ile öğrencilerin halk sağlığı eğitimine ve anabilim dalının halk sağlığı uygulamalarına zarar verilmesi. Ayrıca halk sağlığı akademik yapısının halk sağlığı eğitimi olmayan liyakatsiz kişilerin eline geçmesinin sakıncaları üzerinedir. İlanda tıp doktoru olma koşulunun dahi olmaması bu ilanı daha da şaibeli hale getiriyor.”

resmi gazete
halk sagligi uzmani
duzce universitesi
Yorum (5)
se
li̇yakat demek bi̇r i̇nsanin o mesleği̇ hak etmi̇ş olmasi yaninda bi̇r kadro/yer i̇çi̇n eşi̇t yarişmasi i̇le gi̇rmesi̇ demekti̇r. yukardaki̇ i̇landa hem uzmanlik geröekleşmemi̇ş hem de eşi̇t yarişma yok, yani̇ tam ülkemi̇ze uygun!
7
Cevapla
sağlık lisansiyeri
türkiyede akademi tus benzeri bir sınavla hakedilmedikten sonra, yerlerde sürünmeye liyatsiz sedental tembel akedemisyenlerin ayağının altında ezilmeye devam edecektir.
11
Cevapla
Sendikalı
türkiuede sarı sendikalı bir tanıdık ile bi isler kolayca halledilebilir
2
Cevapla
Kasım Özcan
biraz utanma duygusu olsa böyle bir ilan olmaz. bu kardeşimiz jet hızıyla prof olup,bu moda uygulamaları pazarlamak daha kolay olacaktı. ya da akupunktur halk sağlığının bir konusu oldu da biz mi cahil kaldık. neyse ki hs profu olup göz hastası bakmıyor.mzallah gözünü çıkarır hastaların
2
Cevapla
Uyy
derneğin biri açıklama yapmış dernek dernek
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir