Medimagazin logo

Evde bakım hizmetine ilgi artıyor

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, hastaneye gelemeyecek durumdaki hastalar için başlatılan ''evde bakım hizmeti''nin giderek yaygınlaşmaya başladığını ifade ederek, talep yoğunluğu nedeniyle ekip sayısını ikiye çıkardıklarını, İl Sağlık Müdürlüğünün de köyler için ayrı bir ekip oluşturmak için çalışma başlattığını söyledi
Evde bakım hizmetine ilgi artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DENİZLİ (A.A) - Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, hastaneye gelemeyecek durumdaki hastalar için başlatılan ''evde bakım hizmeti''nin giderek yaygınlaşmaya başladığını ifade ederek, talep yoğunluğu nedeniyle ekip sayısını ikiye çıkardıklarını, İl Sağlık Müdürlüğünün de köyler için ayrı bir ekip oluşturmak için çalışma başlattığını söyledi.

Dr. Canural, 2 yıl önce kurulan Evde Bakım Hizmeti Birimine 1200 müracaat olduğunu, bunlardan kriterleri uygun olan 360 hastaya evde bakım hizmeti verildiğini bildirdi. Canural, geriye kalan 840 hastanın yatağa bağımlı bulunmadığı, hastaneye gelebilecek durumda olduğu için hastanelere yönlendirildiğini kaydetti.

Evde bakım hizmetinin hastanelerdeki yoğunluğun azalmasına da katkı sağladığına dikkati çeken Başhekim Canural, şunları söyledi:

''Bu hizmetten yararlanabilmesi için hastanın kesinlikle Denizli Belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi ve yatağa bağımlı olup tuvalet ihtiyacını dahi gideremeyecek durumda olması gerekiyor. Ayrıca, kronik hastalığı nedeniyle sürekli hastanede yatalak tedavi edilemeyen ya da belli bir süre yürüyemeyen hastaları değerlendirmeye alıyoruz. Kaydını yaptığımız hastaların rutin muayeneleri, hastalığıyla ilgili kan tetkikleri, EKG ve diğer tetkikleriyle idrar sondası takılması, yara pansumanları yapılması, hastalıklarına ait sürekli kullandıkları ilaçların reçetelendirilmesi ve rapor yenilenmesine yardımcı oluyoruz'' diye konuştu.

Birime yapılan hasta sayısının artmasından dolayı Evde Bakım Birimi bünyesinde yeni bir ekip daha oluşturulduğunu belirten Ramazan Dr. Canural, şunları kaydetti:

''Artık, 2 ekiple evde bakım hizmeti veriyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüz de köylerdeki evde bakıma muhtaç insanlarımız için ekip oluşturdu. Ayrıca ünite hizmetlerinin kolaylaşması ve hastaneye getirilmesi gereken ağır hastalar için İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil servisi ile irtibat kurularak, hastaların sağlık kuruluşlarına nakli sağlanmaktadır.''

''Özürlü bakımıyla karıştırılıyor''
Uygulamayı tam olarak bilmeyen vatandaşların hastane yetkililerinden kendilerine maaş bağlanmasını talep ettiklerine işaret eden Başhekim Canural, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan özürlü bakım ücretiyle karıştırıldığını belirterek, zaman zaman Evde Bakım Birimi görevlilerini zorda bıraktıklarını söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramazan Canural, şöyle devam etti:
''Bütün yaşlı hastalara hizmet verileceği, yaşlı bakım aylığı bağlanacağı ve hasta bakıcılarına maaş verileceği sanılıyor. Oysa evde bakım birimi, uzmanlar tarafından muayenesi ve tedavisi yapılmış, tedavisinin evde devam etmesi gereken hastaları takip ediyor. Bu arada yara oluşmuş hastaların pansumanı yapılıyor, kendileri ve yakınları beslenme, temizlik ve ilaçlarının kullanımı konusunda bilgilendiriliyor. Bu kriterlere uymayan hastalaraysa tedavi için yol gösteriliyor.''

evde
bakım
hizmetine
ilgi
artıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir